Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
16 pomysłów na wiosenny weekend
Dolnośląskie: Dolina Pałaców i Ogrodów
Unikatowy na skalę Polski i Europy kompleks zabytkowych obiektów w kotlinie Jeleniogórskiej. Na obszarze 100 km2 znajduje się niemal 30 siedzib szlacheckich poczynając od średniowiecznych zamków, wież mieszkalnych poprzez renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX wieczne założenia pałacowo- parkowe, z których 11 to Pomników Historii Prezydenta RP. Zabytki te wzniesione zostały przez najwybitniejszych architektów epoki, należące niegdyś do Habsburgów, Hohenzollernów, Schaffgotschów, Czartoryskich, Radziwiłłów, książąt heskich i orańskich. Doskonałe miejsce do uprawiania turystyki kulturowej.
Kujawsko-Pomorskie: Wenecka noc parowozowa
Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji po zapadnięciu zmroku możliwe jest od maja do września. Efektowne podświetlenia i dymiące lokomotywy stanowią wtedy wyjątkowo atrakcyjną scenerię dla miłośników fotografii i nie tylko. W czasie 1,5-godz. pokazu turyści mogą wejść do większości eksponatów, skorzystać z oferty punktu gastronomicznego w jednym z wagonów lub też odpocząć w stylizowanej poczekalni. Unikalnym środkiem lokomocji, pozwalającym dotrzeć ze Żnina do Wenecji i z powrotem, jest kolejka wąskotorowa, która również wprowadza bajkowy klimat. Oferta dostępna jest dla szerokiego grona odbiorców.
Lubelskie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Jest to najważniejsze na Lubelszczyźnie muzeum - rezydencja w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym kolejno do szlacheckich rodów Bielińskich i Zamoyskich. Muzeum posiada autentyczne, niemal kompletne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorami rodziny Zamoyskich. Dodatkowy walor obiektu stanowi kaplica pałacowa, wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu oraz powozownia z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. Szczególną atrakcją jest jedyna w kraju Galeria Sztuki Socrealizmu.
Lubuskie: Nadodrzańska przygoda
Całoroczny sieciowy produkt tematyczny dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Pozwala łączyć zdrowy, aktywny sposób spędzania wolnego czasu z możliwością obcowania z pięknem przyrody. Gama imprez zaspokaja potrzeby najbardziej wybrednych turystów z Polski i zagranicy, o różnym stopniu sprawności fizycznej i w różnym wieku. Łączy w sobie wycieczkę konną, rejs statkiem po Odrze, zwiedzanie nadodrzańskiej winnicy oraz biesiadę przy regionalnych specjałach. Oprócz świetnego przygotowania atrakcji, organizator zapewnia opiekę przewodników, bazę noclegową i gastronomiczną.
Łódzkie: Uzdrowisko termalne Uniejów
Uniejów posiada szeroką ofertę uzdrowiskową, turystyczną i rekreacyjną,dzięki jednym z nielicznych w kraju, eksploatowanym zasobom wód geotermalnych o temp. 68oC, wydobywanych z głębokości 2000 m. Główną atrakcją uzdrowiska jest Kompleks Termalno-Basenowy „Termy Uniejów", składający się z basenów krytych i otwartych z wodą termalną o temp. 25-32oC, strefą wellness i Spa oraz restauracją. Warto zajrzeć do Kasztelu Rycerskiego „Na Gorących Źródłach", Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Domu Pracy Twórczej, i Zagrody Młynarskiej.
Małopolskie: Małopolska Wieś dla Dzieci
Goście mogą korzystać z oferty przez cały rok, spędzać tam weekendy i całe wakacje. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, przyrodę, miejscowe legendy i opowieści. Gospodarze proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy i wycieczki. Wszystkie zajęcia mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby o przygotowaniu i doświadczeniu pedagogicznym Szlak tworzy 16 gospodarstw agroturystycznych z infrastrukturą umożliwiającą aktywne, urozmaicone i bezpieczne spędzanie czasu zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
Mazowieckie: Mazowsze Chopina
Koncepcja produktu skierowanego do melomanów zainteresowanych postacią Fryderyka Chopina oraz miejscami, w których kompozytor przebywał i tworzył, zakłada powstanie jednej rozpoznawalnej marki –Szlaku Chopinowskiego. Główną oś stanowią tu: Żelazowa Wola, Brochów, Sochaczew, Sanniki, Płock, Rościszewo, Warszawa. Organizatorzy przygotowali też tematyczne szlaki chopinowskie: wodny, konny, rowerowy, kulturalny, biznesowy, edukacyjny, przyrodniczy.
Opolskie: JuraPark Krasiejów
Edukacyjny park rozrywki położony na jednym z największych obszarów paleontologicznych na świecie. Na 40 hektarach zrekonstruowano około 200 unikalnych modeli dinozaurów naturalnej wielkości w zaaranżowanych scenach z ich życia. Przez cały rok popularyzacji wiedzy wśród dzieci, młodzieży i całych rodzin służą ścieżki edukacyjne, multimedialny Tunel Czasu 3D, Pawilon Muzealny, Kino Emocji-Cinema 5D, Prehistoryczne Oceanarium 3D. Atrakcje dodatkowe to plac zabaw, park rozrywki, kąpielisko, restauracje i grill. Obiekt znajduje się na trasie Transeuropejskiego Dinoparku.
Podkarpackie: Garncarski szlak
Oznakowana ścieżka rowerowa po obszarze związanym z tradycjami, zaliczanego do największych w Polsce, ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej i okolicznych wioskach. Na trasie szlaku znajdują się: Galeria Ludowej Rzeźby Ceramicznej, Zagroda Garncarska, Kościół z ceramiczną mozaiką, pracownie garncarskie i artystyczne, karczma "U garncarzy", wypożyczalnia rowerów, sklepik z pamiątkami, wiaty przystankowe oraz miejsca atrakcyjne przyrodniczo. Blisko 40-kilometrowa pętla szlaku pełna jest malowniczych zakątków. To siedem stawów, liczne zbiorniki wodne, rzeka Wisłok - miejsca koncertów na łodziach, spływów kajakowych.
Podlaskie: Gościnny Białystok
Propozycja atrakcyjnego trzydniowego pobytu w Białymstoku – stolicy „Zielonych Płuc Polski" i jego okolicach. Oferta odwołuje się do gościnności mieszkańców województwa podlaskiego, którego symbolem jest Jan Klemens Branicki, hetman wielki koronny, słynący z przepysznych przyjęć wydawanych w swojej magnackiej rezydencji. Uczestnicy doświadczają gościnności we współczesnym wydaniu nocując w ekskluzywnym, wyposażonym w Centrum Urody Hotelu Branicki****, zwiedzając najciekawsze zabytki Białegostoku, unikatowe Muzeum Ikon w Supraślu, Białostockie Muzeum Wsi. Biorą też udział w Biesiadzie Podlaskiej w Folwarku Nadawki.
Pomorskie: Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
Centrum doskonale łączy rozrywkę z funkcją edukacyjną. Znajdują się tu zbiory kaszubskiego rzemiosła związanego z przerobem drewna, narzędzi i sprzętu domowego, oraz obiektów związanych z historią Polski i Kaszub .Zwiedzić można słynny Dom Do Góry Nogami, Dom Sybiraka, Muzeum Tabaki, Minibrowar Kaszubska Korona, Pomnik i Bunkier Gryfa Pomorskiego. Zobaczyć największy Fortepian Świata, czy wpisaną do księgi rekordów Guinnessa, 46-metrową, Najdłuższą Deskę na świecie oraz Stół Noblisty na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy.
Śląskie: Miasteczko Twinpigs Westernowy Park Rozrywki w Żorach
Jedyne takie miejsce w Polsce, osadzone w westernowym klimacie, oferujące ponad 30 atrakcji. Położone jest na głównej trasie wiodącej z Aglomeracji Górnośląskiej w Beskidy. Miasteczko Twinpigs pozwala przenieść się w czasy i miejsca znane z filmowych westernów, a przy tym cieszyć zmysły najnowszymi zdobyczami techniki. Głównymi atrakcjami są pokazy westernowe: pojedynek rewolwerowców, napad na bank i występy na Rodeo i niezwykłe Fire Show. W ofercie rozrywkowej Parku jest niepowtarzalny Roller Coster, zaskakujące Tajemnicze Podziemie, kino emocji - Cinema 5d, Akademia Szeryfa i wiele innych, wspaniałych atrakcji.
Świętokrzyskie: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
Wizyta w Centrum to prawdziwa podróż dorosłych i dzieci w pełną kolorów i niespodzianek krainę marzeń. W wielofunkcyjnym obiekcie znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna, sale warsztatowe. Budynek otacza ogród zmysłów z altanami oraz kuźnią upamiętniającą słynnych kowali z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając Centrum dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek.
Warmińsko-Mazurskie: Spływ Kajakowy Szlakiem Rzeki Krutyni
Malowniczy krajobrazowo szlak liczy ponad 100 km i przebiega przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Mazur. Tworzy go kilkanaście jezior połączonych ze sobą strugami. Najdłuższą z nich jest licząca 26 km rzeka Krutynia, od której przyjęto nazwę dla całej trasy. Większa część szlaku przebiega przez Mazurski Park Krajobrazowy, pełen cennych okazów fauny i flory. Krutynia wyróżnia się dobrze zorganizowaną siecią stanic wodnych PTTK, z możliwością skorzystania z noclegów, wyżywienia i wynajęcia kajaków. Stanic jest 10 i nawet niedoświadczony kajakarz może pokonać dystans dzielący kolejne. Punktem startu jest zwyczajowo stanica wodna PTTK w Sorkwitach.
Wielkopolskie: Muzeum w Szreniawie - interaktywne upowszechnianie i poznawanie zbiorów
Od 1964 r. Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w sposób atrakcyjny i nowoczesny propaguje dziedzictwo kulturowe wsi polskiej i rolnictwa. Urządza imprezy tematyczne, np. Festiwal Sztuki Ludowej, Jesień w domu i zagrodzie – Retro Show, Zwyczaje i obrzędy Bożonarodzeniowe. Na podobnych zasadach działa jego 5 oddziałów - muzea: Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu, Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu oraz Gospodarki Mięsnej w Sielinku.
Zachodniopomorskie: Ogrody Tematyczne Hortulus
Jedyne udostępnione do zwiedzania w Polsce, prywatne ogrody tematyczne w Dobrzycy koło Koszalina. Są odpowiedzią na coraz bardziej modną w kraju, a od lat popularną na Zachodzie formę spędzania wolnego czasu. Jest to oferta zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Ogrody można zwiedzać z przewodnikiem w języku niemieckim i rosyjskim.
źródło: www.polska.travel.pl
Zobacz galerię (16) |
Komentarze społecznościowe |