Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czas wyjazdów, to żniwa dla oszustów noclegowych
Nierzetelne oferty noclegów, nieaktualne zdjęcia pokoi, a nawet brak pensjonatów pod wskazanym w ofercie adresem - takie niespodzianki mogą czekać na turystów poszukujących wymarzonego miejsca na odpoczynek. Czy istnieje skuteczny sposób, aby uniknąć podobnych sytuacji?
W tej chwili wiele osób poszukuje noclegów na terenie kraju. Znalezienie interesującej oferty na wakacje graniczy niemal z cudem, co chętnie wykorzystują oszuści noclegowi. Liczą bowiem na to, że zdesperowani turyści stracą czujność i łatwiej dadzą się skusić „wyjątkowej okazji”. W tym celu robią wszystko, by przyciągnąć uwagę – tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe kwater, a nawet posuwają się do tego, że oferują noclegi w istniejących obiektach. Dzieje się to jednak bez wiedzy i zgody właścicieli.
Co powinno być sygnałem alarmującym, że coś jest nie tak? Przede wszystkim bardzo atrakcyjna cena, która jest zbyt niska w porównaniu do ofert konkurencyjnych w danej miejscowości. Prawda jest taka, że obiekty o podwyższonym standardzie z reguły nie oferują noclegów w niskiej cenie.
Czujność powinien wzbudzać też brak numeru telefonu oraz strony internetowej. Jeżeli kontakt jest ograniczony istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem, a wybrane miejsce nie istnieje… Poza tym w razie wątpliwości dobrym sposobem sprawdzenia obiektu i właściciela jest kontakt z urzędem miasta lub gminy, które prowadzą ewidencje przedsiębiorców i mogą potwierdzić dane adresowe. Jeśli obiektu brakuje w spisach Urzędu Miasta/Gminy – ewidencji tzw. innych obiektów, w których świadczone są usługi noclegowe, lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki jest bardzo prawdopodobne, że ktoś próbuje cię oszukać.
Jak jeszcze sprawdzić obiekty?
• adres na internetowych mapach (np. Google Maps oraz Google Street View) warto sprawdzić, czy istnieje taki lokal. Może się bowiem okazać, że w mieście nie ma takiej ulicy lub przebiega w zupełnie innej lokalizacji.
• numer telefonu oraz numer rachunku bankowego również należy sprawdzić w wyszukiwarce lub na stronach temu dedykowanych. Szczególną uwagę należy zachować, jeśli właściciel odmawia wystawienia faktury lub rachunku za wpłaconą zaliczkę/zadatek.
• komentarze i opinie innych osób.
• zdjęcia w ofercie – jeśli występują na różnych stronach w innych lokalizacjach niż w ogłoszeniu, należy zwiększyć czujność.
Jak sprawdzić czy zdjęcie pochodzi z internetu? Skorzystaj z wyszukiwarki „Google Grafika”, jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome – kliknij na zdjęcie prawym przyciskiem myszy “Szukaj obrazu w Google”; jeśli korzystasz z innych przeglądarek – sprawdź dodatki i rozszerzenia, które ułatwiają wyszukiwanie obrazów – np. dla Firefoxa wtyczka „Search by Image on Google”.
Szukając noclegów na wakacje, czy każdy inny wyjazd, najlepiej korzystać ze sprawdzonych stron, które weryfikują swoją bazę. Robi tak między innymi portal Nocowanie.pl, który od dawna prowadzi autorski program Sprawdzony Obiekt.
Wyróżnienie SPRAWDZONY OBIEKT przyznawane jest na podstawie 4 stopni weryfikacji. Pierwsze dwa stopnie uzyskują obiekty noclegowe odwiedzone przez przedstawicieli serwisu, w których wykonali oni zdjęcia autentycznych warunków pobytowych. Kolejne stopnie to promocja obiektów otwartych na opinie turystów (konstruktywnie wykorzystujących spostrzeżenia klientów i pozostających z nimi w stałej interakcji) oraz obiektów noclegowych współpracujących z serwisem minimum 12 miesięcy.
Przypomnijmy, że od 2012 roku przy rejestracji nowych obiektów noclegowych serwis Nocowanie.pl prowadzi dodatkową weryfikację przez Biuro Obsługi Klienta, sprawdzając dane rejestrowe. Ma ona na celu ochronę swoich użytkowników przed oszustami internetowymi.
Oszuści noclegowi próbują swoich sił co roku, a w okresie wakacyjnym wykazują wzmożoną aktywność. Warto zatem korzystać z serwisów internetowych, które nie ograniczają swojej roli jedynie do anonimowej prezentacji ofert. Im łatwiej zamieścić ogłoszenie, tym większa szansa, że pojawią się tam fałszywe oferty. Dlatego poszukiwanie noclegu na facebooku, czy darmowych witrynach, które nie weryfikują zamieszczanych informacji może przysporzyć więcej kłopotu niż korzyści. - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Komentarze społecznościowe |