Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dlaczego łupież występuje u tak wielu osób?
Twoja skóra głowy zaczyna swędzieć, a na włosach lub wierzchach swoich ubrań coraz częściej zauważasz białawe płatki? To znak, że najprawdopodobniej masz do czynienia z łupieżem. Łupież to najczęściej występująca choroba skóry głowy, na którą mogą zachorować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Ze względu na to, że jest łatwy do zauważenia (w szczególności na ciemnych włosach lub ubraniach), dla wielu osób stanowi powód do wstydu. Na szczęście istnieją sposoby na jego skuteczne pozbycie się.
Łupież – skąd bierze się na skórze głowy?
Skąd łupież bierze się na naszej głowie? Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierny rozrost grzyba z gatunku Malassezia. Grzyb ten stanowi naturalny element mikrobiomu naszej skóry i jest niezbędny do zachowania jego odpowiedniej równowagi. Niestety kiedy posiada ku temu sprzyjające warunki, zaczyna się namnażać w nadmiernych ilościach i żerować na skórze naszej głowy. Główną przyczyną takiego stanu są na przykład:
- zaburzenia pH skóry i modyfikacja składu sebum;
- uszkodzenie bariery naskórkowej;
- zaburzenie równowagi mikrobiomu.
Czynniki zwiększające nasilenie łupieżu
Dlaczego mimo wszystko łupież występuje u tak dużej liczby osób na całym świecie? Zmiana składu sebum czy zaburzenie równowagi mikrobiomu mogą być spowodowane innymi czynnikami, które często związane są z naszym trybem życia, dietą, czy pielęgnacją:
- częste zmiany klimatu;
- silny stres;
- brak higieny osobistej;
- przetłuszczająca się skóra głowy;
- zaburzenia hormonalne;
- niedokładne spłukiwanie z włosów szamponu lub odżywki;
- częste farbowanie włosów;
- częste przegrzewanie skóry głowy, np. suszarką;
- nieodpowiednia dieta;
- niektóre z kosmetyków do stylizacji.
Objawy łupieżu
W zależności od tego, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia, może on dawać nam inne objawy. Najczęstszą odmianą jest łupież suchy, który sprawia, że skóra staje się mocno przesuszona i zaczyna się łuszczyć, pozostawiając widoczne, białawe łuski. Nieleczony łupież suchy może przejść w łupież tłusty, który daje bardziej niepokojące objawy. Pojawia się stan zapalny, silny świąd, nadmierny łojotok skóry, a sam łupież tłusty, który pozostaje nieleczony, może powodować wypadanie włosów.
Co na wypadanie włosów?
Utrata włosów spowodowana przez łupież tłusty może stanowić poważny problem dla znacznej części osób. Na szczęście jest to proces, któremu można w skuteczny sposób zaradzić. Co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej?
Przede wszystkim, gdy zauważymy, że nasze włosy wypadają w znacznie większych ilościach niż do tej pory, nie powinniśmy tego bagatelizować i jak najszybciej udać się do dermatologa. Dzięki temu będziemy w stanie ustalić przyczynę tego stanu. W wypadaniu włosów bardzo dobrze sprawdzą się profesjonalne kuracje lecznicze, które zaproponuje nam lekarz. Zwykle mają one formę ampułek, sprayu lub wcierek i w sposób miejscowy są aplikowane na skórę głowy.
Co na wypadanie włosów sprawdzi się oprócz profesjonalnych kuracji? Istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Aby pobudzić mieszki włosowe do wzrostu, warto regularnie wykonywać masaż skóry głowy przy użyciu naturalnych olejków oraz sięgać po szampony o działaniu wzmacniającym. Warto zadbać także o odpowiednią dietę i właściwą ilość witamin oraz składników mineralnych. Szczególnie istotne są witaminy z grupy B, witamina D, żelazo, cynk i miedź
Komentarze społecznościowe |