Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Letnie Tanie Kinobranie. Życie jest muzyką
Do końca sierpnia Kino Pod Baranami zaprasza na 11. edycję Letniego Taniego Kinobrania. Od 21 lipca trwa czwarty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego pod hasłem Życie jest muzyką. W programie m.in. dokumentalny portret choreografa Ohada Naharina, historia miłości najsłynniejszej pary tanga argentyńskiego, opowieść o mistrzyni tańca serpentynowego oraz nagrodzony siedmioma Oscarami musical. Bilety tylko 7 zł!
W tym tygodniu sale Kina Pod Baranami wypełniają dźwięki muzyki, przy której nogi same rwą się do tańca. Na ekranie pojawią się m.in. tancerze tanga argentyńskiego María Nieves Regi i Juan Carlos Copes - bohaterowie filmu Germana Krala Ostatnie tango. W niezwykłym dokumencie opowiadają swoją historię grupie młodych tancerzy i choreografów tanga z Buenos Aires, którzy przekształcają najpiękniejsze i najbardziej poruszające chwile z ich życia w niewiarygodne choreografie.
Bez tańca nie wyobrażała sobie życia Marie-Louise Fuller, w którą w Tancerce Stéphanie Di Giusto wcieliła się francuska piosenkarka indie rockowa Soko. To nominowana do Złotej Kamery w Cannes opowieść o legendarnej pionierce tańca nowoczesnego i jej rywalizacji z Isadorą Duncan. Niepowtarzalnej magii dodają filmowi zachwycające kostiumy oraz muzyka Maxa Richtera i Nicka Cave'a. Prawdziwe piękno emocji, które wyrazić można poprzez ruch, widzowie ujrzą w filmie Mr. Gaga - portrecie izraelskiego tancerza i choreografa Ohada Naharina, szefa słynnego Batsheva Dance Company. Naharin jest także twórcą nowatorskiego języka ruchu - GAGA - który przez swoją inwencję zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy w jego zespole, przeradzając się następnie w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu. Film Tomera Heymanna został uhonorowany nagrodą UNESCO dla najlepszego dokumentu oraz okrzyknięty najciekawszym filmem o tańcu współczesnym od czasu Piny Wima Wendersa.
W tygodniu poświęconym muzyce nie może zabraknąć rasowych musicali. Do klasyki gatunku odwołuje się triumfujący na festiwalach, uhonorowany aż siedmioma statuetkami Amerykańskiej Akademii La La Land Damiena Chazelle, twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu Whiplash. W rolach głównych wystąpili Ryan Gosling i Emma Stone jako zakochani w sobie marzyciele szukający szczęścia w Mieście Aniołów. Film zaprezentowany zostanie we współpracy z Education First - International Language Centers.
Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych!
*Z wyjątkiem filmu La La Land - 10 zł
Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 31 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Zbieraj KINO (siedem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis).
Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Dokument Mr. Gaga zostanie zaprezentowany również z angielskimi napisami.
HARMONOGRAM PROJEKCJI:
środa, 26 lipca 2017
13.00 OSTATNIE TANGO | UN TANGO MÁS
(German Kral) AR/DE 2015, 85’
15.00 TANCERKA | LA DANSEUSE
(Stéphanie Di Giusto) FR/BE/CZ 2016, 108'
16.00 MR. GAGA | MR. GAGA
(Tomer Heymann) IL/SE/DE/NL 2015, 103’
czwartek, 27 lipca
18.00 MR. GAGA | MR. GAGA, 103’
20.00 LA LA LAND | LA LA LAND
(Damien Chazelle) US 2016, 128’
O FILMACH:
LA LA LAND | LA LA LAND
reż. Damien Chazelle USA 2016, 128’
Oscary 2017: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz oryginalny (Damien Chazelle), najlepsza muzyka oryginalna (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka ("City Of Stars", wyk. Ryan Gosling), najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren)
Nagrody BAFTA 2017: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz)
Złote Globy 2017: najlepsza komedia lub musical, najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Ryan Gosling), najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz (Damien Chazelle), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka (City Of Stars, wyk. Ryan Gosling)
MFF w Wenecji 2016: Puchar Volpi dla najlepszej aktorki (Emma Stone), nominacja do Złotego Lwa za najlepszy film
MFF w Toronto: Nagroda Publiczności
Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?
MR. GAGA | MR. GAGA
reż. Tomer Heymann, Izrael/Szwecja/Niemcy/Holandia 2015, 103’
Sofia International Film Festival 2016: Nagroda UNESCO dla najlepszego filmu dokumentalnego
Aspen Filmfest 2016: najlepszy film dokumentalny
Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia. To słowa Ohada Naharina, genialnego choreografa i wieloletniego szefa najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.
OSTATNIE TANGO | UN TANGO MÁS
reż. German Kral, Argentyna/Niemcy 2015, 85’
MFF w Waszyngtonie 2016 - Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego
Valenciennes Film Festival France 2016 - Nagroda Jury Studenckiego
María Nieves Rego (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez prawie pięćdziesiąt lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali, aby razem tańczyć tango. Żaden inny mężczyzna nie tańczył jak Juan i żadna inna kobieta nie tańczyła jak Maria! Ostatecznie jednak Juan zostawił Marię dla młodszej o 20 lat kobiety, z którą się ożenił. Maria nigdy mu tego nie wybaczyła. Nie założyła rodziny i samotnie mieszka w Buenos. Teraz, pod koniec swojego życia, Juan i Maria spotykają się ponownie, aby ostatni raz zatańczyć razem i opowiedzieć o miłości, nienawiści i ich największej pasji. Zachwycające sceny taneczne uzupełniają wnikliwe wywiady i materiały dokumentalne, które zabiorą widzów w niezapomnianą podróż do samego serca tanga argentyńskiego.
Dzieło Germana Krala dokumentuje także historię tanga i wpływ, jaki para wywarła na jego ewolucję w ostatnich 50 latach. To oni spowodowali, że popularne dotąd głównie w klubach w Buenos Aires, tango stało się światowym fenomenem.
TANCERKA | LA DANSEUSE
reż. Stéphanie Di Giusto, Francja/Belgia/Czechy 2016, 108'
MFF w Cannes 2016: udział w sekcji Un Certain Regard
Kiedy Marie-Louise Fuller przyszła na świat na amerykańskiej prowincji, absolutnie nic nie wskazywało na to, że ta dziewczynka w przyszłości zostanie gwiazdą Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Epoque. Ukryta za metrami jedwabiu, z ramionami przedłużonymi o długie drewniane drążki, Loïe co wieczór elektryzowała publiczność tańcem, który nazwano serpentynowym. Fuller szybko stała się ikoną epoki, symbolem pokolenia. Jej zawoalowane ruchy sceniczne, okraszone grą świateł, miały przemożny wpływ na sztuki plastyczne i nie tylko. Do stóp tancerki padali bracia Lumière, Toulouse-Lautrec, Auguste Rodin. Wysiłek fizyczny grożący niejedną kontuzją, permanentny blask świateł szkodliwych dla oczu – nic nie było w stanie powstrzymać tancerki w bezustannym dążeniu do perfekcji. Dopiero spotkanie z młodziutką, niezwykle uzdolnioną Isadorą Duncan doprowadziło do upadku legendy…
Anna Kalfas
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |