Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wojtyła - nadzieja Polaków
Wielkimi krokami zbliżają się już kolejne październikowe 17. Targi Książki w Krakowie (24-27 X), gdzie zobaczymy m.in. najnowszy album z fotografiami Mieczysława Żbika. Albumem Wojtyła - nadzieja Polaków wydawnictwo Biały Kruk wpisuje się w przygotowania do kanonizacji.
Żbik powiedział: Fotografowałem uroczystości z Karolem Wojtyłą od 40 lat, bo chciałem tamte chwile zachować dla przyszłości.
Ten album formatu 23x29 cm w twardej lakierowanej obwolucie, to kolejne wypieszczone i przepięknie koncepcyjnie dopracowane dzieło książkowe pomysłodawcy Leszka Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Na 128 stronach zebrane, dzisiaj już historyczne czarno-białe fotografie świadka tamtych chwil, obecnie 84-letniego krakowskiego fotografa Mieczysława Żbika. Jacek Zbigniew Kluz, którego poprosiłem o skomentowanie tego dzieła napisał krótko. - Osaczyć prawdę w fenomenie czarno-białej fotografii zgodnie z chińskim przysłowiem "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów".
Z kolei we wstępie Leszek Sosnowski wydawca albumu napisał, że z fotografii tych bije siła ludu Bożego i jego wielkiego Duszpasterza, którego Opatrzność szykowała już na kolejnego Następcę św. Piotra.
Wartością książki są także ówczesne wystąpienia kard. Wojtyły: jego homilie, przemówienia i listy, które dziś, wbrew pozorom są trudno dostępne dla zwykłego czytelnika. A przecież tamte słowa kard. Wojtyły tak bardzo pasują do naszych czasów.
Pierwsza promocja albumu odbyła się w Łagiewnikach w sobotę, 12 października bieżącego roku. To spotkanie miało charakter uroczystości patriotycznej z oprawą pieśni papieskich poświęconych Polsce zaśpiewane przez śpiewaka operowego Jana Kowalczyka, a "Rotę" pieśni "Boże coś Polskę ocalił od zguby" podchwycili wszyscy uczestnicy.
Ten cykl - 106 czarno-białych fotografii - ukazuje Wojtyłę jako uwielbianego przez tłumy kapłana, który już wtedy był taki, jakiego znamy z tysięcy fotografii w okresie pontyfikatu. Świadectwo o Karolu Wojtyle przynieśli na łagiewnickie spotkanie duchowni, tacy jak ks. kard. Franciszek Macharski - jego następca w metropolii krakowskiej czy ks. biskup Jan Zając, obecny gospodarz sanktuarium w Łagiewnikach. Głos zabierali zaproszeni artyści, naukowcy i działacze.
Wojciech Grzeszek - przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność przyniósł przesłanie solidarnościowe i powiedział, że Karol Wojtyła był tym, który nigdy nie zawiódł nadziei Polaków w nim pokładanych. Prof. Krzysztof Szczerski powiedział: Jestem z Pokolenia JP II, a prof. Janusz Kawecki - przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja przedstawił wykład Ślady Mistrza w sercach i sumieniach młodzieży tamtych lat. Uznanie dla wartości artystycznych fotografiki Mieczysława Żbika wyraził Adam Bujak artysta, fotografik najbardziej związany z wydawnictwem "Biały Kruk" i fotografowaniem postaci Karola Wojtyły. Autora fotografii Mieczysława Żbika wspierała jego rodzina, która przybyła na uroczystość w Łagiewnikach z Krzeszowic. W stoisku "Białego Kruka" cieszył się również zainteresowaniem album "Tatry cztery pory roku" z fotografiami tego samego autora. Znakomicie o media i zaproszonych artystów zadbała Jolanta Kochniarczyk, która przygotowała i prowadziła znakomicie całość tego spotkania. I jeszcze jedno - w stoisku cieszyło się powodzeniem wydawnictwo o nazwie "WPiS".
Dzięki "Białemu Krukowi" dostajemy nie tylko pięknie wydane albumy fotografii, ale także czasopismo. Obok wysokonakładowych tygodników katolickich "Gość Niedzielny" w Katowicach i "Niedziela" pojawił się kolejny dwumiesięcznik katolicki, właśnie "WPiS" (redaktor naczelny Adam Sosnowski), którego redakcja dzięki ludziom skupionym wokół wydawnictwa "Biały Kruk" znajduje się w Krakowie. Pismo to ma kilkudziesięciotysięczny nakład i odgrywa coraz większą rolę opiniotwórczą. Ukazują się w nim eseje zarówno młodych jak i bardzo utytułowanych autorów oraz wywiady z politykami i wiele artykułów o sztuce sakralnej i problematyce wiary w kontekście wydawanych przez "Biały kruk" albumów.
Tekst i zdjęcia: Jan Piotr Szczepański.
Do artykułu wykorzystano także dodatkowo zdjęcia Red. Wiesława Adamika.
Zobacz galerię (24) |
Komentarze społecznościowe |