Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wzgórze Miłosierdzia – oaza modlitwy
Blisko Boga i przyrody. Spełniamy prośbę użytkowników Viapoland.com o zaprezentowanie mniej znanych obiektów sakralnych i zapraszamy do Zagónika koło Andrychowa. Zagórnik to mała wioska w malowniczym zakątku Beskidu Małego, położona u stóp maleńkiego sanktuarium „Wzgórze Miłosierdzia”.
W Zagórniku działa także prywatna galeria rzeźby i malarstwa sakralnego ludowej artystki Marii Surzyn oraz Dom Oazowy" zbudowany pod Wzgórzem Miłosierdzia oraz parafia pod wezwaniem Św. Bartłomieja i Pawła.
Droga Krzyżowa na Wzgórzu
Ponad leżącą w dolinie wsią Zagórnik, liczącą 2 tysiące mieszkańców, wznosi się wzgórze o wysokości 497 metrów. Na szczyt wiedzie ścieżka wśród łanów pól zbóż i łąk trawy. Tutejsza przyroda została zachowana w nieskazitelnym kształcie.
Obiekt sanktuarium jest w całości murowany, wspaniale wkomponowany został w naturę w taki sposób, aby niczego nie zmieniać jego otoczeniu, zajmuje powierzchnię kilku hektarów.
Do sanktuarium dojeżdzamy szosa z Andrychowa, rowerem zajmie nam to 7 km w około pół godziny. Na początku wsi możemy obejrzec znajdujący sie 300 metrów w prawo niezwykle malowniczy przełom górskiej rzeki, która wyzlobiła głębokiw kaskady i meandry w czarnych skałach wierzewskich. Także potok płynie przez cały Zagórnik, totez na nim pobudowanych setka małych mostków niemal do każdego domu.
Na rozwidleniu dróg w poblizu kościoła skręcamy w prawo i po pół kilometra dojedziemy na początek szlaku na Wzgórze Miłosierdzia.
Krzyż i Droga Krzyżowa na wzgórzu Miłosierdzia powstały na działkach rodziny Nowaków i Marków, które ofiarowały tę ziemię pod sanktuarium. Pierwsze prace rozpoczęto w roku Jubileuszu -2000, aby w kolejnych latach kontynuować jej etapy, finalizowane kolejnymi święceniami, W 2000 roku powstał tu wysoki krzyż - znak jubileuszowy jako owoc myśl papieża. W 2001 roku zbudowano stacje Drogi Krzyżowej, w 2002 roku Kaplicę Miłosierdzia poświęcił Ordynariusz Diecezji ks. Biskup Tadeusz Rakoczy. W 2003 roku - tajemnice świata, które są wpisane w drogę krzyżową. W 2004 roku wmurowano w podziemnej krypcie tablicę poświęconą Herzogom - polskim oficerom, którzy wyszli z mieszkającej tu rodziny, później zostali zamordowani przez sowietów, jeden w Katyniu, drugi w Miednoje koło Charkowa. W 2005 roku poświęcił kaplicę biskup Jan Zając.
Sanktuarium, której budowę zapoczątkował ks. Jan Nowak w dużej mierze powstało w czynie społecznym, nie tylko budowle, ale wzdłuż całej drogi oświetlenie elektryczne, dzięki któremu także w nocy to miejsce jest dostępne i wspaniale wygląda. Górną część krzyża pracownicy Chemobudowy - Dwory w Oświęcimiu wykonali społecznie. Spośród wielu zagórnickich parafian w budowę byli najbardziej zaangażowani pp. Henryk Rajda, Paweł Nowak i Roman Prystacki. Opieke nad wystrojem kaplicy i grobu w sanktuarium stalke sprawuja m.in. panie Maria Pytel i Józefa Młocek Sanktuarium miejscowi nazywają Małą Kalwarią, położoną 4,5 kilometra od Andrychowa i 15 km od Wadowic. Idąc ze Wzgórza Miłosierdzia dalej przez okoliczne lasy grzbietem wzgórz dojdziemy w godzinę na górę Gancarz, w dwie godziny do schroniska Leskowiec i na Groń Jana Pawła II.
Wyciszenie wśród przyrody
Ksiądz Jan Nowak podkreśla, że sanktuarium na Wzgórzu to dzieło zainspirowane myślą i modlitwą papieską Jana Pawła II Kard. Karol Wojtyła od początku nawoływał duchownych, aby zająć się młodzieżą - widział właśnie w ruchu oazowym taką możliwość. Karol Wojtyła chodził po górach ze studentami, natomiast Blachnicki stworzył ruch oazowy w latach 70-ch i Wojtyła to połączył. Światowe papieskie dni młodzieży mają swój początek w grupach oazowych.
Papież doskonale znal tutejsze góry, ścieżki, szlaki. Przekonaliśmy się o tym na spotkaniu u papieża, kiedy w dniu swoich urodzin biskup Tadeusz Rakoczy powiedział, że Zagórnik leży gdzieś na Śląsku Cieszyńskim. Wtedy papież odpowiedział: nie, to pod Garncarzem w Beskidzie Małym - sprostował Ojciec Święty, bo znał te góry doskonale od dziecka. Nie dał się zwieść, doskonale pamiętał, gdzie leży Zagórnik Jednak nie chodzi tylko o same wędrówki, chodzi o nauczanie, pobożność, religijność. On nam pozostawił pewną drogę modlitwy, świętości, dojrzałości człowieka. Przekonanie, że są pewne ścieżki dojrzewania człowieka i bogactwa człowieka, jeśli się tymi ścieżkami idzie, to się nie zbłądzi. Chciałbym pokazać wiernym taką drogę krzyżową chrześcijanina, jaką żył polski papież. Ojciec Święty Jan Paweł II pozostawił nam w swoim duchowym testamencie pewną drogę modlitwy, świętości, dojrzałości człowieka. Przekonanie, że jeśli się tymi ścieżkami idzie, to się nie zbłądzi. Chciałbym pokazać wiernym taką drogę krzyżową chrześcijanina, jaką przeszedł polski papież. Moim głębszym pragnieniem jest stworzyć wspólnoty oparte o Eucharystię, o Pismo Święte, tak jak rozumiał to polski papież. - podkreśla ksiądz Jan Nowak.
Uroczystości religijne w sanktuarium Wzgórze Miłosierdzia
W każdą trzecią niedzielę miesiąca (godz. 15) jest odprawiana na zagórnickim wzgórzu Droga Krzyżowa, a w każda 1 sobote miesiąca Drózki Miłosierdzia od godz. 21. O godz. 21.37 ( godzinie śmierci Ojca Świętego) szczególnie wspomina się Jana Pawła II.. W chwili śmierci Jana Pawła II wkopano na Wzgórzu Miłosierdzia w Zagórniku sadzonki sosen. Informacji telefonicznych uroczystościach religijnych na Wzgórzu Miłosierdzia w Zagórniku można zasięgnąć u pana Henryka Rajdy pod numerem (033) 870 64 10
Rekolekcje z ks. Władysławem Bukowińskim
Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego księdza Władysława Bukowińskiego i jego osoba oraz myśl często jest tematem przewodnią dorocznych rekolekcji w Domu Oazowym u stóp Wzgórza Miłosierdzia w Zagórniku. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. Jan Nowak, który najpierw był w Kazachstanie jako misjonarz, zajmuje się procesem beatyfikacyjnym z upoważnienia kurii krakowskiej, gdzie przeniesiono proces beatyfikacyjny. Akta procesowe po zakończeniu w roku 2008 trafiły już do Watykanu. Powstało także ogólnopolskie Stowarzyszenie "Ocalenie" im. Sługi Bożego ks. W. Bukowińskiego, którego celem jest poprzez modlitwę wspieranie tego procesu, wreszcie pomoc duchowa rodakom i katolikom Kazachstanu, wreszcie poszerzanie jego kultu w wielu krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech, gdzie wiele osób zapisało się do naszego stowarzyszenia. Liczba czlonków tej wspólnoty liczy juz kilka tysięcy osób.
Służą temu także wydawane książki z listami, wspomnieniami ks. Bukowińskiego oraz jego opracowania, prace naukowe i biografie w tym tak cenna jak biografia "Świadek". Bukowiński był zesłańcem, nie miał kościoła, odprawiał Msze w łagrach, w prywatnych domach. Ze wszystkich księży zesłańców miał największy wpływ na współwięźniów, był bowiem wykształconym prawnikiem oraz odważnym człowiekiem. Umiał dzielić się wszystkim, co miał i uczył tego innych. Zdobył szacunek także ludzi innych wyznań, był zapraszany nawet przez muzułmanów. Mówi o tym film "Apostoł "Kazachstanu".
"Nie znałem osobiście księdza Bukowińskiego, ale była z nami na rekolekcjach pani Ludmiła Wierzbicka pochodząca z Kazachstanu, mieszkająca obecnie w Raciborzu, która osobiście wiele lat od dzieciństwa Go znała i wobec tego jest Świadkiem jego świętości - mówi ks. Jan Nowak.
W dniu 26 czerwca 2010 roku w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się sympozjum poświecone ks. W. Bukowińskiemu.
Sylwetki i opinie o Zagórniku
Ks. Jan Nowak
Ksiądz dr Jan Nowak przyjął święcenia kapłańskie w 1975 roku. W seminarium krakowskim pracował jako wykładowca chrześcijańskąiej formacji duchowej. Od kilkunastu lat ks. Jan Nowak prowadził drogę krzyżową tymi zagórnickimi ścieżkami. Klerykom z tego seminarium organizował dni skupienia w Zagórniku. Rekolekcje oazowe odbywały się w Zagórniku już od 1985 roku. Dom Oazowy w Zagórniku ma 20 miejsc noclegowych. Takie miejsce jak w Zagórniku sprzyja wyciszeniu i i modlitwie, przyroda jest blisko człowieka, a człowiek blisko przyrody.
Herbert Oleschko z Krakowa, badacz anielskich istot, autor 20 książek o Aniołach, redaktor naczelny pisma "Któż jak Bóg". Gość odwiedził po raz pierwszy Zagórnik w grudniu 2003 roku i przed spotkaniem w domu kultury obejrzał sanktuarium na zagórnickim Wzgórzu Miłosierdzia. "Przed moim pierwszym na temat Aniołów spotkaniem odbyłem jesienny spacer po ścieżce na Wzgórze Miłosierdzia i jestem pod wrażeniem tego niezwykłego miejsca."
Grzegorz Rekliński, krakowski artysta kabaretowy, mieszkjacy obecnie w Wieliczce, znany między innymi z serii telewizyjnych programów "Spotkania z balladą%u2019 pochodzący z ziemi andrychowskiej, "Pamiętam ks. Jana Nowaka z lat szkolnych z zagórnickiej szkoły podstawowej. Chciałbym znów odwiedzić bliski mi Zagórnik i Wzgórze Miłosierdzia.
Danuta Lenik, bielszczanka, która uczestniczy w rekolekcjach zagórnickich od początku istnienia domu oazowego Autorka wierszy, tekstów piosenek i muzyki, Gra na organach oraz na gitarze. Jest sekretarzem Stowarzyszenia im. Ks. Władysława Bukowińskiego i zajmuje się od strony organizacyjnej większością zajęć w Domu Oazowym w Zagórniku, takich jak rekolekcje "Moja modlitwa była zawsze związana z pieśnią i śpiewaniem. Naszym credo jest idea zawierzenia Opatrzności Bożej ukazana i zaświadczana przez całe jego życie przez ks. Bukowińskiego. To miejsce pod Wzgórzem Miłosierdzia jakoś sprzyjało mojej twórczości, pieśniom religijnym tutaj potem śpiewanym, a od kilku lat także inspirowanych przez postać Księdza Bukowińskiego ze sztandarową pieśnią w "W dłoniach Opatrzności Bożej" . Moja książeczka "Ze wschodu na zachód" zawiera refleksje jego ewangeliczne. Nasze stowarzyszenie rozprowadza płyty i publikacje podczas uroczystości. Zapraszamy na stronę naszego Stowarzyszenia http://www.ocalenie.org.
Najbliższe sympozjum poświęcone ks. Bukowińskiemu odbędzie się 26 czerwca w sanktuarium w Łagiewnikach w Krakowie.
Barbara Surzyn z Andrychowa, pochodząca z Zagórnika, uzdolniona, młoda reżyserka, spogląda na sceniczny świat przez pryzmat chrześcijaństwa i jest zdania, że nad Zagórnikiem unosi sięduch anielski i duch sztuki.. Barbara Surzyn jest reżyserką zagórnickiego Teatru Ekspresji i instruktorem ds. teatru w Domu Kultury w Zagórniku. . Z 9 osobowej rodziny Surzynów wyszło wielu z uzdolnionych artystów, siostra Barbary Małgosia to konserwatorka dzieł sztuki, pracująca w paryskim Wersalu. Nestorka rodu to ludowa artystka malarka i rzeźbiarka Maria Surzyn Teatr Ekspresji debiutował przed zagórnicką kapliczką na dole cztery lata temu, następnie "Ab Amorem, At caritatem%u2019 - sztuka o miłości, niezwykły spektakl przepełniony Wiarą, Miłością i Nadzieją nawiązujący do historii Świętej Rodziny. Adwent (13 grudnia 2009) zaowocował premierą teatralną tragedii "Antygona" Sofoklesa także w reżyserii Barbary Surzyn . Tym razem pamiętne słowa Papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Wadowicach w 1999 roku, który wspominał szkolne inscenizacje tej antycznej sztuki, spowodowały, iż zagórnicki Teatr Ekspresji dokonał nie tylko swoistej rekonstrukcji klimatu tej "papieskiej", uczniowskiej inscenizacji, lecz także jakąś wielką pracę, nie wahamy się powiedzieć profesjonalnej inscenizacji. Barbara Surzyn realizowała także projekt "Miasto Aniołów" skierowany głównie do młodzieży - w nim warsztaty plastyczne i merytoryczne.
Parafia w Zagórniku
Ks. Stanisław Wilkołak, proboszcz parafii w Zagórniku, wychowanek seminarium obecnego ks. kard Stanisława Ryłko). Ksiądz arcybiskup Stanisław Ryłko w dniu 11 kwietnia2008 roku celebrował uroczystą Mszę Świętą z okazji dwudziestopięciolecia istnienia Parafii pod wezwaniem Św. Bartłomieja. Świątynię konsekrował ks. bp Tadeusz Rakoczy w 1994 roku. Stałe nabożeństwa odbywają się w kościele w niedziele o godz. 8.30, 11 oraz 14.00, a w soboty o 18. Bliższe informacje pod numerem parafii (033) 875 38 18. Proboszcz zaprasza m. in. na sierpniowe uroczyste Msze w dni odpustowe o godz.12.30 Piękne śpiewanie w Zagórniku 2008. W kościele odbywają się wspaniałe koncerty parafialnych chórów z Podbeskidzia %u2018 Święto Pieśni Gaude Laude" Koncerty zorganizuje i poprowadzi chórmistrz Tadeusz Prystacki, który 13 marca 2008 roku obchodził 25 lecie pracy w zagórnickiej parafii jako organista i kierownik chóru. Wystąpiło kolejno 6 chórów z repertuarem głównie klasycznych chóralnych pieśni sakralnych. Koncert w kościele w Zagórniku trwał ponad dwie godziny, następnie chóry udały się do Andrychowa, gdzie śpiewały na schodach przed kościołem Św. Macieja. Najpiękniejszy aplauz wywołał występ chóru z Zagórnika, znanego już w występów na wielu festiwalach oraz przed Janem Pawłem II. Koncertowi patronował także ksiądz Proboszcz Stanisław Czernik. Obydwa koncerty współorganizowały zagórnicki Dom Kultury i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Zdjęcia: Wiesław Adamik (wszelkie prawa zastrzeżone). Na zdjęciach przyroda na stoku wzgórza prowadzącego do kaplicy z sanktuarium - kaplicą i krzyżem jubileuszowym oraz zajęcia grup w domu oazowym oraz Msza Św. w kaplicy tego domu.
Zobacz galerię (34) |
Komentarze społecznościowe |