Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Piwo w stylu Wee Heavy Grand Championem 2021
W miniony weekend (12-13.06) ogłoszono wyniki Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2021 - rekordowego w historii Polski konkursu dla hobbystów, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Jury, spośród 848 nadesłanych domowych piw wybrało najlepsze, które zostało Grand Championem 2021. Autorami receptury są Paweł Tokarski i Grzegorz Szymecki z Warszawy – zdobywcy tytułu Mistrzów Polski Piwowarów Domowych 2021, którzy w nagrodę odtworzą swoje piwo w skali komercyjnej w Browarze Zamkowym Cieszyn, które dostępne będzie w sklepach w całym kraju.
Pierwsza edycja największego i najstarszego Konkursu Piw Domowych sięga 2003 roku i festiwalu Birofilia. Jest to także prawdopodobnie największa tego typu impreza w Europie. Prawie 400 piwowarów hobbystów zgłosiło 848 piw, a na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie trafiło 3500 butelek z całego kraju, a także z Czech, Słowacji, Litwy, Niemiec, i nawet Szkocji. W Wielkiej Brytanii, która jest kolebką współczesnego piwowarstwa domowego w Europie, największe konkursy mają po około 500-600 zgłoszeń. W tym roku uczestnicy mogli zgłaszać piwa w aż 16 kategoriach: od klasycznych lekkich czeskich lagerów, przez piwo ciemne niskoalkoholowe i historyczne piwo z wyspy Gotlandii, aż po piwa z owocami, sowicie chmielone amerykańskie IPA oraz ciemne i ekstraktywne leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach.
Przy organizacji konkursu pracowało kilkunastu wolontariuszy z Cieszyna, a oceny piw dokonało 40-osobowe jury składające się z najbardziej doświadczonych sędziów w Polsce – certyfikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, jak i amerykańską organizację sędziowską Beer Judge Certification Program. Spośród zwycięzców wszystkich kategorii Grand Jury wybrało wyjątkowe i bezbłędne techniczne piwo, które otrzymało tytuł Grand Champion 2021. Browar Zamkowy Cieszyn ufundował główną nagrodę dla jego autorów – 5000 zł oraz warzenie piwa wg zwycięskiej, domowej receptury, które dostępne będzie na półkach sklepowych w całym kraju. Ponadto zwycięzcy, czyli duet Paweł Tokarski i Grzegorz Szymecki z Warszawy, otrzymali tytuł Mistrzów Polski Piwowarów Domowych 2021 oraz wielki szacunek pośród kolegów hobbystów.
Wielu uczestników konkursu potwierdza, że to niesamowite uczucie móc walczyć z setkami kolegów i koleżanek, którzy podzielają to samo hobby. Konkurs jest najbardziej prestiżowy w Polsce, także nagrody i splendor w gronie domowych piwowarów są nieocenione. Lecz tylko wspomniany duet mógł unieść statuetkę Grand Championa w geście zwycięstwa i spełnić swoje marzenie – uwarzyć piwo wg własnej receptury, które będzie dostępne na półkach sklepowych w całej Polsce.
- To coś niesamowitego! Byliśmy w szoku, gdy wyczytano nasze piwo i nazwiska. Bardziej liczyliśmy na drugi trunek, który był w finale kategorii Rauch Doppelbock, a tu takie zaskoczenie. Nasz Wee Heavy, czyli mocne, słodowe i deserowe piwo zostało najlepszym w Polsce, Grand Championem! Bardzo fajnie, że ogłoszenie było podczas Cieszyńskiego Święta Piwa Domowego. Mięliśmy ze sobą ostatnie butelki warki i wszyscy goście mogli spróbować oryginały, a to się zdarza bardzo rzadko – powiedział po ogłoszeniu wyników jeden z mistrzowskiego duetu, Paweł Tokarski.
- Zwycięskie piwo uwarzyliśmy pół roku temu. Po fermentacji i butelkowaniu umieściliśmy je na leżakowanie w specjalnie zaklejonym pudle, które trafiło w czeluści naszej piwnicy. Dopiero w tym roku sprawdziliśmy jego jakość. Okazało się, że efekt był zadowalający i zgłosiliśmy je do Mistrzostw, ale zupełnie nie spodziewaliśmy się sukcesu, chociaż sam medal na tym konkursie to było nasze marzenie. Tym bardziej że konkurencja była w tym roku ogromna! A tu nie dość, że złoty medal za kategorię, to jeszcze Grand Champion!– dodał Grzegorz Szymecki, współtwórca Grand Championa 2021.
Browar Zamkowy Cieszyn już kilkukrotnie gościł konkurs w swoich progach. Od samego początku piwa spod znaku Grand Champion, czyli od 2009 roku, są warzone w cieszyńskim browarze pod okiem głównego piwowara Dominika Szczodrego.
- Przyznam, że bardzo lubię klasyczne brytyjskie style. Bardzo ucieszyliśmy się wraz z kierownictwem Browaru Zamkowego Cieszyn, że wraz z Pawłem i Grzegorzem uwarzymy niedługo piwo w stylu Wee Heavy. Mocne, słodowe, deserowe i historyczne piwo rodem ze Szkocji. Smaczku dodaje fakt, że trunków w takim stylu próżno szukać na polskim rynku. Nasza współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych da przede wszystkim efekt edukacyjny dla konsumentów, ale jesteśmy przekonani, że także wizerunkowy i finansowy. My w Browarze Zamkowym Cieszyn poszerzamy stopniowo nasze portfolio np. o piwa tworzone we współpracy z piwowarami hobbystami, ale mamy też znakomite tradycyjne style w naszym autorskim portfolio. Możemy powiedzieć, że wspólnie tworzymy „nowe”, ale nie zapominamy o historii. Cieszę się, że tę historię w wielu aspektach będziemy kontynuowali – podsumował Dominik Szczodry, główny piwowar Browaru Zamkowego Cieszyn.
Teraz wspomnianą trójkę piwowarów czeka dostosowanie receptury domowej piwa, aby zwycięskie piwo wiernie odwzorować na profesjonalnym sprzęcie w browarze, przekładając recepturę na skalę przemysłową. Warzenie odbędzie się w ciągu kilku tygodni, a premiera w momencie, gdy piwo będzie odpowiednio wyleżakowane i zbalansowane.
Browar Zamkowy Cieszyn już od 2009 roku warzy rok rocznie piwa Grand Champion, czyli zanim jeszcze piwa kraftowe stały się modne. Od 3 lat współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych rozszerzyła się - stworzono serię na podstawie receptur piwowarów domowych: „Kiedyś w garze teraz w browarze”. Zwycięskie Wee Heavy Tokarskiego i Szymeckiego będzie kolejnym piwem w ramach tej serii.
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |