Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Aktorskie czytanie fragmentów Pana Tadeusza
W ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza zapraszamy na drugie czytanie fragmentów poematu Adama Mickiewicza. Tym razem interpretacji dokonają Beata Rakowska i Michał Szwed – aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Poeta zestawiał swoich bohaterów w pary, doprowadzając poprzez kontrast ich charakterystykę aż do groteski, a także wikłał fabułę, każąc im toczyć spory, rywalizować i romansować. Tadeusz i Hrabia, Zosia i Telimena, Rejent z Asesorem, Gerwazy z Protazym – to przykłady możliwych uporządkowań. Inne zestawienie łączy Tadeusza z Zosią, Hrabiego z Telimeną (choć z obrębie tej czwórki można dokonywać roszad) i Jacka Soplicę z Ewą Horeszkówną. Podczas wydarzenia dwoje aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego zinterpretuje fragmenty Pana Tadeusza, układające się w różnego rodzaju dialogi.
Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza we wtorek 12 lipca o godzinie 17.00. Wstęp na czytanie jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego odbioru wejściówek dostępnych w kasach muzeum lub dokonywania rezerwacji mailowych.
O aktorach
Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym od 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu W labiryncie oraz Świat według Kiepskich, udzielała również głosu bohaterom animacji Włatcy móch. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od dwóch lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem „terapia śmiechem”.
Michał Szwed – aktor teatralny i filmowy, od 2011 roku związany z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, gdzie ostatnio występował w spektaklach: Pani Furia (2018), Panna Nikt (2017). Współpracuje z firmą Techland jako aktor technik Motion Capture (Dying Light, seria Call of Juarez, Dead Island) oraz z wrocławskim hospicjum Bonifratrów. Występował w serialach m.in. Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość, Stolik, Galeria.
O wystawie
12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem Muzeum Pana Tadeusza zapowiadało w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, a każdy z nich korzystał z bardzo odmiennej estetyki. Jednak ta wystawa to nie tylko prezentacja dwunastu powstałych prac. To podróż od 1881 roku, gdy pojawiło się pierwsze zilustrowane wydanie poematu, do dzisiaj.
źródło: muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
Komentarze społecznościowe |