Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Muzeum Etnograficzne wraca do tradycji
Muzeum Etnograficzne w Zielnej Górze zaprasza na drugą edycję "Zielonej Pohulanki" oraz na wydarzenie dotyczące ginących zawodów i umiejętności. W dniach od 8-14 czerwca gwarantowane jest wiele atrakcji dla całych rodzin.
ZIELONA POHULANKA 8-9 czerwca
W sobotę o godz. 15.00 rozpoczniemy plastycznymi warsztatami sztuki ludowej. Potem będzie prawdziwa gratka dla tych, którzy kochają taniec. O godzinie 17.00 rozpocznie się konkurs Tańca Ludowego “O Koronę Króla Pasterzy”, a potem potańcówka z ludowymi kapelami. Zapraszamy zarówno tych, którzy wprawnie wirują na parkiecie, jak i tych, którzy chcieliby, a nie wiedzą jak. Podczas potańcówki będzie można się nauczyć kilku polskich tańców. Zadbają o to instruktorzy Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.
Drugi dzień – niedziela od godz. 16.00 – będzie prezentacją zwyczajów ludowych związanych z obchodami “Zielonych Świątek.” Wystąpi Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, grupa Drewno oraz zespoły związane z Porozumieniem festiwali folklorystycznych Polski Zachodniej. Tego dnia rozpoczyna się także tydzień z ginącymi zawodami w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Będzie można przyjrzeć się pracy takich rzemieślników jak garncarz, kowal, tkacz, plecionkarz, czy powroźnik. Ponadto, imprezie będzie towarzyszył, jak zawsze, jarmark produktów regionalnych.
Program
Sobota – 8 czerwca
16,00 – 19,00 – zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
17,00 – 19,00 – Konkurs Tańca Ludowego „O Koronę Króla Pasterzy”
19,00 – 22,00 – Potańcówka z warsztatami tanecznymi
Niedziela – 9 czerwca
9,00 – 15,00 – „Twój Zielony Targ” – zagroda kamienna
11,00 – 16,00 – teren skansenu:
– zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
– jarmark rękodzieła ludowego i artystycznego
– pokazy ginących zawodów
– pieczenie racuchów – chata z Pszczewa
– ubijanie masła – zagroda z Mariankowa godz. 12,00, 14,00
– parzenie herbat – chata z Królowa
– przejazdy bryczką
Scena:
11.00 – rozpoczęcie i przywitanie gości
11,10 – występ Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca , „Gaik” – grupy dziecięcej, „Łowickie dyngusowanie” –młodzieżowej grupy śpiewaczej, „Od Rzeszowa” – dorośli tancerze
11,50 – konkursy z udziałem publiczności
12,00 – „Król pasterzy” – prezentacja zwyczaju ( zagroda z Krobielewa) i konkursy dla dzieci ( scena)
12,30 – występ zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”
12,50 – konkursy z udziałem publiczności
13,00 – występ młodych solistów – śpiewaków z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca
13,20 – konkursy z udziałem publiczności
13,30 – „Stawianie moja” prezentacje zwyczaju i konkurs wspinania na maszt
14,05 – konkursy z udziałem publiczności
14,15 – Zespół Tańca Ludowego „ Mali Gorzowiacy ”
14,25 – Grupa Śpiewacza Białego „Drewno”
15,00 – Zespół Tańca Ludowego „ Mali Gorzowiacy ”
15,10 – Grupa Śpiewacza Białego „Drewno”
16,00 – Zakończenie
Wstęp 8zł/os.
GINĄCE ZAWODY I UMIEJETNOŚCI 10-14 czerwca
Od poniedziałku 10 czerwca do piątku 14 czerwca w godzinach od 9.00 do 15.00 zapraszamy na Ginące zawody i umiejętności. To wydarzenie, podczas którego skansenowskie zagrody tętnią życiem dawnej wsi. To niepowtarzalna okazja do oglądania przy pracy twórców, rzemieślników, gospodarzy i gospodyń. Jest to także szansa na samodzielne spróbowanie się w wielu zawodach i umiejętnościach.
W programie m.in. prace gospodarskie (przetwórstwo zboża, obróbka lnu, tkactwo, pszczelarstwo), rzemiosło (garncarstwo, kowalstwo, wikliniarstwo, ciesielstwo), rękodzieło (rzeźba, zabawkarstwo, hafciarstwo, wycinanka ludowa, kwiaty z bibuły, plecionkarstwo, wyrób biżuterii, makatki, gobeliny) i inne pokazy (kaligrafia, dawne zabawy, zielarstwo, fotografia). Zajęcia warsztatowe: przetwórstwo mleka, przetwórstwo zboża, tkanie gobelinów, kręcenie powrozów, garncarstwo, rękodzieło ludowe ( kwiaty z bibuły, wycinanka, biżuteria, makatki, zabawki szmaciane).
Wstęp 10zł/os.
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |