Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kto może być wychowawcą kolonijnym?
Na kurs wychowawcy kolonijnego może zapisać się osoba pełnoletnia, która nie miała w przeszłości zatargów z prawem. Rada Ministrów przyjęła 21 listopada projekt ustawy o zmianie „Kodeksu karnego” i o zmianie prawa oświatowego, która przewiduje, że „kandydat na wychowawcę lub kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży będzie obowiązany przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z KRK”. Oznacza to, że będzie musiał przedstawiać zaświadczenie o niekaralności. Natomiast kandydat na wychowawcę lub kierownika wypoczynku, jako nauczyciel w szkole będzie składał oświadczenie w formie pisemnej. Nauczyciele składają zaświadczenia o niekaralności z chwilą przyjęcia do pracy.
Osoby zapisujące się na kurs wychowawcy kolonijnego muszą mieć minimum średnie wykształcenie. Niezbędnym wymogiem jest umiejętność pracy z dziećmi i zainteresowania najmłodszych określoną formą zajęć. Osoba, która chce brać udział w takim kursie musi uzyskać od lekarza zaświadczenie, że nie posiada zdrowotnych przeciwwskazań do pracy na wymienionym stanowisku. Wymóg zaświadczenia o niekaralności to krok w dobrym kierunku. Zdarzały się nieliczne wypadki, że na kolonie wyjeżdżały osoby skazane za przemoc wobec dzieci, molestowanie i inne ciężkie przestępstwa.
Praca z dziećmi wymaga cierpliwości i opanowania. Tutaj nie ma miejsca na okazywanie zdenerwowania. Absolutnie nie wolno używać form przymusu. Dziecko na kolonii powinno się czuć bezpieczne, akceptowane i musi mieć pewność, że ze strony dorosłego nie spotka je nic złego, a zawsze znajdzie pomoc i wsparcie. Dziecko ma delikatną konstrukcję psychiczną, różne rzeczy przeżywa w inny sposób niż osoba dorosła. Złość i rozgoryczenie może wywołać pominięcie w zabawie przez grupę, czy komentarz odnośnie wyglądu. Wychowawca musi reagować w taki sposób, aby nie urazić żadnego z uczestników, a jednocześnie znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Dlatego musi być osobą pozytywnie nastawioną do potrzeb dzieci, nie może irytować się z powodu hałasu. Wychowawca kolonijny wymaga od dzieci, aby wykonywały podstawowe czynności mające na celu zachowanie porządku i czystości, to znaczy wymaga utrzymywania porządku oraz dbania o higienę, uczy, jak ważny jest schludny wygląd.
Komentarze społecznościowe |