Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląsk - piękny z natury
Przed nami ostatnie tygodnie wakacji oraz długi weekend sierpniowy – doskonała okazja do tego, aby spędzić czas z najbliższymi na łonie natury. Z tej okazji marka Żubr przygotowała mapę wyjątkowych miejsc w województwie śląskim, które warto odwiedzić. Na Śląsku nie brakuje wyjątkowych miejsc, w sam raz na weekendową wyprawę. Piękne pałace, interesujące skanseny czy imponujący Beskid Śląski z pewnością zadowolą miłośników interesujących wycieczek.
Najstarszą hodowlą żubrów w Europie jest Puszcza Pszczyńska w Kotlinie Oświęcimskiej. Na terenie Puszczy znajduje się też piękny zamek książęcy.
Jednym z najpiękniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, usytuowanym na jej najwyższym wzniesieniu, jest Zamek Ogrodzieniec w pow. Zawiercie. Powstał w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego. Warto zobaczyć także Pałac Donnersmarcków w stylu neogotyckim, znajdujący się w Nakle Śląskim. W pobliżu pałacu znajduje się park krajobrazowy z połowy XIX w. z zabytkowym starodrzewiem. Z kolei w Świerklańcu znajduje się Pałac Kawalera, wybudowany w latach 1903-06 w stylu neobaroku francuskiego. Otoczony jest 185-hektarowym parkiem, słynącym z ponad 100-letnich dębów, kasztanowców i cisów.
Piękno przyrody możemy podziwiać też w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Znajduje się on w strefie klimatycznej zachodniej i charakteryzuje się klimatem umiarkowanie ciepłym o wpływach oceanicznych, stwarzającym dogodne warunki dla wegetacji roślin.
W województwie śląskim nie brakuje atrakcji dla miłośników gór. Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim, szczyt graniczny między Polską a Czechami i najwyższe wzniesienie po stronie czeskiej Beskidu Śląskiego. Największym w ogóle szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne, należące do Korony Gór Polski. Można tam wjechać wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku.
Warto podejrzeć też, jak żyli nasi przodkowie. Umożliwi nam to zrekonstruowany XVIII-wieczny dom i warsztat sukienniczy Dom Tkacza w Bielsku-Białej czy Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie - skansen posiadający blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej.
- Żubr to piwo kojarzące się ze spokojem i nieśpiesznym spędzaniem wolnego czasu. Dlatego chcielibyśmy zachęcić do odkrywania interesujących miejsc w Polsce, których jest bardzo wiele. W samym województwie śląskim nie brakuje atrakcji, które warto zobaczyć np. w długi weekend - powiedział Igor Zajda z zespołu marki Żubr.
Badania przeprowadzone w 2012 roku przez markę Żubr dowodzą, że Polacy podczas wolnych chwil najchętniej spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, ale w sposób bierny: dwie trzecie z nas w ciepły weekend grilluje, zaś 59% chętnie oddaje się spacerom. Polacy z przyjemnością również organizują pikniki, pracują w ogrodzie czy wędkują. Najchętniej w towarzystwie najbliższych.
zdj. główne http://www.zubry.pszczyna.pl/
Zobacz galerię (21) |
Komentarze społecznościowe |