Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Targi TT Warsaw potwierdziły swoją pozycję
Jeśli ktoś miał wątpliwości czy targi turystyczne mają w dzisiejszych czasach rację bytu, to 26. edycja TT Warsaw ostatecznie je rozwiała. W Pałacu Kultury i Nauki blisko 500 wystawców z 53 krajów zaprezentowało swoje oferty licznie przybyłym gościom.
Żadna inna impreza w Polsce nie gromadzi tylu przedstawicieli branży, w tym touroperatorów. I żadna nie prezentuje takich walorów merytorycznych. Dał temu wyraz prezes Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) i zarazem prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, mówiąc: „Żałuję, że nie mogłem wziąć udziału w większej liczbie imprez towarzyszących. Dla mnie te targi mogłyby trwać tydzień, albo nawet dłużej”. Zadowolenia nie krył też Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, który uznał TT Warsaw za jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie Centralnej i powiedział: „Te targi to prawdziwa potęga. Dziękuję za stworzenie tak imponującej imprezy i trzymam kciuki za dalszy jej rozwój”.
Włoskie impresje i kolory świata
Największe stoisko zaprezentowały Włochy – kraj partnerski imprezy. Nie poprzestały jednak na samej ekspozycji targowej. Można było spróbować włoskich specjałów, najlepszej kawy oraz spotkać prawdziwe znakomitości. Na konferencji prasowej regionu Emilia Romania pojawili się wybitni sportowcy, którzy teraz pełnią role ambasadorów turystyki aktywnej – Alberto Tomba zapraszał na śnieżne szaleństwa, a Davide Cassani na rowerowe wyprawy. Miał rację ambasador Włoch Aldo Amati namawiając: „Odkrywajcie Włochy, tu każdy znajdzie coś dla siebie”. Liczne atrakcje zachęcały do odwiedzenia stoisk Egiptu, Tunezji i Turcji, powracających do łask turystów z Polski. Nie pozostawały w tyle cieszące się niezmiennym zainteresowaniem Grecja, Bułgaria i Chorwacja oraz będące na krzywej wznoszącej Maroko, Albania i Gruzja. Chętnych do nauki greckich i gruzińskich tańców nie brakowało. Niezwykłą kolorystyką wabiły egzotyczne prezentacje Sri Lanki, Tajlandii, Madagaskaru czy Dominikany, a Mołdawia, Słowacja i Rumunia kusiły możliwością smakowania wyśmienitych win. Palestyna zaproponowała konkurs, w którym główną nagrodą był kilkudniowy przelot i pobyt dla dwóch osób, ale konkursów było wiele również na innych stoiskach. Wystawcy podkreślali dobre położenie PKiN oraz jego wyjątkowość. Chyba najlepiej podsumował to reprezentujący Elbę Alessandro Gentini stwierdzając: „To wspaniała lokalizacja w samym centrum miasta i jednocześnie tak odmienna od innych targowych ekspozycji, dzięki czemu zapada w pamięć. Odwiedziłem wiele imprez targowych na całym świecie, ale to miejsce uważam za najpiękniejsze”.
Tradycyjna polska gościnność
Na tle mniej i bardziej egzotycznej konkurencji Polska wcale nie wypadała blado. Stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej przyciągało licznymi konkursami, Lokalna Organizacja Turystyczna z Torunia uczyła, jak wypiekać pierniki, Mazowsze pokazywało, że tuż obok Warszawy można znaleźć liczne atrakcje, Lubelskie zapraszało na regionalne specjały, a oczy zwiedzających, i nie tylko oczy, cieszyła ekspozycja „Odpoczywaj na wsi” zachęcająca do odwiedzania gospodarstw agroturystycznych. „Jesteśmy tu w ramach akcji organizowanej wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – powiedział prezes zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” Wiesław Czerniec - „to nasza ostatnia impreza targowa w tym roku i właśnie ją oceniam najwyżej”. Jednak wszystkie krajowe stoiska przyćmiła w tym roku Małopolska. Skutecznie reklamowały ją rozdawane czerwone korale, które nosiły kobiety przynajmniej na połowie targowych stoisk, przyciągała regionalnymi winami, które jakością śmiało mogły konkurować z tymi, które można było degustować na zagranicznych stoiskach, imponowała nie tylko ilością, ale przede wszystkim jakością prezentowanych wydawnictw i serdecznością, z jaką przyjmowano gości. „Najważniejsze to wywołać uśmiech na twarzach tych, którzy chcą nas odwiedzić. Turystyka powinna przynosić radość, nie można jej traktować z namaszczeniem i powagą”, zaznaczyła specjalistka ds. event marketingu MOT Karolina Jawor.
Z ręką na pulsie turystyki
Tematyka tegorocznych konferencji i debat była niezwykle zróżnicowana. Jednak wszystkie te wydarzenia miały cechy wspólne – aktualność, dobór panelistów i niezwykle wysoki poziom. Dowodem było bardzo duże zainteresowanie branży i mediów. Szczególnym cieszyły się debata na temat turystyki wyjazdowej, przygotowana przez portal turystyka.rp.pl, w której udział wzięli prezesi czołowych polskich touroperatorów oraz dyskusja nad reformą prawa turystycznego w kwestiach dot. najmu krótkoterminowego, zaaranżowana przez MSiT, która zgromadziła licznych przedstawicieli samorządów, Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych oraz przedsiębiorców. „To trudny temat, który wymaga dyskusji i świetne miejsce, żeby taką dyskusję przeprowadzić”, uznała Iwona Majewska z MROT. Trudno też nie wspomnieć o konferencjach merytorycznych z dużą fachowością zorganizowanych przez ECTAA, POT, PIT oraz portal WaszaTurystyka.pl.
Podróżnicy na wyciągnięcie ręki
Wszystkie prezentacje podróżników były oblegane, ale jednak najwięcej chętnych przybyło na spotkanie z Jankiem Melą, który jest dowodem triumfu pasji i zaangażowania nad ludzką słabością. Jak przyznał sam zainteresowany: „Najbardziej cieszy mnie, gdy otrzymuję wiadomości, że moja historia i działania zainspirowały innych do podjęcia podobnych wyzwań”. Blogerzy Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński, czyli Tasteaway, odpowiadali na liczne pytania dotyczące podróży z małymi dziećmi i skutecznie zachęcali, by porzucić obawy, bo świat stoi otworem i nie warto tracić czasu. Wypełnione sale podczas tych i pozostałych spotkań, poświęconych Chorwacji, Islandii, Turcji, Czechom, Armenii, Gruzji, Iranowi czy Maroku, wyraźnie pokazują, że chętnych do spotkania z miłośnikami przygód i podróży nie brakuje.
Konkursowi zwycięzcy i inne wyróżnienia
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play Turystyki Polskiej trafiła do Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Nagroda Homo Turisticus za najbardziej profesjonalne stoisko została przyznana Italii. Drugie miejsce w tym konkursie zajął Izrael, a trzecie Małopolska. Laureatami nowego konkursu „AcTTive”, promującego turystykę aktywną, zostali Logos Travel Marek Śliwka i Mołdawia, a wyróżnienia trafiły do Czech i Mazowsza. „To świetnie trafiony konkurs, odpowiadający światowym trendom. Piloci, których teraz zatrudniam muszą być też biegaczami” – stwierdził Marek Śliwka, który sam jest maratończykiem, a Ivana Bilkova reprezentująca Czechy dodała: „Trzeba stawiać na sport i kulturę fizyczną.
Pokazujemy, że Czechy to nie tylko narty, ale także rowery, sporty wodne i wycieczki piesze”. W tym roku Grand Prix za całokształt współpracy odebrali dr Robert Andrzejczyk - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Giovanni Bastianelli - Dyrektor Generalny Narodowej Agencji Turystyki Włoskiej (ENIT). Warto też wspomnieć, że za swoje dokonania prezes MT Targi Polska Urszula Potęga otrzymała z rąk Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki srebrny krzyż zasługi.
W przyszłym roku Itaka
Partnerem przyszłorocznych targów TT Warsaw będzie Biuro Podróży Itaka. To ewenement, ponieważ do tej pory wybór zawsze padał na kraj, a nie touroperatora. Ale okazja jest wyjątkowa. To trzydzieste urodziny największego biura podróży w Polsce. Podpisując stosowną umowę wiceprezes Itaki Piotr Henicz powiedział: „Cieszę się, że będziemy mogli świętować będąc partnerem najważniejszych targów turystycznych w Polsce. Uczestniczymy w wielu imprezach na całym świecie, ale TT Warsaw zawsze traktujemy w sposób szczególny”.
27. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw odbędą się w dniach 21-23 listopada 2019 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Warto już dziś zapisać ten termin w kalendarzu.
Tomasz Rosset
Komentarze społecznościowe |