Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kochanek królowej, czyli co się działo w królewstwie duńskim?
Co się dzieje w królestwie duńskim - to pytanie Europa zadaje w sztuce od co najmniej czasów Wiliama Szekspira, który królewiczem duńskim uczynił gł. bohatera swojej sztuki "Hamlet". Czy na miarę szekspirowskiego wątku jest historia "królewska" z XVIII wiecznej Danii, opowiedziana w filmie kostiumowym "Kochanek królowej"?
Wikipedia tak ocenia treść szekspirowskiego "Hamleta": "Dramat opowiada o śmierci, zemście, namiętności, zdradzie i wynikających z nich wielkich napięciach psychicznych. Szekspir w Hamlecie ukazuje je bez jednoznacznych ocen, nie przedstawia nam jasnych definicji i prostych rozwiązań. Ukazuje różne drogi i różne wybory – i związane z nimi ból i cierpienie. Z całą pewnością Hamlet to sztuka pokazująca, iż na świecie istnieje jednocześnie dobro i zło, i że są one jednocześnie obecne w każdym naszym czynie i w każdym człowieku. To właśnie obecność dobra i zła w ludzkiej naturze wydaje się być osnową, centralnym z moralistycznego punktu widzenia punktem dramatu
W popularnym streszczeniu m. in. na Filmweb czytam o filmie "Kochanek królowej": "Oparta na faktach historia królewskiego trójkąta miłosnego. Opowieść o słynnym romansie duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struensee, który doprowadził do rewolucji pałacowej, rozwodu królewskiej pary i wygnania królowej z Danii. Dramat kostiumowy, w którym fascynująca gra nieprzewidywalnych uczuć i namiętności rozgrywa się na tle walki o idee Oświecenia".
Na film "Kochanek królowej" podczas oglądania go do tej recenzji dzięki wypożyczalni filmow dvd "Videovorld" - filia w Andrychowie - patrzylem przede wszystkim jako na utwór po prostu atrakcyjny, który chce się z zainteresowaniem oglądać od początku do końca, co zważywszy na ponad dwie godziny projekcji jest niezwykle ważne dla widza. Zostałem oto w pewne przytoczone autentyczne wydarzenia z tego filmu wciągnięty niczym współuczestnik - fanaberii króla, zdrady pięknej, młodej królowej, która nie może znieść upokorzeń ze strony prawowitego małżonka, toteż znajduje miłość i oddanie w ramionach królewskiego lekarza, aż ten przejmuje stery królestwa.
http://www.youtube.com/watch?v=fc0x88h5O_s
Właściwie każdy odtwórca roli w tym filmie stworzył wspaniałą kreacje - nędznika jakim okazuje się Chrystian VII (Mikel Folsgard), czarującej arystokratki Matyldy (Alicia Vikander) i intelektualisty reformatora dr Fruense (Mats Mikkelsen) . My tych aktorów i grane przez nich postacie lubimy niezależnie od tego, jak pokrętną rolę pełnią w tej historii!! Toczy się między nimi gra, ze strasznym finałem. A chciałoby sie oglądać powiadaną historie jeszcze dalej, dłużej. Przy kinowych dzielach nie jest to częste - szkoda, że już się film skończył.
Oto co mówią o swoich rolach: http://www.youtube.com/watch?v=OaT53__kp6k
W obydwu dziełach w "Hamlecie" i "Kochanku królowej" ten sam gł. wątek - rodziny królewskiej i dramat sukcesji tronu, która budzi niesmak, zło, zdradę, a nawet szaleństwo, a gdzieś po drodze po prostu namiętna miłośc dwojga ludzi. Właściwie każdy może w "Kochanku Królowej" znaleźć ulubiony wątek i scenę - niech i mnie wolno będzie zwrócić uwagę na przepiękna scenę jazdy na koniu, gdy przyjaciel - lekarz namawia królową do zrezygnowania jazdy w siodle damskim na rzecz siodła niedamskiego i dalej przepiękna scena galopu na koniach na tle pięknej przyrody. Ktoś inny zwróci uwage na wysmakowaną scenę balu maskowego i stroje... http://www.youtube.com/watch?v=G1C9k1e3AmM
Naprawde warto sięgnąć po ten film, hitowy obecnie w wypożyczalniach wideo, gdzie podoba się zwłaszcza młodym dziewczętom w wieku Matyldy, ale jak widać wyżej - nie tylko... Nie zawiedziecie się! A czy przy okazji powstało dzieło na miarę "szekspirowską" - ocencie sami!
Recenzent: Wiesław Adamik
"Kochanek Królowej" melodramat kostiumowy, prod. Czechy, Dania, Szwecja, 2012 reż. Nikolaj Arcel, czas proj. 2 godz. 17 min. Dystrybucja w Polsce: Best Film. Wypożyczalnie DVd Video Wolrd. Film można także kupić w EMpiK za 27,70 zl
Zobacz galerię (12) |
Komentarze społecznościowe |