Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Białostoczanie mówią - warsztaty edukacyjne
Zarejestrowane na wideo wspomnienia najstarszych białostoczan to wyjątkowe źródło wiedzy na temat historii miasta i regionu. Wzruszające wspomnienia dotyczące dzieciństwa, opis lat wojennych i okupacji, przeplatane są anegdotami oraz opisami wielokulturowego miasta. Losy bohaterów ukazane są na tle wydarzeń, które zmieniły historię.
wiek uczestników: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych
opłata: 10 zł od osoby
zajęcia dla grup zorganizowanych
czas trwania: 90 min.
zapisy i szczegółowe informacje: tel. 85 67 67 367
prosimy o dokonanie rezerwacji zajęć z tygodniowym wyprzedzeniem
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza nauczycieli i uczniów na podróż w czasie za sprawą nowej serii warsztatów. Trzy tematy, dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych, dają młodym ludziom szansę na poznanie historii miasta w odniesieniu do historii Polski i świata. Atrakcyjne metody i narzędzia – praca z mapami, fotografiami, nagraniami, specjalne gry i ćwiczenia – angażują uczestników w odkrywanie zagadek przeszłości, zachęcają do własnych interpretacji i poszukiwań, angażują w dyskusję i poznawanie „małej ojczyzny” na nowo.
Warsztaty z serii Białostoczanie mówią to wyjątkowa propozycja, uzupełniająca edukację historyczną w szkole, wspierająca edukację obywatelską, rozwijająca wszechstronnie zainteresowania humanistyczne, budząca szacunek wobec przeszłości i jej najstarszych świadków. To doskonałe uzupełnienie programu nauczania, ale też świetny pomysł na zajęcia integracyjne dla uczniów, zagospodarowanie czasu wolnego, czy rozwinięcie kompetencji poznawczych i komunikacyjnych młodych ludzi.
Wszystkie tematy zostały opracowanie w oparciu o materiały zebrane w Mediatece CLZ* – największym multimedialnym archiwum historii mówionej w regionie. Zarejestrowane na wideo wspomnienia najstarszych białostoczan to wyjątkowe źródło wiedzy na temat historii miasta i regionu. Wzruszające wspomnienia dzieciństwa, opis lat wojennych i okupacji, opowieść o powojennych losach miasta i jego mieszkańców przeplatane są anegdotami oraz opisami wielokulturowego Białegostoku. Losy bohaterów ukazane są na tle wydarzeń, które zmieniły historię.
TEMATY:
Białostocka kronika / klasy IV-VI szkół podstawowych
Uczestnicy poznają historię Białegostoku z I połowy XX wieku, pracując w oparciu o przedwojenne mapy, fotografie oraz relacji Świadków Historii. Przygotowują własne prace plastyczne, które pozwalają porównać dzisiejsze miasto z Białymstokiem sprzed lat.
Linia czasu / szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
Uczestnicy poznają historię Białegostoku, uzupełniając linię czasu o informacje uzyskane od Świadków Historii. Interaktywne warsztaty dają możliwość analizy źródeł fotograficznych i dźwiękowych, ale też interpretacji materiałów, zderzenia ich z osobistym doświadczeniem uczniów.
Spacer po centrum / szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
Uczestnicy „rekonstruują” centrum miasta z okresu międzywojennego, posługując się planem z 1937 roku. Wykorzystując informacje z odsłuchanych nagrań, odtwarzają brakujące budynki, ważne miejsca. Porównują współczesne miasto z tym, którego już nie ma.
*MEDIATEKA CLZ
W 2010 roku Centrum im. Ludwika Zamenhofa rozpoczęło projekt Mediateka CLZ. Podstawowym celem projektu jest stworzenie pierwszego w Białymstoku profesjonalnego archiwum historii mówionej oraz ochrona i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, historii miasta i regionu. Pierwszym etapem projektu Mediateka CLZ był cykl nagrań Białostoczanie mówią – zarejestrowane na wideo wspomnienia kilkunastu białostoczan, kilkadziesiąt godzin nagrań. Relacje Świadków Historii są udostępnione w Pracowni Multimedialnej Mediateki CLZ. Na specjalnej podstronie Mediateka na www.centrumzamenhofa.pl można zapoznać się z zasobami/katalogami.
Więcej na www.centrumzamenhofa.pl
Komentarze społecznościowe |