Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co sprawia, że podróżujemy samotnie?
Podróże solo to zdecydowanie rosnący trend. Także wśród Polaków. Prawie co piąta osoba przyznała, że chciałaby kiedyś spróbować wyjechać samodzielnie na wakacje. Dlaczego decydujemy się na podróż w pojedynkę? Czy samotna podróż jest rodzajem ucieczki? Jakie mamy z tego korzyści? Badanie przeprowadzone przez momondo, globalną wyszukiwarkę lotów, hoteli i wynajmu samochodów pokazuje, co Polacy myślą o urlopach w pojedynkę.
Planując wakacyjny urlop, zazwyczaj musimy liczyć się z innymi osobami, w tym z rodziną lub przyjaciółmi. Czasami jednak zdarza się, że z różnych powodów nasi towarzysze podróży nie mogą do nas dołączyć. W ramach badania zleconego przez momondo, zapytano kilkadziesiąt tysięcy osób z 23 krajów, co sądzą o podróżowaniu samemu. W badaniu wzięło udział 1001 Polaków, dla których wakacje solo to wciąż nowy trend.
Prawie jedna czwarta Polaków podróżuje samotnie
Najchętniej samotnie wyjeżdżają mieszkańcy Hiszpanii, Chin i Francji. Ponad 56% respondentów z Półwyspu Iberyjskiego przyznało, że w ciągu ostatnich trzech lat wybrało się w podróż solo. Dla porównania, takiej samej odpowiedzi udzieliło zaledwie 23% Polaków. To dowód na to, że taka forma podróżowania nie jest jeszcze bardzo popularna wśród naszych rodaków.
„Dzięki wynikom naszego badania widzimy, że najchętniej w pojedynkę podróżują osoby w wieku 18-22 lat. Nie jest to zaskoczenie, gdyż w tym wieku chcemy poznawać jak najwięcej nowych ludzi i zdobywać doświadczenia. Co ciekawe, co piąty badany z Polski przyznał, że chciałby spróbować tej formy podróży. Jest to idealny sposób nie tylko na poznanie nowych osób, ale także siebie - niezależnie od tego, ile ma się lat” – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.
Bezcenna chwila spokoju
Najczęściej podróżujemy w pojedynkę, ponieważ potrzebujemy odpocząć od otaczającej nas na co dzień rzeczywistości. Prawie połowa respondentów (47%) przyznała, że był to główny powód samodzielnego wyjazdu. Co ciekawe, spośród udzielających tę odpowiedź zdecydowaną większość stanowiły kobiety (53%). Wielu z nas odczuwa także potrzebę spełnienia swoich marzeń i pragnień, nie będąc przy tym obciążonym zobowiązaniami wobec innych osób. 37% ankietowanych przyznało, że zdecydowało się na samotne wakacje, bo potrzebowało takiego rodzaju wolności.
Samemu najlepiej się zwiedza i wyleguje na plaży
Podróżowanie solo daje nam absolutną elastyczność w kwestiach planowania naszego wyjazdu. Nie jesteśmy od nikogo zależni i możemy dysponować naszym czasem według własnego uznania. Osoby wyjeżdżające na wakacje w pojedynkę najczęściej wybierają miejskie zwiedzanie (36% ankietowanych) oraz leniwy urlop na plaży (23%). Wakacje bez rodziny i przyjaciół to także dobry czas na aktywny wypoczynek. Prawie co piąty ankietowany wybrał piesze wycieczki jako najlepszy sposób na relaks.
Wartość dodana wakacji samemu
Większość ludzi przyznaje, że urlop w samotności daje im dodatkową wartość, o której nie myśleli wcześniej. Najwięcej osób (41%) przyznało, że tego typu wakacje wyzwalają poczucie niezależności. Nieco mniej, bo 37% stwierdziło, że dzięki brakowi towarzystwa, decydowali o swoim czasie i mogli lepiej wypocząć. Samodzielne wyprawy w nieznane mogą także pomóc w rozwoju osobistym - pozwalają uświadomić sobie swoje własne ograniczenia i ocenić możliwości. To świetny czas na nabranie dystansu do różnych spraw. Podróżowanie to przekraczanie granic, także tych, które na co dzień sami sobie narzucamy.
Podróżowanie w pojedynkę może także pozwolić nam otworzyć się na świat. Wyniki badania potwierdziły, że wakacje samemu powodują, iż stajemy się bardziej otwarci, nie tylko wobec społeczności lokalnych, ale także wobec innych turystów. Potwierdziło to przynajmniej 20% badanych. Każde spotkanie z nieznajomym może być przygodą, owocującą przyjaźnią z niezwykłymi ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk i kręgów kulturowych. A przyjaźń może sprawić, że staniemy się nie tylko bogatsi wewnętrznie, ale także… mądrzejsi.
Joanna Dąbek
fot. pixabay.com
Komentarze społecznościowe |