Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zespół Raciborzanie koncertował w Meksyku
Droga do tego wyjazdu była długa i niełatwa. By móc reprezentować Polskę na prestiżowych Festiwalach zagranicznych pod auspicjami Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF trzeba co kilka lat poddawać się weryfikacjom Rady Artystycznej Ekspertów od tańca, śpiewu, muzyki i kostiumów. Po takim specjalnym koncercie weryfikacyjnym otrzymuje się certyfikat CIOFF, uprawniający przez określony czas do reprezentowania naszego kraju na festiwalach na całym świecie.
Polska sekcja CIOFF z siedzibą w Warszawie na początku każdego roku przesyła swym członkom listę odbywających się w danym roku imprez. Nasz zespół wybiera sobie interesujący go kraj i zgłasza akces swej gotowości do wzięcia udziału w danym festiwalu. Po spłynięciu do Warszawy wszystkich tego typu deklaracji spotyka się w stolicy Rada Ekspertów, która analizuje wyniki weryfikacji danego zespołu oraz bierze pod uwagę opinię, jaką uzyskała grupa na poprzednim wyjeździe zagranicznym, bo na każdym festiwalu zagranicznym zespół jest też oceniany. Już w styczniu wiedzieliśmy, że do wyjazdu do Meksyku nominowano nasz zespół. Na podstawie nagrań wideo musieliśmy jeszcze jednak zostać wybrani przez radę artystyczną organizatora już tam na miejscu w Monterrey. Wkrótce okazało się ,że nasz program bardzo się Meksykanom spodobał i otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Sta. Lucia 2014.
Ustaloną zasadą jest pokrywanie przez zapraszany zespół jedynie kosztów transportu, więc tancerze i muzycy zaczęli już oszczędzać na bilety lotnicze. Okazało się, że nie ma 30 wolnych miejsc na podzielonej na 4 etapy trasie. 19 września po przyjeździe pociągiem z Bogumina do Pragi część grupy poleciała do Londynu, następnie do Dallas i później do Monterrey, pozostali mieli międzylądowania w Paryżu i Mexico City. Na miejscu zamieszkaliśmy w przepięknym pięciogwiazdkowym Gran Hotelu Ancira, gdzie z przyjemnością korzystaliśmy z siłowni, sauny i basenu.
W trakcie pięciu koncertów zaprezentowaliśmy tańce rzeszowskie, beskidzkie i cieszyńskie. Wymieniliśmy adresy z innymi uczestnikami Festiwalu, którzy chętnie zaproszą nas na swoje festiwale w Kolumbii, Peru, Słowenii, Chile, Francji, Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Kambodży. Sami zaproponowaliśmy zespołowi z Nowego Jorku udział w Festiwalu "Śląsk – kraina wielu kultur” w Raciborzu w czerwcu 2015.
W wolnym czasie zwiedziliśmy m.in. muzeum historyczne i dawnych samochodów oraz przepiękną górzystą okolicę np. park narodowy Chipinque i ogromny wodospad w Santiago- Cola de Caballo. Był też czas na ciekawe zakupy, miejscową dyskotekę, spontaniczne tańce na ulicy, egzotyczne drinki w restauracji, czy skosztowanie miejscowych przysmaków takich jak szarańcza.
Różnica czasu powodowała, że kładliśmy się spać wtedy, kiedy nasze rodziny w Polsce wstawały do pracy. Na szczęście w trakcie całego pobytu do naszej dyspozycji był autobus z sypialnymi siedzeniami i zawsze elegancki kierowca Miquel, który zawiózł nas też do odległego o 130 km malowniczego miasteczka Linares, gdzie koncertowaliśmy w teatrze miejskim.
Ciekawym przeżyciem był wywiad z szefową zespołu Aldoną Krupa-Gawron i występ na żywo w programie telewizyjnym o zasięgu ogólnokrajowym przypominającym nasze „Pytanie na śniadanie”. Po prezentacji w telewizji odnalazła nas mieszkająca od 34 lat w Meksyku Polka – Barbara Zboralska, matka trójki mówiących po polsku dzieci.
Zaskoczyły nas obszerne artykuły prasowe wysoko oceniające nasze koncerty oraz Dyrektor Festiwalu Arturo Cueto, który na zakończenie uroczyście wręczył nam swoją rekomendację dla Zespołu Raciborzanie. Taki dokument jest swego rodzaju przepustką do naszych kolejnych wojaży po świecie.
29 września 2014 członkowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „ Źródło” szczęśliwie wrócili do Raciborza. W najbliższych planach wyjazdowych Zespołu Raciborzanie” – Łotwa i Cypr Północny.
#skzr źródło#
Zobacz galerię (16) |
Komentarze społecznościowe |