Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Elka ponownie w Parku Śląskim
Nad alejami znów kursuje kolejka linowa. Pierwszego dnia swojego funkcjonowania przewiozła kilka tysięcy osób. Chętni na bezpłatny przejazd pojawili się kilka godzin przed pierwszym kursem.
Uroczystego otwarcia kolejki dokonała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. - Moją pierwszą podróż starą Elką pamiętam doskonale. Najadłam się wtedy strachu. To był bodaj 1977 rok. Byłam nastolatką. Kolejka zatrzymała się na pół godziny. I to nad zoo - wspominała. - Mam nadzieje, że nową Elkę awarie będą omijać. Trzymam też kciuki za rewitalizację kolejnych odcinków.
- Oddajemy do użytku najnowocześniejszą kolej linową w Polsce - podkreślał podczas otwarcia Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego. Przypomniał, że jej budowa trwała pół roku. - Cieszymy się, że pasażerowie mają do dyspozycji tak nowoczesną i wygodną atrakcję. Wielu ludzi czekało na ten moment. Wreszcie nastąpił. Mamy nadzieję, że Elka będzie dobrze służyła przez dziesięciolecia.
Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Polska (główny wykonawca) zaznaczał, że Elka to pierwsza kolej w Polsce w systemie mieszanym. „Pojazdami są w niej kanapy i gondole. Jako pierwsza w Polsce wykorzystuje też nowoczesny system zabezpieczający na kanapach. Specjalny pałąk blokuje ruchy i uniemożliwia pasażerom wysiadanie z kolejki podczas jazdy" - tłumaczył. - Nowa Elka wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które aktualnie są dostępne na światowym rynku - dodał.
Kolejka linowa po siedmiu latach przerwy wraca do Parku Śląskiego. Budowa kolejki trwała pół roku. To pierwsza tak duża inwestycja od kilkudziesięciu lat - kosztowała ponad 27 milionów złotych netto. Prace oficjalnie rozpoczęto 19 lutego. Wówczas odbyło się oficjalne wbicie pierwszej łopaty. Dokładnie sześć miesięcy później - 19 sierpnia - Transportowy Dozór Techniczny zezwolił na eksploatację „Elki". Data uruchomienia nowej „Elki" nie jest przypadkowa. „Świętowanie uruchomienia starej kolejki trwało dwa dni. Odbyło się 7 i 8 września 1967 roku. Po 46 latach historia wspaniale zatoczyła koło" - podkreśla prezes Godlewski.
Podczas otwarcia rozstrzygnięto też plebiscyt „Nazwij Elkę". Swoich 15 patronów otrzymały gondole kolejki. Plebiscyt trwał kilka tygodni. Z 20 nazwisk, które wskazali internauci, kapituła konkursu wybrała 15. To ich biogramy są wyeksponowane na gondolach. Zwycięska piętnastka to:
1. John Baildon
2. Horst Bienek
3. Mirosław Breguła
4. Guido Henkel von Donnersmarck
5. Joseph von Eichendorff
6. Georg von Giesche
7. Karol Godula
8. Piotr „Magik" Łuszcz
9. Gwidon Adam Miklaszewski
10. Ernst-Bruno Motzko
11. Ernest Pohl
12. Fryderyk Wilhelm von Reden
13. Ryszard Riedel
14. Ernest Wilimowski
15. Konstanty Wolny
W otwarciu kolejki uczestniczyli także członek Zarządu Arkadiusz Chęciński, Skarbnik Województwa Elżbieta Stolorz-Krzisz, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala oraz senatorowie, posłowie i radni województwa.
Elka jest czynna od poniedziałku do czwartku od godziny 11.00 do 18.00, w piątki - od 11.00 do 19.00, a w weekendy od 10.00 do 19.00.
To musisz wiedzieć o Elce- kliknij TUTAJ
Historia Elki - kliknij TUTAJ
slaskie.pl
Fot. BP Tomasz Żak
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |