Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
By znów zaśpiewał milczący las. Koncert charytatywny we Wrocławiu
Czy ktokolwiek wyobraża sobie las, w którym nie słychać śpiewu kosa czy stukania dzięcioła? Taka rzeczywistość dotyczy już niektórych regionów Azji Południowo-Wschodniej. Wrocławskie zoo przekonuje, że każdy może pomóc ratować azjatyckie gatunki ptaków i z tej okazji organizuje pierwszy w historii zoo koncert charytatywny. Do współpracy zaproszono m.in. takich artystów jak Kamil Bednarek, Abradab, Anja Sei, Natalia Grosiak, Alicja Janosz, Milomailo, Natalia Lubrano, MAPA (Magda Pasierska), Nick Sinckler. Koncert odbędzie się 13.06.2019, o godzinie 19.00 w Imparcie. Wczoraj ruszyła przedsprzedaż biletów.
Stare jawajskie powiedzenie głosi, że człowiek sukcesu musi posiadać pięć rzeczy: konia, dom, żonę, kris (sztylet ceremonialny) i ptaka w klatce. Azjaci uwielbiają śpiew ptaków, dlatego trzymają je w domach. Z jednej strony ich śpiew ma znaczenie religijne, odstrasza demony i przynosi szczęście. Z drugiej, tradycyjne konkursy ptasiego śpiewu rozrosły się w potężny biznes - zyskują na nim producenci klatek, wyposażenia, karm, trenerzy i właściciele ptaków, co ma ogromne znaczenie w biednych krajach.
Zamiłowanie do tej tradycji sprawiło, że obecnie to właśnie w Azji znajduje się największa liczba zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Swoje „dokłada” degradacja środowiska – to właśnie tam rozrastają się uprawy palmy oleistej, źródła oleju palmowego, który spożywamy na co dzień w niezliczonej liczbie produktów. To także tam trwa nielegalna wycinka egzotycznego drewna na podłogi, meble i bibeloty. Lasy, które pozostały, coraz częściej wypełnia cisza.
O skali problemu świadczy chociażby fakt, że na koniec 2017 roku na Czerwonej Liście znajdowało się 11 121 gatunków ptaków, z czego 13% bezpośrednio zagrożonych wyginięciem, czyli 1 460 gatunków. Oczywiście najtrudniejsza sytuacja jest w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie podwyższono status zagrożenia dla 19 gatunków ptaków.
Stopień spadku liczebności populacji ptaków śpiewających w Azji jest katastrofalny, a ponadto od dawna był rażąco zaniżony. Pozyskiwanie rzetelnych informacji, na temat stanu dzikiej populacji, nie następuje tak szybko, jak tempo wymierania poszczególnych gatunków. W dodatku tylko część z nich jest chroniona na podstawie krajowych i międzynarodowych przepisów. Ich egzekwowanie uważa się za niewystarczające, nawet dla gatunków priorytetowych.
Stąd kampania edukacyjna „Milczące lasy” zainicjowana przez EAZA, do której włączył się wrocławski ogród zoologiczny. Jej celem jest zaradzenie i zmniejszenie obecnego kryzysu wymierania gatunków ptaków śpiewających w regionie Azji i zwiększenie świadomości społecznej na całym świecie. Ważne jest, żeby dzięki zaangażowaniu ludzi oraz wsparciu finansowemu uratować przed wyginięciem jak najwięcej ptaków. Należy pamiętać, że to właśnie ptaki pełnią ważną rolę w każdym ekosystemie, są przede wszystkim „lekarzami” lasów – roznoszą nasiona i usuwają szkodniki.
- Wymieranie ptaków śpiewających to ogromny problem, któremu chcemy przeciwdziałać i zdecydowaliśmy się włączyć w międzynarodową kampanię edukacyjną Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego jesteśmy członkiem – mówi Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji – Oczywiście można pytać co europejski ogród zoologiczny może zrobić, aby ratować ptaki na drugim końcu świata i po co właściwie to robić. Odpowiedź jest dla mnie prosta, ekosystem Ziemi to system połączonych naczyń, wzajemnie na siebie oddziaływujących. Brak równowagi w jednym miejscu destabilizuje cały system. Dlatego chcemy, a wręcz musimy się angażować w ratowanie dzikiej przyrody nawet w Azji.
W ramach kampanii wrocławskie zoo przeprowadziło m.in. konkursy wiedzy i fotograficzne, odbyło się również, ptakoliczenie. Jednak najbardziej spektakularnym działaniem jest koncert charytatywny, do udziału w którym zoo namówiło wielu znanych i cenionych artystów.
- Kiedy „ruszaliśmy” z kampanią edukacyjną „Milczące Lasy” niemal od początku wiedzieliśmy, że najlepszym nośnikiem idei będzie muzyka. Początkowo miała powstać tylko piosenka, jednak z czasem doszliśmy do wniosku, że mamy szansę dotrzeć do ogromnej rzeszy odbiorców organizując koncert, podczas którego znani muzycy zgrają i zaśpiewają utwory związane z ekologią. – tłumaczy Zając-Ossowska.
Na tę okazję powstała piosenka autorstwa Anji Sei (Anny Sejdak) i Dawida Majewskiego pt. „Milczące Lasy”.
- Od kilku lat czynnie angażuję się w projekty związane z ochroną zwierząt i przyrody. O tym projekcie rozmawiałam z pracownikami zoo od ponad roku, dlatego kiedy pojawiła się koncepcja zorganizowania koncertu i połączenia jej z piosenką, a także obrazem – pomysł na wykonanie wyklarował się dość szybko. Jasne było dla mnie to, że zarówno tekst piosenki jak i impreza, którą planujemy muszą być uniwersalne i ponad czasowe – mówi Anja Sei, wokalistka i autorka piosenek, która podjęła się też roli kierownika artystycznego koncertu „Milczące Lasy”. – Dlatego piosenka opowiada historię ostatniego samca jednego z wymierających gatunków ptaków, który chcąc zwabić samicę śpiewa pieść, na którą ona nigdy nie odpowie. Po dokładniejszym wsłuchaniu się w tekst usłyszymy, że to nie tylko opowieść „ku przestrodze”, ale też uniwersalna historia miłosna osadzona w czasach, w których żyjemy. Najbardziej cieszy mnie feedback dzieciaków – wielu moich znajomych przesyła mi filmy jak ich dzieci w drodze do szkoły śpiewają „Milczące Lasy”, zachwycając się „bajkowym” aranżem piosenki – dodaje Sei. – Cieszę się, że wrocławskie zoo inwestuje czas i środki w takie przedsięwzięcia i jestem dumna, że Wrocław dokłada już nawet nie cegiełkę, a kamień milowy do poprawy świata i uświadamia ludziom skutki ich działań.
Koncert odbędzie się 13 czerwca (czwartek) o godzinie 19.00 w Imparcie. Bilety można od kupić on-line poprzez stronę: www.strefakultury.pl
Kasy biletowe:
Impart ul. Mazowiecka 17
czynna poniedziałek – piątek w godz. 14.00-18.00
oraz 2 godziny przed wydarzeniami
tel. 71-341-94-32
adres do rezerwacji miejsc: rezerwacje@strefakultury.pl
Barbara ul. Świdnicka 8b
czynna poniedziałek-sobota w godz. 12.00-18.00
tel. 71-712-75-74
Dochód z koncertu w całości zostanie przekazany na ratowanie ginących ptaków Azji Południowo-Wschodniej.
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |