Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów
Ilustrator Bartek Kociemba, znany jako Arobal, przygotował szóstą odsłonę plakatu do poematu Adama Mickiewicza, poruszając przy tym kwestie społecznej identyfikacji Polaków.
Chcemy mieć wspólną tożsamość – opowiada o swoim projekcie artysta. – Jesteśmy gotowi na poświęcenia i chętnie snujemy wielkie plany na przyszłość. Widzimy szerokie, kwitnące pole możliwości. Z precyzją zauważamy złożoność sytuacji, różnice uwarunkowań, w pozornie symetrycznej i homogenicznej kompozycji. Plakat Arobala do Księgi VI zatytułowanej Zaścianek to igranie ze złudzeniem lustrzanego odbicia. Opisane przez Adama Mickiewicza pole oglądamy z bliska, przyglądając się wijącym się roślinom, a także rękom naznaczonymi gwałtownością gestu. Jednocześnie z każdą chwilą przyglądania się szczegółom ilustracji coraz bardziej wyłapujemy asymetrię. Łatwo koncentrujemy się na tych różnicach, zaczynamy wręcz na nie polować. Łapiemy się ich i tracimy szerszy obraz sytuacji – nie widzimy, że nasza tożsamość już jest wspólna, a jedynie nasze uwarunkowania są ukwiecone odmiennością – dopowiada mocno artysta.
Urodzony w 1984 roku Arobal, czyli Bartek Kociemba, studiował politologię i filozofię, znany jest jednak jako ilustrator z bardzo wyrazistym stylem, który wykorzystuje kolorowe kredki do stworzenia niezwykle złożonych kompozycyjnie i emocjonalnych obrazów. Jego ilustracje publikowane były na łamach wielu magazynów (m.in. „ELLE”, „Przekrój”, „Książki”, „Crushfanzine”, „The End Magazine”), jest on również autorem licznych plakatów dla teatrów i okładek książek. Współpracował również z Kancelarią Prezydenta oraz Sejmem RP.
W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.
Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia). Kolejny plakat zostanie przygotowany przez fotografkę Agatę Kalinowską.
źrodło: ossolineum.pl
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |