Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Narodowe w Krakowie nominowane w dwóch kategoriach
Uruchomienie portalu zbiory.mnk.pl, prezentującego online ponad 136 tys. dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Teraz zwycięzców wybiorą internauci.
1 czerwca zostały ogłoszone nominacje do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku, w ramach którego przyznawane są nagrody w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i Multimedia”. W dwóch z nich w gronie finalistów znalazło się Muzeum Narodowe w Krakowie. Kapituła konkursu doceniła MNK za stronę internetową www.zbiory.mnk.pl oraz otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich.
- Nominacja w dwóch kategoriach jest ogromnym wyróżnieniem dla Muzeum Narodowego w Krakowie, a także potwierdzeniem rangi i znaczenia jego kolekcji w wymiarze historycznym i artystycznym. Dzięki portalowi zbiory.mnk.pl szeroka publiczność może, także w stanie zagrożenia epidemicznego, poznać obiekty ze zbiorów MNK w szerokim wyborze. Znów otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich pozwala na ponowne odkrycie najstarszej polskiej kolekcji muzealnej, poprzez specyficzny zbiór narodowych pamiątek opowiadającej historię naszego kraju, a równocześnie zawierającej dzieła sztuki światowej rangi – mówi dr hab. Rafał Quirini-Popławski, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Działalności Programowej.
Portal zbiory.mnk.pl, który został nominowany w kategorii „Edukacja i Multimedia”, to największa w Polsce cyfrowa kolekcja dzieł sztuki. W serwisie udostępniono już ponad 136 tys. obiektów muzealnych oraz bibliotecznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Udostępnione w wysokiej rozdzielczości zdjęcia oraz polityka otwartości spotkały się z zainteresowaniem odbiorców: zarówno miłośników sztuki, jak i badaczy czy naukowców. Portal do tej pory odwiedziło ponad milion użytkowników.
Zbiory.mnk.pl to nie tylko fotografie muzealnych obiektów i ich opisy, ale także eseje, które przybliżają zagadnienia z historii sztuki. Ważnym elementem portalu jest wyszukiwarka oraz zaawansowane opcje filtrowania, pozwalające odnaleźć obiekty zarówno po nazwisku autora czy tytuł dzieła, ale także słowie kluczowym bądź technice tworzenia.
Portal został uruchomiony we wrześniu 2019 roku w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.
Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zyskało natomiast nominację w kategorii „Wydarzenie Roku”. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia 2019 roku, po gruntownym remoncie, trwającym od 2010 roku. Nowa, stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów. To także symboliczny powrót do początków muzealnictwa w Polsce – czyli przypomnienia Polakom postaci księżnej Izabeli Czartoryskiej i jej panteonu narodowych pamiątek w Puławach. Wydarzenia związane z otwarciem podkreśliły unikalność kolekcji i jej znaczenia dla polskiej kultury.
Długo wyczekiwane otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich to jednak nie tylko wystawa stała, ale cały komplet wydarzeń towarzyszący temu ważnemu dla polskiej historii wydarzeniu. Weekendowi otwarcia towarzyszył uroczysty wernisaż i fortepianowe koncerty na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Aż do końca roku publiczność mogła zwiedzać Muzeum za 1zł – ilość osób zainteresowanych była większa niż ilość dostępnych biletów. Ogromną popularnością cieszyły się też oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie z przewodnikiem, jak i cały program zaplanowanych wydarzeń edukacyjnych.
Zakres prac umożliwiających otwarciem muzeum obejmował jednak wiele więcej działań: m.in. wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego, przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu. Niezbędne było również przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich czy ich digitalizacja. Otwarcie nowej ekspozycji stałej wiązało się nie tylko z projektem nowej aranżacji wystawy, ale - przede wszystkim – przygotowaniem scenariusza i opracowaniem merytorycznym ekspozycji. Otwarciu wystawy towarzyszyły trzy publikacje książkowe wydane przez MNK: katalog w wersji polskiej i angielskiej pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus i Natalii Koziary, przewodnik Muzeum Książąt Czartoryskich w języku polskim i angielskim autorstwa Mateusza Chramca, pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus oraz katalog Zbrojowni Muzeum Książąt Czartoryskich autorstwa Tomasza Kusiona.
Od 19 grudnia 2019 roku do 13 marca 2020 roku wystawę obejrzało ponad 46 tys. osób. Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zostało zrealizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji".
„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.
Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje miały prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybrało po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”.
Zgłoszenia były oceniane przez jury w składzie: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (rdyrektor TVP Historia), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu II Polskiego Radia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski), Marta Soluch (członek Zarządu Fundacji Orlen). Przewodniczącym kapituły jest prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie).
Ostateczną decyzję, które projekty wygrają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Na projekty można głosować na stronie plebiscytu: http://whr.muzhp.pl/#laureates. Głosowanie potrwa do 30 czerwca. Zachęcamy do głosowania na projekty Muzeum Narodowego w Krakowie.
Dagmara Marcinek
Komentarze społecznościowe |