Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czytaj książki w szklanej bibliotece
„Miasto pałaców” i miejsce z najbardziej „przejrzystym powietrzem” – tak kiedyś określano Meksyk. Dziś trudno to sobie wyobrazić, patrząc na tę eklektyczną, hałaśliwą metropolię, nad którą unosi się smog ze spalin, kurzu i brudu. Na szczęście w mieście, które było kiedyś Imperium Azteków, nadal można znaleźć przykłady zabytkowej architektury, a także enklawy zieleni.
Taką perełką architektoniczną jest obecnie Centrum Kulturalne Elena Garro – publiczna biblioteka znajdująca się w dwupiętrowym budynku w Coyoacán, w pobliżu Mexico City. Architekci z biura Fernanda Canales i Arquitectura 911sc zaadaptowali zabytkowy budynek z początku XX w. do potrzeb nowoczesnej biblioteki. Uzyskali interesujący efekt szklanego domu, okrywając stare mury betonowo-szklaną ramą. Prostokątna surowa konstrukcja z betonu sprawia wrażenie jakby wychodziła z ceglanej i otynkowanej fasady budynku. Dzięki temu podwojono powierzchnię biblioteki i stworzono nowe główne wejście. Natomiast przestronne foyer o wysokości dwóch kondygnacji pełni funkcję wewnętrznego dziedzińca.
Biblioteka ma nietypowy wystrój w postaci balkonu i okien z zabytkowego domu. Ciekawy efekt uzyskano dzięki wielkiemu przeszkleniu od strony ulicy. Elewacja frontowa jest zintegrowana z pionowymi żaluzjami, które mogą zostać obrócone, pozwalając na swobodną wentylację budynku w godzinach otwarcia biblioteki. Wnętrze jest rozpoznawalne, a po zmroku widać, co dzieje się w środku. Może to zachęcić przechodniów do wstąpienia do środka i zapoznania się z ofertą tego niezwykłego centrum kultury.
Oryginalny charakter miejscu nadają również rosnące wewnątrz drzewa, które dawniej stały przed domem. Najwyższe drzewo zajmuje centralną część biblioteki i specjalnie dla niego wykonano świetlik w dachu. W starej części budynku zamiast tradycyjnego pierwszego piętra znajduje się klimatycznie zagospodarowana antresola, na której zlokalizowane są pokoje do czytania oraz balkony. Tam też usytuowano przestrzeń magazynową wraz ze sklepikami. Natomiast w piwnicach stworzono podziemny parking. Drzwi z tyłu budynku prowadzą do dziedzińca oraz kawiarni, gdzie można w cieniu budynku i w ciszy drzew odpocząć od zgiełku miasta.
www.fernandacanales.com
tekst: Justyna Muszyńska-Szkodzik, purpose.com.pl
fot. dzięki uprzejmości biura architektów Fernanda Canales, fotograf Jaime Navarro
Informacje zaczerpnięte z http://kreatywna.lodz.pl/
Komentarze społecznościowe |