Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Gdańsku-Oruni otwarto nowy basen
W piątek 27 lipca o godz. 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie nowego basenu na Oruni przy ulicy Smoleńskiej 6/7. Tego samego dnia, od godz. 13.00 z basenu mogą korzystać już mieszkańcy Gdańska. Na oruńskim basenie na wszystkich amatorów kąpieli czeka sporo atrakcji. Do 2 września bilet wstępu kosztować będzie tylko 5 zł.
W uroczystości otwarcia wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz najważniejsi przedstawiciele władz Gdańska i dzielnicy Orunia. –To miejsce jest doskonałym przykładem samorządowej konsekwencji i determinacji – powiedział, podczas otwarcia prezydent Paweł Adamowicz. Nie o wszystkim, wbrew pozorom decyduje pieniądz. Liczy się aktywność oddolna mieszkańców – dodał prezydent Gdańska. Oprócz okolicznościowych przemówień i symbolicznego przecięcia wstęgi, zebrani goście mogli podziwiać pokazy sportowo-ratownicze w wykonaniu profesjonalistów. Po zakończeniu części oficjalnej, o godz. 13.00 basen został otwarty dla klientów.
Nowy basen na Oruni
Basen na Oruni jest bliźniaczo podobny do tych, które funkcjonują już w Osowej czy na Stogach. Do dyspozycji, oprócz czterech torów pływackich o wymiarach 25 m /12,5 m, są też dwie strefy rekreacyjne z rozmaitymi urządzeniami do masażu. Dostępna jest też wanna z hydromasażem oraz sauna fińska. To typowy basen do nauki pływania oraz rekreacji. Jego administratorem jest Gdański Ośrodek Sportu. Nowa pływalnia jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Do wejścia prowadzi rampa podjazdowa, a szatnie i toalety zostały zaprojektowane w taki sposób, aby korzystać z nich mogły osoby poruszające się na wózkach. Podobnie jest na hali basenowej, gdzie zamontowano dźwig ułatwiający samodzielne wejście osoby niepełnosprawnej do basenu. Basen mieści się na Oruni, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2. Od stacji Gdańsk Orunia i zlokalizowanych tam przystanków autobusowych do nowego basenu jest około 500 m.
Dla kogo i za ile
Pierwsi klienci będą mogli korzystać z basenu już 27 lipca od godziny 13.00 Przez całe wakacje pływalnia będzie czynna codziennie w godzinach 10.00–22.00. Przez cały ten okres za jednorazowy bilet zapłacimy zaledwie 5 zł. Na pływalnie będzie można wejść o dowolnej porze, a po upływie godziny chętni będą mogli przedłużyć czas pobytu, dopłacając 10 gr za każdą dodatkową minutę. Ponadto, od godz. 17.00 do 22.00, w cenie biletu, będzie możliwe skorzystanie z sauny fińskiej. Do września sprzedaż będzie odbywać się wyłącznie w kasie pływalni.
Po wakacjach, od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00 do 16.00 na oruńskiej pływalni, będą się odbywać bezpłatne zajęcia dla uczniów. Dla pozostałych użytkowników, basen będzie dostępny w dni robocze od 6.20 do 7.00 oraz od 16.00 do 22.00. W weekendy pływalnia będzie otwarta od 7.00 do 22.00. Na basen na Oruni, podobnie jak na obiekty na Chełmie, Osowej i Stogach będzie można kupić bilet lub karnet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony: plywalniegdansk.pl. Znajdziemy tam również wszystkie niezbędne informacje na temat lokalizacji basenu (wraz ze wskazówkami dojazdu) czy harmonogramu zajęć.
W przyszłości będzie można kupić bilet również za pomocą smartfona. Gdański Ośrodek Sportu uruchomił też dostęp do usługi basenowej dla użytkowników kart Multisport oraz FitProfit. Od września dostępne będą również nowości. Pierwszą z nich będzie karnet open, który umożliwia wstęp na basen w dowolnym terminie, bez przypisanego dnia i godziny wejścia. Karnet ten obowiązywać będzie na wszystkich pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu. Druga nowość to możliwość wynajęcia całego toru. Kolejna to 10% zniżki dla posiadaczy Karty Mieszkańca. Warto przypomnieć, że wejście na basen jest też jedną z darmowych atrakcji w ramach tego programu. Karta uprawnia do jednorazowego bezpłatnego wejście na jeden z trzech zarządzanych przez GOS basenów, pod warunkiem dostępności miejsc. Szczegóły dotyczące korzystania z pływalni w ramach Karty Mieszkańca dostępne są na stronie www.jestemzgdanska.pl.
Baseny są potrzebne, ale kosztują
Budowa basenu na Oruni kosztowała 13,4 mln złotych a kolejne wydatki zostaną poniesione na jego eksploatacje. Utrzymanie miejskiej pływalni to koszty rzędu 2,4 mln złotych rocznie, przy przychodach na poziomie 1,6 mln. Takie wyniki w 2017 zanotował basen na Chełmie. W przypadku obiektów zlokalizowanych w bardziej oddalonych i mniej zaludnionych dzielnicach, różnice między przychodem a kosztem utrzymania są jeszcze większe.
– Trzeba pamiętać, że baseny to jest koszt budowy i koszt eksploatacji, dlatego kolejne takie obiekty zamierzamy budować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi Paweł Adamowicz. – W takim systemie miasto przekazuje grunt, część wkładu finansowego i gwarantuje wykupienie co roku usługi basenowej na przykład dla dzieci ze szkół, dla seniorów lub innych grup społecznych. Jednak koszty budowy i koszty eksploatacji ponosi inwestor prywatny – dodaje prezydent Gdańska.
Oprócz pływalni, które miasto planuje wybudować w ramach PPP, we Wrzeszczu, jednej z południowych dzielnic Gdańska, Śródmieściu lub Siedlcach oraz Nowym Porcie, modernizowane będą już istniejące baseny. Są to: Zespół Szkół Energetycznych przy ul. Reja. Zespól Szkół Zawodowych Nr 9 (ZSKW) przy ul. Dąbrowszczaków 35. Szkoła Podstawowa Nr 2 (ZKPiG Nr 21) przy ul. Marusarzówny 10 Szkoła Podstawowa NR 42 przy ul. Czajkowskiego.
W Gdańsku jest 13 miejskich basenów. Trzy z nich to pływanie, którymi zawiaduje Gdański Ośrodek Sportu. Kolejne osiem to baseny przyszkolne. Z pełną listą, zarządzanych przez miasto pływalni można zapoznać się na stronie www.plywalniegdansk.pl. Oprócz tego, gdańszczanie mogą korzystać z dwóch basenów uczelnianych (Basen Politechniki Gdańskiej i Basen AWF), obiektu znajdującego się w kompleksie biurowym Alchemia oraz licznych pływalni przyhotelowych.
Jędrzej Sieliwończyk
Komentarze społecznościowe |