Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
GIVT SKY RANKING 2019- turbulencje na europejskim niebie
GIVT – firma zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań za opóźnione i odwołane loty oraz w przypadku odmowy wejścia na pokład (tzw. overbooking), opublikowała ranking lotnisk i linii lotniczych w Unii Europejskiej za rok 2019, stworzony pod względem liczby zakłóceń lotów. Należą do nich połączenia odwołane lub opóźnione o więcej niż 3 godziny, potencjalnie kwalifikujące się do odszkodowania, zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004. Z rankingu wynika, że najmniej awaryjnym przewoźnikiem na europejskim niebie jest Wizzair, Ryanair zdominował rynek pod względem liczby lotów, a skandynawski przewoźnik SAS to lider w zakresie zakłóconych połączeń.
2019 pod znakiem strajków i upadłości
W ubiegłym roku liczba lotów w Europie wzrosła zaledwie o niecały procent i wyniosła 7,6 miliona, co pokazuje skalę problemów, z którymi borykają się linie lotnicze. W 2019 były to głównie strajki, które dotknęły wszystkich przewoźników uwzględnionych w rankingu. Przez Europę przetoczyła się także plaga upadłości - w ciągu ostatnich 12 miesięcy działalność zamknęło aż osiem podmiotów. Największym zaskoczeniem było bankructwo słoweńskich narodowych linii lotniczych Adria i brytyjskiego przewoźnika Thomas Cook, należącego do największego i najstarszego biura podróży na świecie. Ogromne perturbacje spotkały skandynawskie linie lotnicze SAS – gdy w kwietniu aż 1400 pilotów urządziło 7-dniowy strajk, doszło do zakłócenia 4000 lotów, co dotknęło aż 380 000 pasażerów. SAS jest niechlubnym zwycięzcą rankingu 20 europejskich linii lotniczych, biorąc pod uwagę stosunek zakłóconych lotów do ogólnej liczy połączeń. Na drugim końcu rankingu, co oznacza najmniej zakłóceń w stosunku do liczby lotów ogółem, znalazły się tanie linie – WizzAir (miejsce 20 – drugi rok z rzędu i to przy wzroście liczby lotów) i Ryanair (pozycja nr 19), który ponownie zajmuje też pierwsze miejsce pod względem liczby pasażerów – w 2019 roku osiągnął wynik 130 milionów.
Wzrasta liczba odszkodowań
Pozytywna informacja wynikająca z zestawienia to spadek ogólnej liczby zakłóconych połączeń – w przypadku opóźnionych lotów z 1 na 257 w 2018 r., do 1 na 284 w roku 2019. W przypadku lotów odwołanych – z 1 lotu na 81 w 2018 do 1 lotu na 114 w 2019. Kolejny pozytywny aspekt to wzrost świadomości pasażerów w zakresie należnych odszkodowań za zakłócone loty i lepsze podejście przewoźników w tym zakresie. – Wiodący przewoźnicy zaczęli podchodzić do kwestii odszkodowań lotniczych znacznie poważniej. Przyjmowanych jest coraz więcej naszych wniosków, a i płatności są realizowane szybciej. Dzięki temu klienci mogą na własne oczy przekonać się o korzyściach płynących z naszych usług– mówi Damian Zozula, Chief Commercial Officer, Marketing w GIVT – firmie zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań za odwołane lub opóźnione loty, a także w przypadku odmów wejścia na pokład (overbooking).
Europejskie lotniska – więcej połączeń, lider bez zmian
Największe porty lotnicze w Europie rozszerzają siatkę połączeń o kolejne długodystansowe kierunki – nowe trasy ogłaszane są praktycznie co tydzień. Najciekawsze połączenia to m.in.: Rzym – San Francisco (Alitalia), Kopenhaga – Los Angeles (SAS), Amsterdam – Austin (KLM), Paryż – Austin (Norwegian Air), Monachium – Seattle (Lufthansa), Wiedeń – Boston (Austrian Airlines) oraz Kraków –Nowy Jork (LOT).
Bez zmian względem poprzedniego roku w zakresie zwycięzcy i przegranego rankingu europejskich lotnisk pod względem stosunku zakłóconych połączeń do liczby lotów ogółem. Mimo strajków personelu naziemnego linii Iberia, która odpowiada za 40% ruchu lotniczego w porcie Madrid Barajas, to najbardziej oblegane hiszpańskie lotnisko zwiększyło liczbę lotów o ponad 5% i jednocześnie ograniczyło liczbę zakłóceń o 29% w stosunku do roku 2018. Liderem niechlubnego zestawienia, czyli lotniskiem z największą liczbą odwołanych i opóźnionych lotów, po raz kolejny jest niemieckie Monachium.
fot.pixabay.com/bilaleldaou
Komentarze społecznościowe |