Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nadchodzące wydarzenia w Rezerwacie Archeologicznym w Grzybowie
Na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie (oddział MPP na Lednicy) w najbliższym czasie odbędą się dwa wydarzenia: Narodowe Czytanie Literatury oraz Europejskie Dni Dziedzictwa. Sprawdź szczegóły.
Narodowe Czytanie Literatury
1 września w godzinach 11.00 do 14.00
Muzealnicy z Grodu w Grzybowie, nauczyciele ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Grzybowie, bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni oraz zaproszeni goście i turyści będą czytać powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". W trakcie czytania nawiązując do "szklanych domów" Żeromskiego zostanie zaprezentowana wystawa prac dyplomowych studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prace dotyczą turystycznego i muzealnego zagospodarowania obszaru wokół Rezerwatu w Grzybowie.
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W 2018 r. "NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH"
8 września w godzinach 10.00 – 16.00
Rezerwat Archeologiczny gród w Grzybowie, Oddział MPP na Lednicy to muzeum chroniące jedno z najstarszych i największy z grodów powstałych w początkach X wieku w centrum domeny pierwszych Piastów – dynastii z której pochodzili pierwsi władcy historycznej Polski. Wiek X dla Europy był niezwykle ważnym momentem historycznym. To wtedy dzięki działaniom członków dynastii Piastów na terenie Wielkopolski doszło do formowania się organizmu państwowego – to wówczas rozpoczęły się dzieje naszego państwa. Pierwsi historyczni władcy – Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli podstawy polityczne i gospodarcze umożliwiające dostrzeżenie tego kraju zwanego Polonia. Ich siła i znaczenie wyrażały się poprzez grody – silnie umocnione miejsca stanowiące siedziby ówczesnego władcy, dające schronienie mieszkańcom w przypadku zagrożenia, a będące centralnymi punktami osadniczymi wokół których toczyło się ówczesne życie. Jednym z takim miejsc był gród którego pozostałości możemy obecnie oglądać w miejscowości Grzybowo.
Pamiętamy, przypominamy – Polska po 123 latach nieobecności na mapach Europy w 1918 roku odzyskuje niepodległość. Jednak należy jednocześnie pamiętać, że w świadomości społeczeństw europejskich Polska pojawiła się przeszło 1000 lat temu. Na terenie Wielkopolski w X wieku ród Piastów doprowadził do zjednoczenia wokół siebie społeczności i wspólnie stworzyli podstawy do powstania nowego wówczas państwa. Zwieńczeniem tych starań był chrzest przywódcy – Mieszka I. Jednym z miejsc gdzie Piastowie stanowili władzę był gród w miejscu które dziś nazywa się Grzybowo. Tak jak 100 lat temu szereg ludzi skupionych wokół postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego tak 1000 lat wcześniej Mieszko I i jego najbliżsi doprowadzili do wpisania się Polski w europejską historię, przyczynili się do tworzenia wspólnej kultury, jednocześnie budując własną tożsamość.
Chcąc przypomnieć początki powstawania państwa polskiego, jego przeszło 1000-letnią historię zapraszamy na gród w Grzybowie bezpośrednio dotykamy historii, gdzie wciąż spotykamy ślady obecności Piastów, gdzie budziła się Polska, gdzie są początki naszej historii i zaczątki budowy wspólnoty oraz tożsamości narodowej.
tekst Jacek Wrzesiński
Program
10:00 – 16:00 Zwiedzanie z przewodnikiem grodu i wystaw
10:00 – 16:00 GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa
10:00 – 16:00 gry terenowe: „Kto ty jesteś…”; „Barwy Rzeczpospolitej”; Poznajemy nasze godło”
10:00 – 16:00 – prezentacja prac pokonkursowych „Inspiruje nas Biało-Czerwona”
13:00 wykład „Kobiety wczesnego średniowiecza" – mgr Jacek Wrzesiński (Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie)
Więcej informacji o EDD: www.edd.nid.pl
Sylwia Tomczyk
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |