Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Magiczny ogród Mehoffera
Czym przyciągają krakowskie ogrody poza pięknem kwiatów? Opowiemy to na przykładzie słynnego ogrodu Józefa Mehoffera przy ulicy Krupniczej w Krakowie. Rozpoczyna się w Krakowie Festiwal „Święto Ogrodów” – tegoroczny trwa od 11 do 20 czerwca 2010 roku, dodatkowa atrakcja ogrodów.
Festiwal Ogrodów 2010
Znanych ogrodów o historycznym rodowodzie jest pod Wawelem wiele i nie da się ich zaprezentować w jednym artykule. To ogrody o specjalnym przeznaczeniu, jak liczący już ponad 150 lat Ogród Botaniczny UJ, gdzie jest najstarszy w Europie sagowiec pamiętający czasy młodej królowej Wiktorii i roslina wodna z Amazonii Wiktoria Cruizyna, ogrody przyklasztorne (np. Na Skałce) oraz przy dawnych pałacykach (np. 'Sienkiewiczówka") i kamienicach Starego Miasta Krakowa.
Od kilku lat odbywa się w nich "Święto Ogrodów". Zobaczcie zapowiedz tegorocznego festiwalu podpisaną przez obecnego dyrektora botanicznego ogrodu Pana Zemanka oraz Stowarzyszenie "Ogrody sztuki" http www.swietoogrodow.pl
Święto Ogrodów" to jedyna w roku okazja, by oprócz znanych powszechnie ogrodów zobaczyć te zazwyczaj niedostępne: ogrody królewskie, przyklasztorne, prywatne. Szczegółowy program tego, co z okazji festiwalu odbędzie się w poszczególnych ogrodach krakowskich w także w języku angielskim jest pod adresem http://www.swietoogrodow.pl/garden-day-festival-2009.php
Poetyckim komentarzem tegorocznego święta jest wiersz Alicji Zemanek, kustosz Ogrodu Botanicznego UJ, o ogrodach, który cytujemy z portalu http://deccoria.pl/galeria,id,35377 opatrzonego także zdjęciami roślin z tego ogrodu botanicznego.
Jeśli chcesznarodzić się na nowozacznij od założenia ogrodunie musi być prawdziwymoże trwać najpierwkilka sekund przed snemcodziennie dosadzajniewidzialne drzewkoochraniaj ciepłem własnego oddechubądź pilnym ogrodnikiemwyrywaj pokrzywyciemne uczuciazbolałe wspomnieniapewnego dniaprzezroczysty ogródekna przedmieściach myślistanie się miniaturą światatwoim prywatnym szczęśliwymogrodem botanicznym(Alicja Zemanek - Ogród szczęśliwy)
"Święto Ogrodów" u Mehoffera
Wybierzmy sie takze do ogrodu Mehoffera. Ogród Józefa Mehoffera jest symbolem wspaniałego ogrodu z okresu Młodej Polski, którego twórcy poświęcili właśnie ogrodom wiele obrazów malarskich i poetyckich. Należał do nich żyjący w latach 1869 - 1946 malarz i twórca projektów witraży, polichromii Józef Mehoffer. Stworzył on w latach 1902 - 1903 niezwykły cykl obrazów "Dziwny ogród".
W 1907 roku Mehoffer zaczął także projektować ogrody - pierwszy powstał w Jankówce koło Wieliczki u stóp dworu na wyniosłym południowym stoku z którego był rozległy widok na Beskidy.. Na tarasowych alejkach rosły steki wspaniałych kwiatów. Poniżej znajdowały się dworskie ukwiecone sady, w tym sad wiśniowy. We dworze odbywały się towarzyskie i artystyczne spotkania, których sławę opisali redaktorzy pisma "Chimera" (Zenon Przesmyki"). Jankówke posiadali Mehofferowie az do 1917 roku.
Natomiast ich ogród przy krakowskiej siedzibie malarza przy ulicy Krupniczek 26 (o powierzchni 16 arów), Obecne Muzeum Józefa Mehoffera, powstał w 1932 roku w otoczeniu wysokiej zabudowy sąsiadujących kamienic miejskich. Przed Mehofferami to miejsce i ogród był w posiadaniu Józefa Szujskiego. Miał nieco odmienny wygląd, ale zajmowała podobny obszar pełen słońca i zieleni.
Do ogrodu tego można było wejść wprost salonu przez niski taras. Do dziś, kiedy we wnętrzu z zabytkowym wnętrzu pełnym obrazów się koncerty i inne imprezy, widzowie mogą obejrzeć także ogród, do którego wstęp wolny mają goście kawiarenki o nazwie "Ważka". Ważka ma niewielkie wnętrze, ale dużo stolików stoi w samym ogrodzie pod drzewem obrosłym powojem. Ptaki śpiewające wiosną i latem w ogrodzie umilają czas. Znajdujemy się jakby w innym świecie, nie słychać tu zgiełku hałaśliwych samochodów i przechodniów z ulicy. Pijemy wyśmienite herbatki owocowe, a na deserem możemy wybrać naleśniki z masa orzechowa w czekoladzie. To romantyczne miejsce także dla zakochanych.
Najbardziej zwraca uwagę otoczenie pełne krzewów i kwiatów. Niestety przekwitły już dawno wspaniałe majowe bzy, jaśminowce, ale rozwiną się niebawem czerwcowe, wielkie kielichy azalii. Lili królewskich, róż, piwonii i bratków. Powoje wiją się wysoko aż pod dach sąsiedniej kamienicy. Są też drzewka owocowe i potężny dąb szypułkowy. Można spacerować żwirowymi alejkami, siadać na ławkach.
Chimera u Mehoffera
Są dni, w których we wnętrzach muzealnych lub w plenerze odbywają się interesujące prelekcje naukowe z historii sztuki, kameralne występy taneczne, muzyczne i inne. Czasem ożywają dosłownie zmitologizowane postacie z symbolicznych obrazów Józefa Mehoffera i Jacka Malczewskiego np. z "Artysty i Chimery"(1906).
Pod koniec czerwca ubiegłego roku takie postacie z obrazów nawiązujące do mitologii greckiej - okrutnę Chimerę oraz postacie elfów zrekonstruowała z koleżankami krakowska tancerka i choreograf Katarzyna Stolarczyk. Prezentujemy w naszej galerii kilka zdjęć z tych właśnie, malowniczych ze względu na stroje i scenerie występów na tle wielkich kielichów rozkwitłych kwiatów.
Z bogatego programu tegorocznego festiwalu wybraliśmy imprezę, która odbędzie się właśnie w Ogrodzie Mehoffera przy ulicy Krupniczej w dniach 12 i 13 czerwca 2010 roku.
12 czerwca 2010 godz. 10.00 %u2014 "Ogród rozkoszy. Z kalwaryjskiego sadu WojciechaWeissa." Wystawa prac artysty z kolekcji Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa(Wystawa czynna od 12 czerwca do 4 lipca 2010 r. w godzinach otwarcia Muzeum)godz. 11.00 - 13.00 %u2014 "Ogród Mehoffera w obiektywie" - warsztatyfotograficzne dla dzieci (w wieku 8-12 lat). Konkurs z nagrodami nanajlepsze zdjęcia Ogrodu Mehoffera. Prezentacja najlepszych prac winternetowej galerii Domu Józefa Mehoffera (Liczba uczestników warsztatów ograniczona do 15 osób. Rezerwacja miejsc: telefon 12 37 08 180, 12 37 08 186. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje!15 czerwca 2010 godz. 18.00 %u2014 "Młodopolskie sady - Wojciech Weiss, Jan Stanisławski, Józef Mehoffer" - wykład Zofii Weiss-Nowina Konopki.
Zobacz galerię (34) |
Komentarze społecznościowe |