Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Narysowane życie Henryka Sienkiewicza
Ogromną radość i przyjemność sprawiło mi sięgnięcie także po część drugą wydanej ostatnio przez muzeum pisarza w Woli Okrzejskiej ilustrowanej biografii pisarza pt. Pamiętnik mojego życia - stylizowanej przez Annę Cybulską na pamiętnik Henryka Sienkiewicza.
Choć nie jestem już dzieckiem w wieku wnuczek pani Anny Cybulskiej tj. Zuzi, Tosi, Hani, Marysi i Zosi, to popatrzyłem na to barwne albumowe wydawnictwo ich oczami i zobaczyłem wspaniałą game kolorowych rysunków młodego autora Zbigniewa Kołodzieja z Woli Okrzejskiej. Czekając rok na wydanie części drugiej, nie liczyłem już na akcenty z ziemi dzieciństwa pisarza, który do 9 roku życia bywał tam częstym gościem w dworku babci. Autorzy doszli w części pierwszej do początku pracy na Trylogią. W drugiej z okładki wita nas postać bohatera "Latarnika", a kolejna ilustracja to Zagłoba z "Pana Wołodyjowskiego". I dalej obrazki z podróży pisarza do Włoch,, Szwajcarii, Hiszpanii, Egiptu, Zanzibaru, do Odessy. są przeplatane obrazkami z Zakopanego czy Podlasia.
Z tych obrazków z wojaży najbardziej ciekawią takie, które nie są oparte na jakichkolwiek zachowanych zdjęciach z epoki - oto Henryk Sienkiewicz spacerujący z Marynuszką Wołodkowiczówną na bulwarze krymskim, czy mały Henryk polujący z ojcem...
Jednym słowem - to klimaty dzieciństwa zbliżają małego czytelnika do bohatera. Taki czytelnik wczuwa się w rolę bohatera "Pamiętnika mojego zycia", może brać z niego wzór. A książeczki Anny Cybulskiej krzewią dobre wzory, dobry gust, prawdziwą wiedzę i miłość do piękna i Ojczyzny.
Dzisiaj, gdy są próby dezawluowania lat najmłodszych pisarza i roli Woli Okrzejskiej w kształtowaniu pisarza, takie wydawnictwo jest bardzo potrzebne. A malkontentom przypomnę jeden istotny fakt - otóż o znaczeniu danego terenu nie decyduje tylko liczba lat tam spędzonych przez henryka Sienkiewicza osobiście, lecz obecność przodków od wielu pokoleń tamże - a trudno zaprzeczyć jak wielki wpływ miała rodzinna tradycja Matki Pisarza, kuzyni itd, którzy tam własnie żyli i spoczywają. Bo za Wolą Okrzejską stoi rodzina Stefanii Sienkiewiczowej z Cieciszowskich. Tradycje patriotyczne, religijne i inne. To oczywiste i niezmienne.
Recenzent: Wiesław Adamik
___________
Anna Cybulska: "Pamiętnik mojego zycia", Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, ilustracje Zbigniew Kołodziej.
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |