Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Paleontolodzy z całego świata w Krasiejowie
Już dziś w Opolu rozpocznie się międzynarodowy kongres paleontologów. Naukowcy z Europejskiego Stowarzyszenia Paleontologów Kręgowców odwiedzą też Krasiejów - jeden z niewielu parków nauki na świecie, w którym wciąż prowadzone są wykopaliska.
W wydarzeniu organizowanym przez Uniwersytet Opolski biorą udział specjaliści z zakresu paleontologii niemal z całego świata. Wśród potwierdzonych specjalistów będzie można spotkać badaczy przeszłości naszej planety z Chin, Argentyny, Panamy, USA czy Danii. To ważne spotkanie naukowców i poszukiwaczy z całego świata po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, co zawdzięczamy między innymi niezwykłości miejsca, jakim są wykopaliska w Krasiejowie. Dla każdego badacza i poszukiwacza zwierzęcych skamielin sprzed milionów lat tutejsze wyrobiska są pod względem naukowym nie do przecenienia. Przez kilka dni uczestnicy konferencji będą dyskutować na temat najnowszych trendów i wyzwań, jakie stoją przed tą dyscypliną naukową. Goście wezmą udział także w specjalnym programie, jaki przygotowano dla nich na terenie kompleksu edukacyjnego w Krasiejowie. Będą odkrywać nie tylko prehistorię Opolszczyzny. - Z myślą o światowej sławy specjalistach przygotowaliśmy także specjalne prezentacje i wystąpienia – wyjaśnia Karolina Wrona z działu marketingu Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Część odbędzie się w specjalnie przystosowanej do tego sali wykładowej na terenie naszej najnowszej inwestycji, która została stworzona z myślą o tego typu wydarzeniach naukowych. Przygotowaliśmy m.in. specjalną prezentację dotyczącą najnowszych metod rekonstrukcji paleontologicznych.
Wraz z początkiem wakacji w Krasiejowie ruszają także obozy paleontologiczne, w wykopaliskach uczestniczą studenci z różnych ośrodków akademickich. W specjalnych strefach w tym roku tajniki paleontologii będą zgłębiać studenci z Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz grupy międzynarodowe. Mimo prac naukowych cały kompleks działa w sezonie letnim bez zmian. – Często same prace paleontologów na terenie JuraParku są też dodatkowym magnesem – mówi Karolina Wrona. – To dla turystów okazja do skonfrontowania wizerunku Indiany Jonesa z codziennością pracy na wykopaliskach, a dla młodych badaczy okazja do podzielenia się swoją pasją i zainteresowaniami, możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach.
Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to jeden z największych na świecie kompleksów edukacyjnych. Na powierzchni ponad 40 hektarów można poznać dzieje Ziemi udając się w podróż tunelem czasu, odkrywając 200 dinozaurów na szlaku ścieżki paleontologicznej, podziwiać odkryte stanowiska paleontologiczne zabezpieczone hartowanym szkłem w pawilonie paleontologicznym czy poznać mieszkańców Prehistorycznego Oceanarium. Dla miłośników dziejów człowieka przygotowano interaktywne muzeum – Park Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie dosłownie i w przenośni dzięki nowym technologiom można odkrywać cykl życia naszego gatunku – od jego pojawienia się na Ziemi po współczesność. Na terenie kompleksu, można również skorzystać z rozrywki, działa kąpielisko z ratownikami WOPR, plac zabaw z jednym z największych w Polsce małpich gajów oraz park rozrywki z licznymi karuzelami, czy euro-bungee.
Stowarzyszenie Delta, właściciel Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, jest jednym z partnerów wydarzenia, które potrwa na Opolszczyźnie do 12 lipca.
Adam Piwek
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |