Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ćwiczysz? Sprawdź, jakie są najczęstsze kontuzje u osób aktywnych
Sport jest bardzo ważny. Dzięki niemu zachowujemy zdrowie i kondycję, ale także cieszymy się lepszym samopoczuciem. Niestety uprawianie sportu może się wiązać z różnymi niedogodnościami – chwilowymi kontuzjami, a nawet długotrwałymi chorobami. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie urazy zdarzają się sportowcom najczęściej. Zapewnij sobie najlepszą ochronę podczas treningu.
Kontuzje na siłowni
Urazom często ulegają sportowcy trenujący na siłowni. Mimo pozostawiania pod okiem trenera i korzystania z profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń nie trudno o kontuzję. Wystarczy źle postawiona stopa czy zbyt duże obciążenie.
Na siłowni możesz:
- naciągnąć mięśnie pleców, co będzie miało miejsce, gdy się przeciążysz lub nie będziesz miał wystarczająco wytrenowanych mięśni. Więzadła pleców nie powinny być zmuszane do pracy przekraczającej ich możliwości,
- uszkodzić staw barkowy, co niestety jest długotrwałym urazem. Ma miejsce w przypadku przeciążenia stawu barkowego,
- uszkodzić ścięgna Achillesa bądź doprowadzić do powstania zapalenia. Czasem ścięgno może się zupełnie zerwać. Dzieje się tak, gdy ścięgna tracą elastyczność z uwagi na niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń.
Bez względu na to, jaki sport uprawiasz oraz czy uczęszczasz na siłownię, czy może ćwiczysz na świeżym powietrzu, powinieneś zadbać o ochronę życia i zdrowia. Kwestia staje się jeszcze ważniejsza, gdy jedziesz za granicę: na urlop, zawody, odwiedzić kogoś. Wybierz ubezpieczenie sportowe dla osób aktywnych i zadbaj o to, by w przypadku kontuzji otrzymać natychmiastową i niezbędną pomoc w wyleczeniu dolegliwości. Sprawdź, czym odznacza się takie ubezpieczenie: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-sportowe/.
Urazy, które mogą dotknąć biegaczy
Bieganie to popularny i przyjemny sposób na zachowanie kondycji, utrzymanie sylwetki, a także zrzucenie paru kilogramów. Niestety ten niewinny i wybierany przez rzesze osób sport także może doprowadzić do poważnych kontuzji.
Zacząłeś biegać i zaobserwowałeś, że w stopach pojawił się ból? Być może masz wrażenie, że do buta wkradł się kamień albo kiedy wstajesz rano, czujesz sztywność? Powinieneś udać się do specjalisty, bo tylko on wykryje, czy to przetrenowanie, zapalenie, czy może większe uszkodzenie.
Innym częstym urazem jest uraz kostki objawiający się bólem oraz opuchlizną. Może wynikać z przeciążenia, ale także stanu zapalnego błony maziowej lub wklinowania błony maziowej.
Na wiele urazów – w tym ból kolana – pomaga masaż lodem. Rozwiązaniem może też być delikatne rozciąganie, jednak na tego typu sposoby nie decyduj bez konsultacji z lekarzem, bo możesz jedynie pogorszyć swój stan. Ponadto kontuzja kolana – tak zwane zablokowane kolano – może być jedynie objawem uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej bądź bocznej. To kontuzja częsta u osób wykonujących przysiady, zwłaszcza z obciążeniem, np. sztangą.
W Polsce w razie kontuzji możesz korzystać z opieki medycznej w ramach NFZ-u. Za granicą też przysługuje Ci ta możliwość, jeśli wyrobiłeś kartę EKUZ. Jeśli jednak jedziesz poza Europę lub zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne lub przygotowujesz się do ważnej olimpiady, poszerzenie podstawowej ochrony medycznej o polisę sportową wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zachęcamy, byś poświęcił i chwilę i zapoznał się z nią.
Komentarze społecznościowe |