Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Turystyczne Perły pojechały nad Wisłę
Nadwiślańska gmina Janowiec została Turystyczną Perłą Regionu Lubelskiego 2013, a Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, odbywający się po obu stronach Wisły - w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, wybrany został Turystycznym Produktem Województwa Lubelskiego 2013 i nagrodzony dodatkowo Turystyczną Perełką.
26 września, w przeddzień Światowego Dnia Turystyki, odbyła się doroczna Lubelska Gala Turystyki, podczas której ogłoszono wyniki obu konkursów i nagrodzono laureatów. W konkursie na „Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego", współorganizowanym już po raz dziesiąty przez Urząd Marszałkowski oraz redakcje Radia Lublin i Kuriera Lubelskiego, nominowanych było osiem gmin: Janowiec, Sławatycze, Susiec, miasto Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Urszulin, Wisznice i Wola Uhruska. W każdy czwartek wakacji gminy prezentowały mieszkańcom Lublina, turystom i dziennikarzom swoje turystyczne atuty w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego, a także na antenie radiowej, na łamach gazety i w serwisach internetowych. Równocześnie partnerskie media konkursu prowadziły plebiscyt.
Decyzją czytelników i radiosłuchaczy laureatem tytułu „Turystyczna Perła Regionu Lubelskiego 2013" została gmina Janowiec, którą marszałek województwa Krzysztof Hetman nagrodził statuetką „Perły". Prestiżową nagrodę wręczyli: Piotr Franaszek - dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL oraz prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Andrzej Szwabe - Prezes Radia Lublin oraz Dariusz Kotlarz - redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego. Odbierająca nagrodę skarbnik gminy Zofia Cieloch nie kryła radości z sukcesu, dziękując uczestnikom plebiscytu, którzy przychylnie ocenili Janowiec i oddali swój głos, a także wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają do pozytywnego wizerunku tej nadwiślańskiej gminy. Janowiec to nie tylko zamek Firlejów na wysokiej wiślanej skarpie, przeprawa promowa, czy kamieniołomy widziane z drugiego „kazimierskiego" brzegu rzeki. Gmina, będąc przez lata na uboczu Tymczasem nadwiślańska miejscowość w ostatnich latach konsekwentnie buduje swoją turystyczną ofertę, stając się coraz atrakcyjniejszym uzupełnieniem, a niejednokrotnie alternatywą dla Kazimierza Dolnego. Dzisiejszy Janowiec to także znakomite festiwale i wydarzenia artystyczne, ambitny projekt winiarski Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, pierwszy w regionie park rozrywki „Magiczne Ogrody", ośrodek wodnej rekreacji nad zalewem z Janowicach i żeglarska przystań nad Wisłą.
Równolegle z plebiscytem medialnym, nasz regionalny portal prowadził sondę na „Turystyczną Perłę Regionu", w której zwycięzcą została gmina Urszulin. Wójt Tomasz Antoniuk, odbierając dyplom, podkreślił, że jego gmina stawia na promocję i rozwój turystyki w ramach szerszego obszaru Polesia Zachodniego, wchodzącego w skład trójstronnego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery. Stąd bardzo udany projekt „Po pracy, Polesie", zachęcający do wypoczynku blisko natury nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i na chronionych obszarach Poleskiego Parku Narodowego.
Podczas gali wręczono też nagrody w konkursie Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Turystyczny Produkt Roku 2013 - Certyfikat POT". Główny laur przypadł Festiwalowi Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, a dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały: Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie" oraz Muzeum Pomocy Drogowej, Holowania i Ratownictwa Drogowego w Puławach. Natomiast wśród wyróżnionych znalazły się: imprezy turystyki aktywnej „W kajaku i dwóch kółkach w dolinie środkowego Wieprza", Bursztynowy Szlak Greenways - Kraina Rowerowa na Lubelszczyźnie, Józefów Park - Rozwój Produktów Turystyki Aktywnej, Piwnica pod Fortuną w Lublinie, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Laureat konkursu będzie walczył w finale ogólnopolskim o Certyfikat Produktu Roku Polskiej Organizacji Turystycznej. Wręczający nagrody wiceprezes POT Bartłomiej Walas, przedstawił w emocjonalnej prezentacji pilną potrzebę konsolidacji działań promocyjnych w regionach w celu stworzenia spójnego wizerunku i przekazu Polski dla zagranicznych odbiorców. Pierwszym krokiem ma być przygotowywana promocyjna kampania, ukazująca Polskę i jej wszystkie regiony w oryginalnej, „bajecznej" kreacji, nawiązującej do baśni znanych na całym świecie. Kampania ruszy z początkiem przyszłego roku i obejmie wiele krajów Europy, stanowiących najważniejsze i potencjalne rynki turystyki przyjazdowej do naszego kraju.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |