Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pomorze – destynacja nie tylko wakacyjna
Turystyka biznesowa, czyli inaczej rynek spotkań, to podróże związane z uczestnictwem w konferencjach, szkoleniach, czy spotkaniach z kontrahentami. Stanowi ona istotną gałąź gospodarki o niebagatelnym wpływie na wzrost gospodarczy obszarów, w których się rozwija.
Gdańsk i województwo pomorskie są wciąż celem przyjazdów głównie o charakterze rekreacyjnym, lecz coraz bardziej znacząca grupa podróżnych zaczyna dostrzegać potencjał tego regionu jako destynacji biznesowej. Obrazują to dane zebrane przez Gdańsk Convention Bureau, z których wynika, że w ubiegłym roku na Pomorzu odbyło się ponad 4 tys. spotkań, co stanowi wzrost prawie o 37% w porównaniu do stanu odnotowanego w 2014 roku.
Poniżej prezentujemy Państwu analizę pomorskiego rynku spotkań na podstawie Raportu Rynek Spotkań w Gdańsku i Województwie Pomorskim 2015.
W toku przeprowadzonego badania, w roku 2015 odnotowano w województwie pomorskim łącznie 4 041 spotkań biznesowych, a więc o ponad tysiąc więcej niż w roku 2014 (wówczas odnotowano 2953 spotkania). W porównaniu do roku 2009, w którym w sprawozdaniach znalazły się 1 434 spotkania, nastąpił prawie trzykrotny wzrost ogólnej ich liczby.
W roku 2015, wzorem lat ubiegłych, najwięcej spotkań biznesowych odnotowano w Gdańsku, którego udział w pomorskim rynku spotkań ponownie przekroczył 80%. W Regionie odnotowano 576 wydarzeń (14% udział w rynku), a w Gdyni 129 (3% udziału w rynku). Na czwartej pozycji mamy Sopot z liczbą 91 spotkań, co daje mu 2% udział w rynku. Wśród analizowanych spotkań najwięcej miało zasięg ogólnopolski (1 437), co oznacza, że ich uczestnicy pochodzili z różnych regionów Polski. Odbyło się ich o 95 więcej niż spotkań lokalnych (1 342). Spotkań wojewódzkich odnotowano 653, natomiast wydarzeń o zasięgu międzynarodowym – 609. Warto zauważyć, że w roku 2015 zarejestrowano aż o 290 spotkań międzynarodowych więcej, niż w roku 2014.
Na pomorskim rynku spotkań zauważalna jest wyraźna sezonowość na przestrzeni roku kalendarzowego, którą zaobserwowano już w latach ubiegłych. W roku 2015 do najpopularniejszych miesięcy na organizację wydarzeń należały maj i czerwiec, w których łącznie odnotowano 882 spotkania oraz wrzesień i październik – 873 spotkania. W lipcu i sierpniu, jako że są to miesiące urlopowe, odnotowano najmniejszą liczbę wydarzeń (łącznie 354).
Wbrew pozorom obserwowana sezonowość jest korzystna dla większości uczestników pomorskiego rynku spotkań, w szczególności hoteli i obiektów gastronomicznych, które i tak mają wysokie obłożenie w miesiącach sezonu letniego. Obserwowany wiosennych i jesienny wzrost aktywności na rynku, sprzyja efektywnemu wykorzystaniu istniejącej infrastruktury i przedłuża tzw. sezon o kilka dodatkowych miesięcy.
Dane zebrane przez Gdańsk Convention Bureau pozwoliły na zajęcie przez województwo pomorskie 3. pozycji wśród polskich destynacji biznesowych (na podstawie Raportu Poland Convention Bureau POT). Zapraszamy do zapoznania się z infografiką oraz pełnym Raportem, który jest dostępny na stronie gdanskconvention.pl/pl/statystyki
Damazy Gandurski
Komentarze społecznościowe |