Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co to jest tanatopraksja?
Balsamacja inaczej tanatopraksja wielu osobom może głównie kojarzyć się ze światem filmu, w którym czasem takie zabiegi były przedstawiane. Warto jednak pamiętać, że coraz więcej domów pogrzebowych, także w Polsce, oferuje tę usługę. Na czym dokładnie ona polega i kiedy jest stosowana?
Tanatopraksja – co to jest?
Tanatopraksja, również określana jako balsamowanie, oznacza procedurę polegającą na zabezpieczeniu ciała osoby zmarłej przed procesami rozkładu wywołanymi przez bakterie gnilne. Również służy on do usuwania zmian widocznych na ciele po śmierci.
Procedura ta stosowana jest już od wielu wieków, między innymi popularna była w czasach starożytnego Egiptu. Została ona też opisana w Biblii, gdzie balsamowaniu poddano Jakuba oraz Józefa. Innymi znanymi osobami poddanymi tej procedurze są Włodzimierz Lenin oraz Mao Zedong.
Kiedy stosuje się tanatopraksję?
Tanatopraksja jest procedurą o szerokim zastosowaniu i może być prowadzona z różnych powodów.
Głównymi celami balsamowania są:
- przygotowanie do planowanego wystawienia zwłok na widok publiczny, gdy mają przebywać w temperaturze pokojowej.
- usunięcie widocznych na ciele znaków rozkładu, na przykład plam opadowych.
- transportowanie zwłok na znaczne odległości.
- zatrzymanie procesów rozkładu, gdy pochówek ma odbyć się po dłuższym czasie.
- eliminacja nieprzyjemnego zapachu.
Warto wskazać, że tanatopraksja bardzo często przeprowadzana jest również razem z kosmetyką pośmiertną, czyli tanatokosmetyką, a także z wizażem pośmiertnym. Procedury te mają na celu nadanie zmarłej osobie wyglądu, jak za życia.
Dodatkowo możliwe do zastosowania są także innego rodzaju procedury, na przykład rekonstrukcja, która jest konieczna między innymi wtedy, gdy zmarły zginął na skutek poważnego wypadku lub gdy np. utonął.
Jak odbywa się tanatopraksja?
Procedura ta odbywa się z wykorzystaniem specjalnych substancji, które są wstrzykiwane w naczynia krwionośne osoby zmarłej. W ten sposób dochodzi do zatrzymania procesów gnilnych i jednocześnie do zahamowania rozkładu ciała.
Jakie korzyści daje tanatopraksja?
Tanatopraksja przede wszystkim stosowana jest w przypadku osób, które mają być wystawione po śmierci na widok publiczny w otwartej trumnie, jak to się czasem dzieje w czasie pogrzebów osób publicznych. Skorzystanie przez rodzinę z balsamacji zmarłej osoby może być sposobem na ostatnie spokojne i bezpieczne pożegnanie się ze zmarłym, który dzięki odpowiednim zabiegom nie tylko może znów wyglądać, jak za życia, ale także kontakt z nim jest bezpieczny pod względem sanitarnym.
Również procedura ta stosowana jest w innych przypadkach: gdy planowany jest długi transport (np. w przypadku sprowadzania zwłok z drugiej półkuli) czy wtedy, gdy czas między śmiercią a pochówkiem musi zostać z różnych powodów znacznie wydłużony.
Gdzie dostępna jest tanatopraksja?
Nie w każdym domu pogrzebowym dostępna jest tanatopraksja, dlatego wtedy, gdy chce się skorzystać z takiej usługi, należy sprawdzić, gdzie jest ona dostępna. Osoby mieszkające w województwie mazowieckim mogą zlecić przeprowadzenie balsamacji zakładowi pogrzebowemu Ameno z Warszawy, który współpracuje ze światowej klasy balsamistami.
Komentarze społecznościowe |