Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pantery śnieżne we wrocławskim ZOO zostały parą!
Pantery śnieżne uważane są za jedne z bardziej tajemniczych drapieżników. Zoo Wrocław rozpoczyna ich hodowlę zachowawczą w nowopowstałym obiekcie – Terytorium Panter, dofinansowanym z RPOWD 2014-2020. W lutym 2019, na fali Walentynkowych uczuć, pracownicy zoo połączyli samca o imieniu Nurek z samicą Nastasją.
- Jednym z celów, dla których istnieją ogrody zoologiczne jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest on realizowany poprzez hodowlę zachowawczą na terenie zoo - mówi Krzysztof Stegmann inspektor ds. hodowli w sekcji zwierząt drapieżnych - Aby móc osiągać sukcesy hodowlane ważne jest stworzenie właściwych warunków utrzymania zwierząt, umiejętne łączenie osobników w pary i dbanie o ich dobrostan. Mimo, że od połączenia Nastasji z Nurkiem minęły już 2 tygodnie, do pełnego zbliżenia między osobnikami jeszcze nie doszło. Samica jest starsza od swojego partnera, a samiec dopiero osiąga pełną dojrzałość płciową. Stale jednak monitorujemy ich zachowania i liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości na świat przyjdą zdrowe kocięta, pierwsze w historii wrocławskiego zoo - dodaje Stegmann.
Informacje o Nurku i Nastasji
Nurek (samiec)
Przyjechał do wrocławskiego zoo z Zoo Krefeld w Niemczech, w grudniu 2018 roku. Urodził się 10.04.2017 roku. Jest żarłokiem. Dostaje mięso wołowe, króliki oraz kilka innych przysmaków. Zdaniem poprzedniego opiekuna jest wyjątkowym kotem, bardzo wdzięcznym w kontakcie z opiekunami oraz chętnym do treningów.
Nastasja (samica)
Przyjechała do wrocławskiego zoo z South Lakes Safari Zoo w Wielkiej Brytanii, w lipcu 2018 roku. Urodziła się 11.06.2016 roku, jest zatem starsza od swojego partnera. Na wybiegu jest pewna siebie i chce grać główną rolę.
Pantery śnieżne występują w Himalajach, na Wyżynie Tybetańskiej oraz w Azji Środkowej. Są to samotniki, które w pary łączą się w okresie godowym. Gatunek ten jest bardzo dobrze przystosowany do niskich temperatur. Jego bardzo gęste futro ozdobione jest unikatowym dla każdego osobnika wzorem. Pantery śnieżne komunikują się głównie poprzez znakowanie i ocieranie o kamienie rumowisk skalnych. Ich struny głosowe są słabiej rozwinięte niż u innych wielkich kotów - nie mogą one nisko i intensywnie "ryczeć". Odzywają się najczęściej w sezonie godowym.
Pantery śnieżne znajdują się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek ściśle chroniony. Są też objęte konwencją CITIES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |