Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zabytki Muzeum Pierwszych Piastów na światowych wystawach w Kopenhadze, Berlinie, Londynie
Wspólnym projektem Nationalmuseet w Kopenhadze, The British Museum w Londynie i Museum für Vor-und Frühgeschichte w Berlinie jest ekspozycja „The Viking World. Cultures in Contact”. Kolejne jej odsłony zostaną zaprezentowane w najważniejszych muzeach Danii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Główną ideą wystawy jest ukazanie średniowiecznych Skandynawów – tytułowych Wikingów przez pryzmat ich kontaktów sięgających od Morza Kaspijskiego po północny Atlantyk i od obszarów arktycznych po Morze Śródziemne. W prezentacji świata Wikingów uwaga zostanie skierowana na prezentację ludzi, miejsc i wydarzeń. Koncepcja wystawy osnuta jest wokół 37-metrowej łodzi pochodzącej z Roskilde symbolicznie łączącej wszystkie sfery życia wikingów. Zasadniczymi tematami będą wierzenia i rytuały, systemy władzy oraz sztuka wojenna, ekspansja i kontakty kulturowe Skandynawów we wczesnym średniowieczu. Wikingowie zostaną pokazani w kontekście globalnym, podkreślającym rozległe kontakty oraz interakcje między kulturami – wyjaśnia Neil MacGregor, dyrektor British Museum.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wypożycza na wystawę zestaw uzbrojenia wczesnośredniowiecznego wydobytego z jeziora Lednica. Znajdują się w nim, obok kolczugi i miecza, najpewniej pochodzący z Norwegii srebrzony grot włóczni oraz kopia hełmu z nosalem posiadającego liczne analogie na północnych terenach Europy. Przedmioty te mają podkreślać m.in. kontakty handlowe, do jakich dochodziło na styku państwa pierwszych Piastów z krajami skandynawskimi.
Wystawa będzie prezentowana w Nationalmuseet w Kopenhadze od 22 czerwca do 18 listopada 2013 roku, w British Museum od marca do czerwca 2014 roku, a w Museum für Vor- und Frühgeschichte oraz w Martin Gropius Bau w Berlinie w okresie jesień 2014 – zima 2015.
Perła kolekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – stauroteka – relikwiarz Krzyża Świętego, zostanie zaprezentowana na wystawie CREDO – The Christianization of Medieval Europe. Ekspozycja przygotowywana jest w Paderbornie – rezydencji Karola Wielkiego i pierwszych cesarzy niemieckich oraz jednym z pierwszych centrów chrystianizacyjnych w Saksonii. Organizatorami ekspozycji są Museum in der Kaiserpfalz, Diözesanmuseum i Städtische Galerie. Głównym celem wystawy jest ukazanie procesu chrystianizacji kolejnych obszarów Europy w okresie od upadku Imperium rzymskiego po przyjęcie obrządku katolickiego przez Litwę w XIV w. Relikwiarz z Ostrowa Lednickiego ma być elementem bezpośrednio łączącym początki państwa piastowskiego i chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Nie jest wykluczone, że przedmiot ten został podarowany władcy Polski Bolesławowi I Chrobremu przez Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w roku 1000.
Wystawa w Paderbornie zostanie otwarta 26 lipca i potrwa do 3 listopada 2013 roku.
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |