Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
City Break - odkryj Szczawnicę w długi czerwcowy weekend
Krótkie, weekendowe wycieczki do dużych miast czyli tzw. City Break, są coraz popularniejszym sposobem na podróżowanie. Do tej pory najczęściej jako taką wyprawę postrzegano lot do któregoś z większych europejskich miast, jednak coraz więcej turystów organizuje kilkudniowe wyprawy po Polsce, chcąc bliżej poznać jej atrakcje. Dobrym kierunkiem na krótki wyjazd i oderwanie się od codziennych spraw jest Uzdrowisko Szczawnica. Co warto zobaczyć w tej uroczej stolicy Pienin?
Szczawnica jako uzdrowisko zasłynęła już w XIX wieku za sprawą Józefa Szalaya, który wzniósł pierwsze budynki dla kuracjuszy i zadbał o promocję miejscowości. Wspierał go w tym Józef Dietl, pionier leczenia wodami, rozsławiając dobroczynne działanie szczaw (stąd swoją nazwę wzięła Szczawnica). Jednak prawdziwy rozkwit Uzdrowisko Szczawnica zyskało dzięki kolejnemu właścicielowi – hrabiemu Adamowi Stadnickiemu, który zmodernizował ujęcia wód mineralnych oraz rozbudował infrastrukturę Uzdrowiska. To dzieło kontynuują dziś jego potomkowie – rodzina Mańkowskich, od 14 lat prowadząca proces odbudowy i rewitalizacji historycznego centrum miasta, przywracając tym samym Uzdrowisku Szczawnica dawny blask.
Co warto zobaczyć w Szczawnicy, by w pełni poczuć jej wyjątkową atmosferę?
1. Plac Dietla
Będąc w Szczawnicy nie sposób nie trafić na plac Dietla, stanowiący centrum Uzdrowiska. Ryneczek otoczony jest zmodernizowanymi budowlami w stylu przywodzącym na myśl alpejskie miejscowości. Na środku placu znajduje się fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem”, a tuż obok butik z pamiątkami, regionalnym rękodziełem i autorskimi wyrobami „I Love Szczawnica”, Muzeum Uzdrowiska Szczawnica oraz Pijalnia Wód Mineralnych i Cafe Helenka - czyli najbardziej charakterystyczne budynki kojarzone z perłą Pienin.
2. Cafe Helenka
Odrestaurowana kawiarnia przy placu Dietla ożywia atmosferę Szczawnicy – nie tylko za sprawą znakomitej kuchni (jeśli możesz sobie pozwolić na słodkie przyjemności koniecznie skuś się na słynny Deser Pavlova), ale również dzięki cyklicznie organizowanym wydarzeniom. W kawiarnii latem funkcjonuje strefa dla dzieci, w której animatorzy dbają o dobrą rozrywkę dla najmłodszych. Jeśli chcesz poczuć atmosferę Szczawnicy koniecznie usiądź wygodnie na tarasie i delektuj się Cuvée Speciale Szczawnica – francuskim winem stworzonym specjalnie dla gości Uzdrowiska.
3. Pijalnia Wód Mineralnych
Tuż obok kawiarni Cafe Helenka znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. W jej wyjątkowym wnętrzu warto spróbować słynnych wód leczniczych. Każda z nich ma inne właściwości, dlatego najlepiej poradzić się personelu, która z nich będzie najlepsza akurat dla Ciebie. Mieści się tam również Galeria Pijalni Wód, w której można obejrzeć prace polskich artystów – aktualnie goście mogą obejrzeć tam zbiór prac Marka Raczkowskiego.
4. Park Górny i Dworek Gościnny
Szukając wytchnienia wśród zieleni możesz zanurzyć się w kojącym szumie modrzewi w Parku Górnym. Warto w nim wstąpić do Dworku Gościnnego, który został podniesiony ze zgliszczy w 2011 r. i stał się na powrót centrum kulturalno-rozrywkowym Szczawnicy. To tu obejrzysz wieczorem premierę kinową, czy wysłuchasz koncertu jazzowego w znajdującej się na parterze budynku klubowej restauracji Jazz Bar. W Dworku odbywają się zarówno imprezy firmowe, konferencje, jak i występy znanych gwiazd oraz spektakle teatralne. Latem na gości czeka zielony taras z leżakami, kino letnie oraz grill, który uzupełnia międzynarodową kartę.
5. Willa Marta i Restauracja Bohema
Jeśli szukasz miejsca z duszą, wyjątkową historią i swobodną atmosferą, odwiedź Willę Marta i mieszczącą się w niej restaurację Bohema. Budynek powstał w XIX wieku i mimo renowacji nie utracił swojego dekadenckiego charakteru. Przed laty było to miejsce spotkań śmietanki artystycznej międzywojennej Polski – gościli tu między innymi: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Ada Sari czy Lena Żelichowska. Chłonąc atmosferę Bohemy koniecznie spróbuj domowych, ręcznie lepionych pierogów, wciąż wykonywanych według tradycyjnych przepisów. To jeden ze szczawnickich kulinarnych klasyków!
6. Stadnina Koni Rajd
Jeśli czujesz niedosyt kontaktu z pienińską przyrodą, ale chcesz poznać ją z nieco innej perspektywy, odwiedź Stadninę Rajd. Ośrodek jest położony na granicy rezerwatów przyrody w nieodległych Jaworkach – zaledwie 7 km od placu Dietla. Zarówno spragnieni nowych doświadczeń amatorzy jeździectwa, jak i ci bardziej doświadczeni, znajdą tam atrakcje dla siebie. Górskie ścieżki podziwiane z perspektywy siodła przedstawiają zupełnie nowy urok.
Tereny okalające stadninę są idealne dla wszystkich tych, którzy lubią spędzić czas na łonie natury – nie tylko w siodle. Na miejscu można również zorganizować rodzinną imprezę czy firmowego grilla. Latem odbywają się tam również półkolonie dla dzieci.
To tylko część z atrakcji, która czeka na Ciebie w stolicy Pienin. Korzystając z bliskości Dunajca można wybrać się na rafting, a podczas górskich wędrówek zobaczyć wodospady. Po aktywnym dniu będziesz mógł wrócić do komfortowego hotelu i zregenerować siły w hotelowym SPA. Dlatego, jeśli chcesz się wyrwać z wielkiego miasta i odpocząć od jego zgiełku, nie rezygnując jednak z wygód cywilizacji, skorzystaj z długiego weekendu i odwiedź Szczawnicę.
Komentarze społecznościowe |