Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Po konferencji prasowej Mefistofelesa w Operze Krakowskiej
Kilkudziesięciu dziennikarzy uczestniczyło we wczorajszej konferencji prasowej z międzynarodowym gronem producentów, twórców i wykonawców przed premierą 25 IX br., opery "Mefistofeles" Arrigo Boito w Operze Krakowskiej.
Prowadzący tradycyjnie konferencję w gmachu opery przy ulicy Lubicz w Krakowie, jej dyrektor naczelny Bogusław Nowak powitał delegację opery z norweskiego miasta Trondheim, którą reprezentował Roar Leinan, dyrektor Trondheim Symfoniorkester i ekipę polskich realizatorów opery z reżyserem spektaklu Tomaszem Koniną i kierownikiem muzycznym krakowskiej placówki Tomaszem Tokarczukiem na czele. Dyrektor Nowak wskazał na maestro Tokarczuka jako pomysłodawcę osiągnięcia po partytury i libretta szeregu oper w tym inscenizacji "Miłości do trzech pomarańczy" Sergiusza Prokofiewa i "Mefistofelesa" Arrigo Boito.
Inscenizacja "pomarańczy" spodobała się i widzom i znawcom opery i przed zespołem kolejna tego typu próba artystyczna.
Dyskusja na konferencji
"Mefistofeles" nawiązuje do "Fausta" Goethego, ponadczasowej historii o miłości, śmierci, w którym bohater musi zmierzyć się zarówno z siłami nieczystymi, jak sam ze sobą, swoja miłością, śmiercią i panem Bogiem. Reżyser Tomasz Konina w odpowiedzi na pytanie red. Wiesława Adamika stwierdził, że pierwszy akt tej opery w jego inscenizacji będzie utrzymany w tonacji lekko humorystycznej do czego dają okazję nie tylko postacie diabłów i dzieci, a druga część od sabatu czarownic poczynając wejdzie w bardziej mroczne klimaty.
Reżyser pochodzi z Krakowa, to juz jego druga inscenizacja "Mefistofelesa", pracował już dla większości scen operowych w kraju i po raz pierwszy pracuje w krakowskiej operze, za co jest wdzięczny dyrekcji placówki. Musiał poddać się konkursowi na drugą juz po "Don Giowannim" wspólną inscenizację oper w Krakowie i Trondheim ( "Mefistofeles" wejdzie na stale do repertuaru krakowskiej opery a w Trondheim będzie prezentowany w czerwcu przyszłego roku).
Na konferencji wypowiadali się także odtwórcy postaci Nefistofelesów śpiewacy Wołodymyr Pankiv i Daniel Borowski (dla niego to pierwszy występ na scenie krakowskiej) oraz realizatorzy: kostiumografka Joanna Klimas, odpowiedzialna za ruch sceniczny Monika Mysliwiec i za przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera.
O ogromnej skali tej inscenizacji "Mefistofelesda" świadczyła wypowiedź Joanny Klimas.: "Do współpracy przy spektaklu zaprosiłam Jagę Hupało – stylistkę fryzur oraz firmę Inglot, odpowiedzialną za makijaż artystów. Musimy uczesać i wykonać make-up ponad 90 osób” – co trwa 5 godzin choć makijaż wykonuje traktując to jako pasję i wkład swojej firmy w spektakl aż 6 osób"
Warto zastanowić się dlaczego wielkiemu zespołowi Opery Krakowskiej udaje sie z powodzeniem zmierzyć z najtrudniejszymi inscenizacjami z udziałem bardzo wielu wykonawców z kraju i zza granicy śpiewających i tańczących. Konferencja wczorajsza dawała na to odpowiedź. Pan Dyrektor Bogusław Nowak ma poczucie humoru, bardzo uważnie śledził każde wystąpienie na konferencji i ciepło przedstawiał swoich współpracowników. Wielu zna od lat,ponieważ funkcję tę pełnił z przerwami kilkakrotnie już od 1983 roku. Na pewno chce nie tylko, aby Opera Krakowska była na światowym poziomie.
Odniosłam na konferencji prasowej wrażenie, że jego ogromny zespół realizatorów śpiewaków i tancerzy jest pod jego kierunkiem prawie jak wielka i lubiąca się rodzina. To rzadko spotykana sytuacja, bo nie zawsze tak bywa na scenach nie tylko muzycznych. Mogę dla porównania podać Moskiewski Teatr im. Czechowa - tam aktorzy wystąpili przeciwko swojemu dyrektorowi Jefriemowowi.
Zespół opery krakowskiej lubi pracować pod kierunkiem obecnego dyrektora naczelnego, co ma wielkie znaczenie w obecnym jubileuszowym roku funkcjonowania placówki, gdy chce się pokazać tak ciekawymi ale trudnymi w inscenizacji spektaklami operowymi, które śmiało można nawet nazwać superprodukcjami operowymi. A jest ich w dorobku tej opery w ostatnich latach wiele np. "Trubadur" czy wspomniana na wstępie "Miłość do trzech pomarańczy" a teraz "Mefistofeles". Z bogatego repertuaru artystów goszczących z zewnątrz w Operze Krakowskiej polecam zwłaszcza występ rosyjskiego baletu z "Romeo i Julią 7 X i specjalny pokaz "Rigoleto" z udziałem maestro Andrzeja Dobbera w dniach 12. X br. Opera zaprasza także na ciekawe koncert, wystawy i spotkania z twórcami.
Repertuar Opery Krakowskiej TUTAJ
Polecam obejrzenie clipu Opera Krakowska od kuchni
Tekst: dr hab. Lesława Korenowska
Fot. Ilona Obrączka-Górska, W. Adamik, J. Szczepański
Zobacz galerię (27) |
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |