Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Bojary 3
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza w piątek, 18 października o godzinie 18:00 na promocję albumu Bojary 3 z udziałem autorów: Andrzeja Lechowskiego, Adama Walickiego i Wiesława Wróbla. Tego samego dnia odbędzie się również wernisaż wystawy archiwalnych fotografii Bojar i rysunków Michała Walickiego. Wieczór poprowadzi Sebastian Wicher.
Bojary 3 to już trzeci album poświęcony historii i mieszkańcom dzielnicy Bojary oraz podjętym próbom jej ochrony. Autorami zawartych w publikacji tekstów są białostoccy historycy - Andrzej Lechowski i Wiesław Wróbel oraz współautor Karty Bojarskiej Adam Walicki. Bojary 3 to ładunek sentymentu, zawarty w bardzo osobistej, pełnej humoru opowieści Andrzeja Lechowskiego oraz imponujący materiał źródłowy zgromadzony przez Wiesława Wróbla. Efektem nie prowadzonych nigdy na taką skalę badań jest ostateczna odpowiedź na pytanie: Skąd się wzięła ulica Starobojarska? oraz odtworzenie dziejów ulicy od momentu powstania do dnia dzisiejszego. W drugim tekście młody historyk odkrywa nieznane losy domu przy ul. Kraszewskiego 9. Adam Walicki próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak możemy skorzystać z historii Bojar – czego się z niej nauczyć, co ocalić dla potomnych. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane materiałem ikonograficznym. Do książki został dołączony reprint mapy Białegostoku z 1810 r.
Na wystawę złożyły się archiwalne zdjęcia Bojarczyków oraz rysunki Michała Walickiego. W latach 1989-1990, Michał Walicki, wówczas uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej, wykonał ponad 300 rysunków białostockiej dzielnicy Bojary. Większość prac wykonana została w technice rysunku tuszem. Na wystawie eksponujemy około 100 rysunków. Prezentowany zbiór jest jedynym w swoim charakterze zapisem klimatu i walorów architektonicznych białostockiej dzielnicy Bojary sprzed blisko ćwierćwiecza. Kontrapunktem dla rysunków architektury są archiwalne zdjęcia prezentujące mieszkańców Bojar. Na kilku wielkoformatowych planszach zaprezentujemy kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, pochodzących z prywatnych archiwów mieszkańców Bojar. Zdjęcia, z których najstarsze pochodzą z lat 30. XX w., są dokumentacją życia codziennego: spotkań rodzinnych i towarzyskich, ważnych uroczystości. Licznie reprezentowane są portrety dzieci –wdzięcznego tematu dla fotografów. Mieszkańcy Bojar podzielili się z nami nie tylko cennymi ze względów sentymentalnych zdjęciami, także swoją pamięcią o tym miejscu. Nagraliśmy blisko czterdzieści relacji – wspomnień dotyczących życia na Bojarach, ich mieszkańców i wyglądu dzielnicy. To cenny pod względem źródłowym materiał, udostępniony nieodpłatnie (ponad połowa z nagranych relacji) w ramach nowo otwartej Pracowni Multimedialnej w ramach projektu Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu.
W dniu promocji będzie można nabyć album Bojary w promocyjnej cenie 50 zł.
Komentarze społecznościowe |