Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Poezja i miłość na jedwabnym szlaku - wieczór TPPCH w Krakowie
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej Oddział Krakowski po bardzo udanym wieczorze 11 lutego br, zaprasza znów 11 marca br. o tej samej porze godz. 17. do restauracji Orientalnej "Ha Long" przy ul, Św. Marka 23
Obok merytorycznych planowanych wystapień prelegentówe :przedstawiciela szkoły językowej NIHAO Cezarego Chmielewskiego oraz dr Jacka Kluza o flocie chińskiej 1434 w Europie i red. Wiesława Adamika i o światowym centrum transportu kontenerowego w mieście nad rzeką Jang Tsy Chongquingu i osobistych wspomnień dziennikarza i anegdot z pobytu tam wraz z delegacją TPPCH także artystyczny PROGRAM poetycki złozony z utworow inspiroewanych Chinami i kulturą innych krajów na szlaku jedwabnym.
Organizatorzy zapraszają także na poczęsyunek oraz z propozycjami prezenracji swoich wierszy zauroczonych orientem poetów. Może piszecie coś pod orient Budujemy bowiem od wielu lat autostradę poezji i miłości na dawnym Szlaku Jedwabnym!! Chcemy wypracować przy pomocy sztuki czy literatury intelektualną, emocjonalną i merytoryczną strategię wprowadzenia na szlaku jedwabnym pokoju, przyjaźni i rozwoju. I żeby jego koniec otarł się o Małopolskę.
Wiesław Adamik pisze teksty prozą i wiersze a nawet pieśni związane z orientalną przygodą polskich bohaterów opowieści podróżniczej praz wiersze o miłości, w którzych jedwabny szal czy zasłona a nawet czador mają swoje miejsce. Inspiruje go poezja i muzyka narodów na szlaku jedwabnym. Premierową prezentację w formie deklamacji aktorskiej wiersza "Miłośći przybywaj" (W błękitnym welonie, W błękirnym szalu) wykona Justyna Harris.
Wiesław Adamik wiersze z podróży do Chin: 2009
Moje pierwsze Chiny
Wschód słońca
Lot na Syberią przerażał
Otwierałem oczy
A potem osłonę luku okna
Ciemności nocy
Rozświetlały gwiazdy
Miałem szczęście
Wnętrze Lufthansy
Zapadało w senność
Na szybie szron
Który za chwile roztopił
Wchód słońca nad Chinami
List
Nie rozumiem języka
Więc pokazuję na migi
Sushi czy jajka na bekonie?
Potem pisze list na
Hotelowym papierze
Z Sunworld Dynasty
Koperta odpływa do Polski
Za 6 juanów
Pytam potem
To tylko 3 złote
Tempel
Po stopniach wchodzimy
Pod widokowy samotny dach
W parku pekińskim
Wokół nad czapami drzew
Odległe wieżowce
To wyspa z ruin
lat dawnych
stopnie do niej prowadzą
z kolumnady
zburzonych pałaców
WIESŁAW ADAMIK
Róża pustyni
Hymn Ogrodu marzeń
Witajcie w naszej bajce
Miłości spragnieni
Znajdziecie na pustyni
Kwiat złudny z kamieni
Wiatrem malowany
twardy piasek
Jak Róża pustynna kamienna
rozkwitnie miłość promienna
Na przekór wiatrom srogim
W żywy pąk kwiatu
I życie odmienisz nawet
na pustyni jutrzenką miłości
Witajcie w naszej bajce
tej miłości spragnieni
Niech przygód sto tysięcy
Wam życie odmieni
WIESŁAW ADAMIK
Noc pod księżycem Orientu
Tam gdzieś daleko
Noce są ciepłe
I nie ma śniegu
I ludzie nie śpią
To świat orientu
Swym własnym rytmem doda
Baśni swej wiedzie nić
Piękność z haremu
Ubiera czador
I skrycie podążą przez noc
Nad nią księżyca
I nad minaretem odblask
Tysięcy gwiazd
Już zagłuszany lampami
Świateł
Sanie kuligu zmieniasz
Na dywan to nim polecisz
I na nim odkryjesz
Ten świat
Więc Stasiu lećmy
Razem odkryjmy ten czar
(piosenki do musicalu W. Adamika o Stasiu i Nel)
Organizatorzy podkreslają:
Zwracamy się z zaproszeniem do wspaniałych krakowskich poetów. Przyjdżcie a na pewno zabierzecie głos. Ha Long to cudowne miejsce z klimatem dla takiej poezji. A jak się uprzemy to i inne muzy się zjawią.
Oto jak gościnna właścicielka pani Dorota Vu oraz Katarzyna Woźniak wskazują na zalety tego kameralnego miejsca orientalnej wietnamsko chińskiej mini restauracji. Oglądając dalej kolejne clipy z haslem Ha Long wczujecie się w nastroje lutowego spotkania. Ha Long położone jest 500 m od dworca gł, i 200 od Teatru Slowackiego u zbiegu ulicy Szpitalnej gdzie za scianą jest HOTEL Elektor i ul. Św. Marka. Parking płatny na odległym o 150 m placu przyteatralnym. Czuliśmy się w Ha Long jak w domu a wielu z nas odwiedza to miejsce odtąd częściej. A jak było rodzinnie zobaczcie sami.
Muszę podkreślić, że po pierwszym spotkania, które trwało półtorej godziny z żalem opuszczaliśmy przytulny bar z chińskim smokiem nad wietnamską zatoką Ha Long, aby oglądać w innym miejscu noworoczny wystep akrobatów, tancerek i śpiewaków z miasta Shanghai z okazji Nowego Roku Chińskiego.
Co do menu to zarząd TPPCH postanowił ufundować dla swoich gości danie HA LONG pieczonego karpia i lososia z ryżem i sałatkami i kandyzowane owoce a napoje zamawiamy we własnym zakresie. W zasadzie możemy posadzić przy głównym stole 15 do 20 gości ale w salce za winklem mamy jeszcze 10.
Aby mieć stały kontakt z TPPCH O/Kraków skupiającym od 30 lat ludzi wysokiej kultury kochających Chiny i kulturę tego kraju warto ZAPISAĆ się do Towarzystwa na stałe skladka 1 zł na m-c . Jak sądzimy kolejne spotkanie poświecimy Chinom i Wietnamowi lub Indiom i Chinom Patronat specjalny nad eventami TPPCh sprawuje Stowarzyszenie Promocji Pianistki Man LI Szczepańskiej. www.manli.eu
Autor: Wiesław Adamik
Zobacz galerię (26) |
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |