Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jurapark Krasiejów
Odkrywka w Krasiejowie zyskała światową sławę dzięki licznym znaleziskom triasowych kręgowców. Stan zachowania okazów, ich liczba i różnorodność pozwoliły na rozpoczęcie prac badawczych, które trwają do dziś. Wśród wielu wydobytych okazów opisano między innymi nowego pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis.
Pierwsze kości triasowego płaza – metopozaura, znalazły się w zbiorach Instytutu Paleobiologii na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1993 roku na teren wyrobiska w Krasiejowie przyjechał prof. Jerzy Dzik wraz ze swoim magistrantem Andrzejem Kaimem. To miejsce wskazał im inny paleontolog zajmujący się skamieniałościami ze Strzelec Opolskich – dr Robert Niedźwiedzki. Pierwsze godziny ku zdumieniu poszukiwaczy przyniosły znalezisko czaszki rybożernego gada – fitozaura. Od tamtej pory w Krasiejowie prowadzone były prace wykopaliskowe na wielką skalę.
Poszukiwania nabrały tempa po roku 2000. Opracowanie płazów z Krasiejowa stało się tematem pracy magisterskiej Tomasza Suleja. Dzięki wsparciu finansowemu Cementowni Górażdże rozpoczęły się systematyczne wykopaliska. Prof. Jerzy Dzik zaprosił do współpracy studentów z Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie działa tam Zakład Paleobiologii i pod kierownictwem prof. dr hab. Adama Bodziocha prowadzi się wykopaliska w Krasiejowie. Po trzech latach prac materiały pozyskane przez Instytut Paleobiologii PAN zostały wstępnie opracowane i przygotowano ekspozycję w warszawskim Muzeum Ewolucji. Jej najatrakcyjniejszymi elementami, oprócz oryginalnych eksponatów, są rekonstrukcje naturalnej wielkości głównych przedstawicieli fauny krasiejowskiej wykonane przez Martę Szubert. Prace paleontologiczne w Krasiejowie trwają dalej.
W sezonie wiosenno-letnim w Krasiejowie można też odwiedzić PAWILON PALEONTOLOGICZNY, ul. Psie Pole 26 - wystawa: "Świat Opolskiego Dinozaura". Informacja i rezerwacja codziennie w godzinach 10.00 - 18.00: pod numerem tel.: +48 607 509 707
Można się umówić także na zwiedzanie wystawy "Wędrówki z najstarszym dinozaurem" która jest umieszczona w budynku starej szkoły w centrum Krasiejowa. Tel. kom. +48 600 120 527 w godz. 10.00-18.00
Godziny otwarcia JuraParku Krasiejów:
Lipiec: pon.-pt. 10.00-19.00, sob.-nd. 9.00-20.00
Sierpień: pon.- pt. 10.00-19.00, sob.-nd. 9.00-20.00
Wrzesień: pon.- pt. 9.00 -17.00, sob.-nd. 10.00-19.00
Cennik JuraParku Krasiejów:
Bilet normalny - 36 zł/os.
Bilet ulgowy - 30 zł/os. (dzieci do lat 12, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; studenci, emeryci i renciści)
Bilet rodzinny - 120 zł (2 os. dorosłe i dwoje dzieci do lat 12)
Bilet grupowy - 25zł/os. (min. 25 os.)
Karta sezonowa 119 zł/os. - wstęp do wszystkich trzech obiektów ( JuraPark Bałtów, Solec Kujawski, Krasiejów).
Więcej informacji na: http://www.juraparkkrasiejow.pl
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |