Społeczne efekty tego projektu – m.in. aktywny udział środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, którym szczególnie dedykowaliśmy nasze działania, a także integracja międzypokoleniowa – przerosły nasze oczekiwania. Uczestnikami naszych warsztatów były i niemowlęta, i osoby w wieku 80+, na koncerty przychodzili zarówno wielbiciele scenicznych widowisk folklorystycznych, jak i miłośnicy kameralnych wykonań w nurcie in crudo czy fani world music. Wśród artystów gościliśmy sędziwych mistrzów muzyki tradycyjnej ze wsi różnych regionów Polski oraz młodych mieszkańców miast, przyjeżdżających do naszego województwa specjalnie ze względu na możliwość spotkania z nimi w relacji mistrz-uczeń. Od seniorów z Torunia i innych miejscowości naszego województwa uczyliśmy się, jak bawić się w rytmach ludowej muzyki na obleganych przez nich potańcówkach.
Z radością zapraszamy do świętowania z nami wrześniowego wydarzenia, którego bohaterem jest kujawiak z jego wyjątkowym muzycznym i tanecznym obrazem. Lekkość i śpiewność, rzewność czy skoczność sprawiały, że pokrewne tematy muzyczne grano i tańczono dawniej nie tylko w rodzimych, kujawskich stronach, ale także m.in. w łowickiem czy łęczyckiem. Ze względu na swój urok kujawiak trafiał też na ziemiańskie i miejskie salony, stając się inspiracją dla wielkich kompozytorów, a także wizytówką Polski, jako taniec narodowy.
Kujawiaki i kujony, a oprócz nich także polki, mazurki i obery zabrzmią w Muzeum Etnograficznym w Toruniu za sprawą wiejskich muzykantów i ich uczniów. Do posłuchania podczas koncertu i do tańca podczas potańcówki zagrają wiejscy muzykanci i ich uczniowie: Dobrzeliniacy (Żychlin), Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź) i DiaBuBu (Łódź, Warszawa).
5 września, sobota, godz. 17.00
Amfiteatr/Sala widowiskowa
Wstęp wolny
Informacje o zespołach
Dobrzeliniacy
Kapela powstała w 1978 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzelinie. Obecnie działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żychlinie. Jej pierwszy skład tworzyli: Józef Bilski (skrzypce), Ryszard Gostyński (harmonia trzyrzędowa), Zdzisław Kwiatulski (bęben ze stalką). Kapela gra oberki, kujony, kujawiaki, polki, marsze w manierze pomiędzy szybszymi melodiami łowickimi, a bardziej już rozciągniętymi i śpiewnymi kujawiakami spod Sannik i Płocka. Kapela wielokrotnie występowała i nagradzana była w dorocznych przeglądach w Bedlnie, Łodzi, Przytocznej, Płocku, Sieradzu, Stoczku Łukowskim i Żychlinie. Zajęła I miejsce w kategorii kapel na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2003 i 2015). Jest laureatem ogólnopolskiej Nagrody Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2005). Swoim występem uświetniała Dożynki Centralne w Spale oraz w Piotrkowie Trybunalskim. Na koncie ma nagrania dla Polskiego Radia.
Sławomir Czekalski – harmonia polska trzyrzędowa
Maria Stępień – skrzypce
Franciszek Kowalski – bęben
Gęsty Kożuch Kurzu
Kapela gra utwory z okolic Łodzi, w szczególności łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie. Spośród muzykantów, na których się wzoruje należy wymienić skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka (ur. 1923 Mchowice i tam zam.) wraz z kapelą, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego (ur. 1944 Wola Popowa, zam. Orątki) wraz z kapelą Dobrzeliniacy, skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego (ur. 1935 Skrajne, zam. Pabianice), skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa (ur. 1905, zm. 1988, zam. Raducz). Kapela stara się odtwarzać charakterystykę tak wymienionych regionów, jak i poszczególnych muzykantów, widząc wokół Łodzi olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych. Od listopada 2011 r. członkowie kapeli we współpracy z przyjaciółmi i życzliwymi instytucjami (Akademicki Ośrodek Incjatyw Artystycznych, Fabryka Sztuki oraz Teatrem Szwalnia) organizują cykl Pograjka Łódzka, w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne, muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów, warsztatowiczów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej. GKK jest laureatem: II iejsca w konkursie Stara Tradycja 2012; I miejsca kolejno na na XI i XII Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje; Baszty (Grand Prix) w kategorii Folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Maria Stępień – skrzypce
Marcin Lorenc – skrzypce
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
(gościnnie) Przemysław Bogusławski – baraban, bębenek obręczowy
DiaBuBu
Kapela powstała w 2011 roku w środowisku Pograjki Łódzkiej w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na żywą muzykę taneczną w Łodzi. Gra przede wszystkim melodie pogranicza łęczycko-łowickiego i ziemi rawskiej. Składa sie z młodych kontynuatorów polskiej tradycji muzycznej wsi. Mistrzami – nauczycielami są dla DiaBuBu: Zdzisław Majchrzak (Kapela Ludowa Zgierzanie), Sławomir Czekalski (Dobrzeliniacy) i Władysław Piątkowski z Sadykierza, a także Konstanty Politowski z Gorenia Dużego na Kujawach i Konstanty Kędziora (łowicko-sieradzkie). W 2014 r. kapela zdobyła I miejsce i nagrodę publiczności w konkursie Stara Tradycja podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie oraz Basztę (Grand Prix) w kategorii ,,Folklor – rekonstrukcja" na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Bartosz Puliński – harmonia trzyrzędowa
Jakub Stefanowicz – skrzypce
Jakub Korona – baraban i bębenek obręczowy.
Marta Domachowska