Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kozłówka pełna smaku
Ten, kto wybrał się w niedzielę 19 lipca do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, długo nie zapomni obfitości smakołyków, jakie tego dnia wystawcy z naszego regionu zaprezentowali podczas XV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów. Przepiękna sceneria ordynackiego pałacu przesądziła o daniach przeznaczonych do degustacji. Każdy mógł spróbować zupy „pejzanki" i kompotu z menu przyjęcia ślubnego Michała i Marii z Brzozowskich Zamoyskich, które miało miejsce właśnie w Kozłowce 12 września 1926 r.
Tym razem nie przygotowała ich jednak kuchnia pałacowa, ale połączone siły lubelskiej restauracji „Koncertowa", Tymiankowego Smaku Fajsławic i pracowników Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Panie z Fajsławic przygotowały także pokaz produkcji napoju orzeźwiającego z ziół, a stoisko promocyjne gminy Kamionka, w której leży Kozłówka, wręcz uginało się od lokalnych przysmaków.
Największa kolejka ustawiła się jednak po policzki wołowe z rozmarynem w wykonaniu marszałka Sławomira Sosnowskiego, którego kuchenne poczynania na bieżąco prezentował zgromadzonej publiczności szef „Koncertowej" Jerzy Wójcik.
„Każda kolejna edycja naszego konkursu pozwala na odkrycie nowych smaków, których tradycja sięga wielu lat wstecz historii naszego regionu. Zarówno lokalni wytwórcy, jak i duże przedsiębiorstwa przekonały się, że udział w tym wydarzeniu to doskonała okazja do wypromowania swoich produktów i start do podbijania rynków innych części Polski. Można mnożyć przykłady wyrobów, które jeszcze niedawno były znane tylko najbliższym sąsiadom wytwórcy, a dzisiaj zajadają się nimi np. mieszkańcy Warszawy" - podkreśla marszałek Sławomir Sosnowski.
Nie lada zadanie czekało komisję, której przyszło oceniać część „produktową" konkursu. Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Elżbieta Wójcik, prezes lubelskiego oddziału Izby, Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Justyna Marciniak z Agencji Rynku Rolnego w Lublinie i Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL stanęli przed wyzwaniem spróbowania 150 próbek lokalnych wyrobów podzielonych na cztery podkategorie: zwierzęce, roślinne, napoje oraz inne (mieszane). Zgodnie z regulaminem w kategorii „produktów" jury przyznało 8 wyróżnień i 11 równorzędnych pierwszych miejsc.
Pierwsze miejsca zajęły: babka „Worożka" dołhobrodzka Marii Kujawy z Dołhobrodów, salceson bronicki Marleny Kruk z Bronic, boczek faszerowany Mariusza Wieczorka z Chmielnika, złoty karp nadwieprzański z domowej wędzarni Krystyny Kot ze Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej, ser z czarnuszką Jerzego Monia z Krupego (także nagroda Agencji Rynku Rolnego OT Lublin), lody tradycyjne gałkowane Henryka Szkuata z Ostrowa Lubelskiego, miód lipowy Stanisława Jakóbczyka z Poniatowej, mus malinowy Marii Figiel z Klementowic, syrop malinowy z Mikołajówki Małgorzaty Solis z Mikołajówki, nalewka z dzikiej róży (żenicha, swatka) Cezarego Pyszczaka z Puław i pierogi podrobowe z kaszą gryczaną z Zakładu Wędlin Tradycyjnych „Kamińscy" w Bełżycach.
Wyróżnienia otrzymały: kefir „Jak dawniej" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach, miód z nadwieprzańskich łąk Mieczysława Janika z Pszczelej Woli, miód pszczeli lipowy Jolanty i Pawła Małafiejewów z Milanowa (także nagroda Agencji Rynku Rolnego OT Lublin), gruszka-szarytka Janiny Bańki z Kraśnika, szparagi marynowane Ireny Maryniowskiej z Wojciechowa, chleb gryczany z Piekarni „Emark" ze Starej Wsi Pierwszej, kiełbasa bełżycka z Zakładu Wędlin Tradycyjnych „Kamińscy" w Bełżycach (także nagroda Agencji Rynku Rolnego OT Lublin) i pralina z Lublina Tomasza Machonia z Lublina.
Nominacje do tytułu „Perła" jury przyznało: masłu „Extra" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opolu Lubelskim, szarytce w marynacie Janiny Bańki z Kraśnika, konfiturze z owoców róży Jolanty Mazurkiewicz ze Starej Wsi, chlebowi żytniemu wygnanowskiemu Barbary Krzyszczak ze Stasina oraz makowcowi lubartowskiemu Marii Siej z Lubartowa.
Komisja „gastronomiczna" w składzie: Grażyna Kurpińska, przedstawicielka Izby, Agata Domżał, kierownik biura LGD „Owocowy Szlak", Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL, Andrzej Szwabe, prezes Radia Lublin, Karol Ługowski, wójt gminy Kamionka i Jakub Jakubczak, mistrz kucharski z wieloletnim stażem pracy oraz znawca kuchni lubelskiej, miała za zadanie poddać ocenie 15 zestawów obiadowych. W konkurencji tej zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Bogucinie za kluski przednówkowe z sosem grzybowym i tort, drugie miejsce zajęło - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Kierzkówki „Działajmy Razem" za pasztet z selera i racuchy gryczane z jabłkami w sosie owocowym, trzecie - Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego za barszcz chrzanowy i golasy z kaszy gryczanej z serem, które także otrzymały nominacje do tytułu „Perła" Wyróżnienia natomiast otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich w Karczmiskach za zimny barszcz z ziemniakami i zasmażką śmietanową oraz gołąbki z mięsa wieprzowego, kaszy jaglanej, soczewicy i kapusty duszone w zakwasie chlebowym i hotel Montis&SPA z Poniatowej za zupę szpinakową z wieprzowymi zlepieńcami i młodą jotkę w sosie chrzanowym. Hotel otrzymał też nagrodę Sławomira Struskiego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska za „najsmaczniejszy produkt" konkursu.
Podczas kończącej konkurs uroczystości wręczania nagród i nominacji przyznano też nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za „najciekawszy produkt", która powędrowała do Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Wisznicach za szynkę pieczoną z ziołami z Wisznic, a nagrodę specjalną Krzysztofa Hetmana, posła do Parlamentu Europejskiego, którą w imieniu posła wręczył asystent Michał Marciniak, otrzymało Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic za syrop miętowy. Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przyznała indywidualne nagrody Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Baranowie i hotelowi Montis&SPA z Poniatowej, natomiast Karol Ługowski, wójt gminy Kamionka wyróżnił Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Kierzkówki „Działajmy Razem".
„Staramy się organizować nasz konkurs w różnych, ciekawych punktach województwa lubelskiego, aby pokazać naszym gościom zarówno atrakcyjne turystycznie miejsca, jak i zaprezentować lokalne smaki." - mówi dyrektor Sławomir Struski - „Muzeum w Kozłowce działa na turystów jak magnes, co sprzyja promocji gminy Kamionka, która na tegorocznym konkursie pokazała się z jak najlepszej strony."
Obok licznych degustacji, konkursowi towarzyszyły także atrakcje dla dzieci przygotowane przez Departament Rolnictwa i Środowiska, stoisko informacyjne o funduszach europejskich oraz koncerty zespołów ludowych.
Organizatorzy: Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Patronat honorowy: Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego
fot. UMWL, T. Makowski
Źródło: lubelskie.pl
Zobacz galerię (13) |
Komentarze społecznościowe |