Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowy sezon w Muzeum Pana Tadeusza
Od września Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na sezon programowy 2017/2018. Koniec wakacji to tradycyjnie moment na ogłoszenie programu na kolejny sezon. Chociaż Muzeum Pana Tadeusza istnieje dopiero od kwietnia 2016 roku, to od otwarcia prezentowało nie tylko nowoczesne wystawy stałe (Rękopis „Pana Tadeusza” i Misja: Polska), ale i ciekawe wystawy czasowe, a także proponowało bogaty program wydarzeń dla dzieci i dorosłych.
Do 17 września 2017 potrwa wystawa Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze, zaś 29 września zostanie otwarta nowa ekspozycja czasowa, na której po raz pierwszy we Wrocławiu zostaną zaprezentowane wszystkie zachowane karty brudnopisu i czystopisu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Na koniec roku przygotowywane są filmowe opowieści o Tadeuszu Różewiczu w formie autoportretu i wspomnień krytyków, reżyserów i czytelników. Będzie to zapowiedź przygotowywanej na 2018 rok trzeciej części wystawy stałej poświęconej właśnie temu poecie. Jednocześnie jesienią tego roku w mieszczącej się na dziedzińcu Galerii Ossolińskiej będzie można oglądać ekspozycję Tak to widzę podsumowującą warsztaty fotografii otworkowej dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.
Od września powracają stałe, popularne cykle wydarzeń, m.in. Współcześni romantycy organizowani wspólnie z Uniwersytetem SWPS, a także Niedzielne oprowadzania i koncerty w ramach Salonu dźwięków romantycznych. W środy będą odbywać się spotkania wokół książek, zarówno jako dyskusje przy okazji premier Wydawnictwa Ossolineum, jak i rozmowy z autorami publikacji prezentujących różne spojrzenia na, wydawałoby się oczywiste, wydarzenia najnowszej historii Polski, w tym chociażby z profesorem Stanisławem Nicieją czy Piotrem Gajdzińskim (cykl Środy nad książką). Planowana jest również seria spotkań poświęconych fascynującej historii Wrocławia i Dolnego Śląska (cykl Misja: Polska. Misja: Wrocław), w której weźmie udział m.in. fotograf i dziennikarz Tomasz Kizny. W muzeum przygotowano także nowe warsztaty – jeden cykl przybliży wiedzę staropolską (By życie uprzyjemnić. Warsztaty szlacheckie dla dorosłych), drugi zaś będzie obracał się on wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze (Pracownia słowa i obrazu). W pierwszym półroczu poprowadzi go artysta i profesor Jerzy Olek. Obok bardzo dobrze przyjętych koncertów kameralnych z muzyką romantyczną wystąpią znani artyści prezentujący utwory z XX i XXI wieku, m.in. Olympus Mons Trio (cykl Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej).
Niezmiennie w Muzeum Pana Tadeusza trwa akcja #muzealniaki, której celem jest pokazanie, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. W ramach akcji odbywać się będą kolejne spotkania Sobotnie warsztaty rodzinne (wraz z nowymi tematami, w tym poświęconymi fotografii analogowej) oraz Brzdąc w muzeum, czyli zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi (od 0 do 2 lat). Przygotowano także cykl Rodzinne poranki muzyczne, który ma rozwijać umiejętność świadomego i twórczego odbioru muzyki już od najmłodszych lat.
Wśród specjalnych wydarzeń jeszcze we wrześniu odbędzie się seria warsztatów i wykładów w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa (9–16 września) oraz Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (22–27 września). Na początku października zaprezentowany zostanie nowy film Zofii Kunert Budowniczy mostów poświęcony Władysławowi Bartoszewskiemu. Zostanie również zainaugurowana pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Literackich pod tytułem Rozdział I: Mickiewicz / Różewicz, który potrwa do końca listopada. W ramach Festiwalu planowane są m.in. seria debat i spotkań o tradycji, kanonie i wątkach łączących obu poetów, warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz pokazy filmowe. Ponieważ ważną misją muzeum jest dostosowanie ekspozycji i wydarzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego jesienią odbędzie się premiera projektu Tej ciszy chwila w Soplicowie, którego celem jest zbliżenie do siebie dwóch społeczności – Głuchych i słyszących.
Do końca roku kontynuowany będzie projekt Księgi „Pana Tadeusza”, czyli comiesięczne prezentacje plakatów przygotowanych przez młodych artystów wizualnych. Przed nami jeszcze prezentacje Marty Zdulskiej, Anny Walterowicz, Pawła Janczarka i Łukasza Rusznicy. Wszystkie plakaty zostaną pokazane na wystawie czasowej w przyszłym roku.
Od 1 września 2017 promocyjny bilet wstępu za 1 zł, który dotąd obowiązywał we wtorki, będzie dostępny w każdą niedzielę. Jest to zachęta dla wszystkich, którzy nie mają czasu na zwiedzanie muzeów w tygodniu. Wszystkie wydarzenia (oprócz niedzielnego oprowadzania i koncertów) są bezpłatne, z racji ograniczonej liczby miejsc na warsztaty obowiązują zapisy.
źrodło: ossolineum.pl
Komentarze społecznościowe |