Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Polska najlepsza na świecie w liczeniu gwiazd
Dzięki pasjonatom astronomii z województwa kujawsko-pomorskiego nasz kraj jest najlepszy na świecie pod względem ilości obserwacji i aktywność w liczeniu gwiazd. To efekt działalności w tym regionie sieci obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik. Do kujawsko-pomorskich astronomów należy 95 procent pomiarów z obszaru Polski oraz 40 procent pomiarów zebranych na całym świecie!
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza byli najaktywniejsi w 7. edycji międzynarodowego programu „The Great World Wide Star Count”, czyli "Wielkiego Ogólnoświatowego Liczenia Gwiazd". To organizowany co roku projekt badania zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem prowadzony przez konsorcjum kilkudziesięciu amerykańskich uniwersytetów. Polega na liczeniu gwiazd w gwiazdozbiorze Łabędzia lub Strzelca.
W ubiegłym roku w całej Polsce dokonano 973 pomiarów, dla porównania w Stanach Zjednoczonych 880. Obserwacje wykonane w Polsce stanowią 40 procent obserwacji na całym świecie. W naszym kraju w liczeniu gwiazd najliczniej uczestniczyli mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, spośród 973 obserwacji aż 95 procent pomiarów należy do nauczycieli, uczniów i entuzjastów astronomii działających przy astrobazach. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a na trzecim uplasowała się Kanada.
- Projekt Astrobaza Kopernik od początku zakładał wykorzystanie potencjału sieci naszych obserwatoriów astronomicznych w badaniach kosmosu. Efekty tej współpracy już widać dzięki zaangażowaniu pracujących w astrobazach koordynatorów oraz skupionych wokół obserwatoriów pasjonatów astronomii. Sukces był możliwy dzięki stworzeniu możliwości i warunków do popularyzacji astronomii i nauk ścisłych entuzjastom i pasjonatom w centrum polskiej astronomii czyli województwie kujawsko-pomorskim, który śmiało można nazwać Astroregionem – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ludzie świata nauki, którzy mieli okazję odwiedzić astrobazy nie szczędzą słów pochwał pod adresem twórców projektu. – Jestem zdumiony osiągnięciami, jakie już w tej chwili macie, zaledwie po dwóch latach działalności astrobaz – komentował wyniki projektu profesor Krzysztof Górski z NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) w Pasadenie (USA), jeden z liderów projektu satelity Planck.
Astronomowie z Kujawsko-Pomorskiego uczestniczą też w innym projekcie liczenia gwiazd "Globe at Night", który odbywa się wiosną.
Projekt Astrobaza Kopernik, którego liderem jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu powstał ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Na zdjęciu gwiazdozbiór Łabędzia, który uczniowie z astrobaz obserwowali w ramach programu.
Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
Komentarze społecznościowe |