Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
OŚMIECENI - historie z wysypiska cywilizacji
Na Pacyfiku odkryto nową wyspę! Jest pięciokrotnie większa od Polski i zbudowana w całości z plastiku. Mount Everest to najwyższa na świecie góra… śmieci. Do końca 2018 r. zebrano z niej 16 ton odpadów. Podobna ilość nieczystości zalega na plaży małej, bezludnej Wyspy Hendersona.
Toniemy w śmieciach. Wokół nas wyrastają wysypiska większe od aglomeracji miejskich. Drobiny plastiku unoszą się w powietrzu i pływają w oceanach. Nawet w przestrzeni kosmicznej dryfują niechlubne ślady naszej aktywności.
Pochłonął nas błyskawiczny konsumpcjonizm. Bez przerwy kupujemy towary, zużywamy je, wyrzucamy i nabywamy nowe. Amerykański socjolog Alvin Toffler już w latach 70. XX wieku nazwał nasz styl życia kulturą wyrzucania. Od tamtej diagnozy minęło ponad 40 lat, a problem się nasilił. Produkujemy tyle śmieci, że nie możemy już bezkarnie się ich pozbywać.
Opisując pokolenia z perspektywy śmiecenia, moglibyśmy mówić o „generacji opakowań wielorazowych”, obejmującej osoby pamiętające metalowe kanki na mleko czy syfony z wodą gazowaną. Wyróżnilibyśmy „pokolenie torebek foliowych i butelek PET”. Wszyscy jednak, bez względu na datę urodzin, jesteśmy obecnie „pokoleniem ośmieconych”. Generujemy najwięcej śmieci w historii ludzkości! Statystyczny Polak wytwarza ich około 312 kg rocznie, Amerykanin 864 kg, a Japończyk nawet 1000 kg. Ta nadprodukcja poważnie zagraża naszemu zdrowiu i sieje spustoszenie w środowisku. Nie możemy zapominać, że plastik pozostaje na Ziemi nawet 500 lat – znacznie dłużej, niż my sami.
Czy pozostawimy po sobie jedynie góry śmieci? To zależy od każdego z nas! Pora zmienić codzienne przyzwyczajenia, zanim będzie za późno. Wystawa Ośmieceni pomaga postawić pierwszy krok na tej drodze. Przybliża zagadnienia związane z segregacją i ukazuje osiem różnych aspektów wyniszczania środowiska. Niechlubnymi bohaterami poszczególnych stref są wysypiska, plastik, smog, przedmioty jednorazowego użytku, elektrośmieci i żywność.
źródło: www.kopernik.org.pl
fot. Robert Kowalewski
Zobacz galerię (11) |
Komentarze społecznościowe |