Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Łazienki Królewskie zatopione w muzyce. Rusza wakacyjny festiwal Strefa Ciszy
W każdy weekend od 30 czerwca do 29 lipca 2018 r. w Łazienkach Królewskich odbywać się będzie międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. Na kilku scenach plenerowych podczas 150 koncertów wybrzmi muzyka z różnych stron świata. Wystąpią m.in. Camerata Silesia, Danar, Bum Bum Orkestar, Yerba oraz duet Masecki/Rogiewicz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Tegoroczna, szósta edycja festiwalu obejmuje pięć weekendów, z których każdy poświęcony będzie innej muzyce i kulturze. Na początek, 30 czerwca i 1 lipca, usłyszymy polskie rytmy. Nasza muzyka rodzima zapoczątkuje festiwalową podróż w cztery strony świata: na północ (7-8 lipca), południe (14-15 lipca), wschód (21-22 lipca) i zachód (28-29 lipca).
Festiwalowi goście odbędą jazzową wędrówkę od południa Europy po Amerykę Południową, pobawią się przy dźwiękach tanga, a także posłuchają rosyjskich i japońskich kompozycji, tradycyjnych melodii skandynawskich, utworów z regionu Suwalszczyzny i Wileńszczyzny oraz angielskich pieśni lutniowych z przełomu renesansu i baroku.
Cztery sceny plenerowe
Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Program poszczególnych festiwalowych dni ułożony jest w taki sposób, by nasi goście mogli odbywać muzyczne spacery po Łazienkach, słuchając wielu różnych zespołów.
Głównym wydarzeniem festiwalowych weekendów będą wieczorne koncerty na Scenie Purpurowej. 30 czerwca o godz. 19.00 przy Świątyni Sybilli wystąpi Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak - zespół, który uznawany jest za najlepszy chór kameralny w Polsce. W kolejne soboty o godz. 19.00 przy Świątyni Sybilli zagrają: Danar (muzyka irlandzka i celtycka), Bum Bum Orkestar (muzyka bałkańska), Yerba Mater (muzyka bliskiego i dalekiego wschodu) oraz duet Masecki/Rogiewicz (projekt "Ragtime").
Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Usłyszymy baśnie, opowieści i gawędy z czterech stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Będą to historie oparte na przekazach polskich, skandynawskich, afrykańskich, ze Wschodu i średniowiecznego Zachodu.
Koncerty dla najmłodszych
Dzieci i rodziców zapraszamy na cykl koncertów "Melomaluszki" na Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. Dzieci rozpoczną muzyczną podróż od tradycyjnego polskiego brzmienia w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania (30 czerwca - 1 lipca). Następnie posłuchają muzyki irlandzkiej z grupą Shannon (7-8 lipca), utworów bałkańskich w wykonaniu Bum Bum Orkestar (14-15 lipca), słowiańskich i orientalnych inspiracji z East Brass (21-22 lipca) oraz dźwięków nowoorleańskich granych przez Dixie Brotherhood (28-29 lipca).
Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra. Zgłoszenia: koncert@muzykajest.pl
Organizatorami Strefy Ciszy są: Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich", Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundacja "Ogrody Muzyczne". Partner: PZU - Mecenas Muzeum Łazienki Królewskie. Przedsięwzięcie współfinansuje miasto stołeczne Warszawa oraz Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018". Patroni medialni: portal Czasdzieci.pl i RMF Classic.
Szczegóły [tutaj]
#lazienki-krolewskie.pl, fot. Paweł Czarnecki
Komentarze społecznościowe |