Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Efekty działań środków unijnych
W ślad za artykułem „Co dały nam środki unijne?" opisującym mechanizm realizacji inwestycji, w których Polska Organizacja Turystyczna była Instytucją Wdrażającą w ramach Działania 6.4 POIG, proponujemy prześledzenie losów wybranych projektów wraz z wypowiedziami osób zarządzających nimi obecnie. Pierwszy projekt - Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Beneficjent: Miasto Krosno. Całkowita wartość projektu: 23 667 705,75 PLN. Wartość dofinansowania projektu: 10 856 010,17 PLN, w tym wkład Unii Europejskiej: 9 227 608,64 PLN.
W projekcie zrealizowano kilka zadań inwestycyjnych, które przyczyniły się do powstania zintegrowanego, sieciowego i unikatowego produktu turystycznego. Centrum Dziedzictwa Szkła jest atrakcją turystyczną dzięki której można nie tylko zobaczyć „na żywo" technologię powstawania wyrobów szklanych, ale też wziąć czynny udział w procesie produkcji. We wszystkich obiektach zastosowano innowacyjne, multimedialne formy przedstawiania zasobów Centrum. W rozbudowanym i zaadaptowanym na cele działalności Centrum Dziedzictwa Szkła budynku Biura Wystaw Artystycznych mieści się sala, gdzie dokonywana jest interaktywna prezentacja wytopu szkła, a także zlokalizowano m. in. sale wystawowe i sklep. Piwnice krośnieńskiego Rynku zostały wykorzystane do stworzenia powierzchni wystawowej służącej prezentacji szkła z wieloma interaktywnymi rozwiązaniami, które szczególnie zainteresują najmłodszych zwiedzających. W ramach projektu zmodernizowano i wyposażono także sale ekspozycyjne Muzeum Podkarpackiego, oraz przystosowano przestrzenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie do celów prezentacji historii szklarstwa w Krośnie i regionie. Dodatkową atrakcją powstałą w ramach przedsięwzięcia są obiekty małej architektury szklanej rozmieszczone na terenie Miasta Krosna.
Czy zainwestowane pieniądze dały impuls do rozwoju produktu turystycznego - kompleksu usług towarzyszących? Jak działają w praktyce? Czy żmudny proces aplikacji, pozwoleń, fazy inwestycji, rozliczenia wniosku wart był zachodu? Na te pytania odpowiada Michał Żelechowski z Biura Prezydenta Miasta Krosna.
- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie od momentu powstania stało się najważniejszym produktem turystycznym miasta. Obiekt, już przez pierwszych 6 miesięcy swojej działalności. Od końca czerwca 2012 do grudnia 2012 odwiedziło go niemal 20 tysięcy turystów, z których znaczna część to osoby przyjezdne. Trafiają do Krosna nawet z najdalszych części Polski, ze Szczecina, Gdańska, Zielonej Góry również z zagranicy, z Argentyny, Turcji czy USA. Jest to wynik kilkukrotnie lepszy od pozostałych obiektów i jednostek odwiedzanych przez turystów.
Miasto doczekało się obiektu, który nie tylko w godny sposób prezentuje 90-letnią tradycję hutnictwa szkła, ale stanowi nowoczesną atrakcję turystyczną, której interaktywny program zwiedzania cieszy się ogromną popularnością i uznaniem.
Warto także podkreślić, że bilet wstępu do Centrum obejmuje nie tylko zwiedzanie obiektu, ale także rabaty na usługi gastronomiczne w obrębie starego miasta oraz zakupy w sklepach firmowych hut. Dzięki temu, na realizacji projektu zyskują także lokalne podmioty gospodarcze, a sam obiekt stał się czynnikiem pobudzającym inicjatywę przedsiębiorców, na czym korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy.
W znaczący, widoczny gołym okiem sposób zwiększył się ruch turystyczny w obrębie krośnieńskiej starówki. Widoczne są grupy zwiedzających – zarówno zorganizowane, jak i turystów indywidualnych.
Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że proces aplikacji, faza inwestycji i rozliczania wniosku wart był zachodu i podjętych starań. Centrum już stało się ważnym obiektem turystycznym na mapie południowej polski i najważniejszym produktem turystycznym Krosna. Staje się też motorem rozwoju starego miasta.
Komentarze społecznościowe |