Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ufunduj sobie ławeczkę w najpiękniejszym gdańskim parku
To może być oryginalny prezent na urodziny, jubileusz, albo upamiętnienie innego ważnego życiowego momentu. Może też być oryginalną formą promocji firmy. Od dziś każdy może zostać mecenasem Parku Oliwskiego kupując oryginalną, dębową ławkę, która zostanie oznaczona pamiątkową tabliczką z grawerem.
Fundacja Gdańska we współpracy z Zarządem Dróg i Zieleni uruchomiła program „Mecenat Parku Oliwskiego”. Mecenasem może stać się dowolna osoba prywatna lub firma, która zechce ufundować jedną z 98 dębowych ławek, które pojawią się wkrótce przy parkowych alejkach.
- Nowe ławki to autorski projekt. Są zaprojektowane i wykonane przez stolarza specjalnie z myślą o parku w Oliwie. Świetnie wpisują się w parkowy krajobraz, a same też dodawać mu będą klimatu – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.
Wraz z pojawieniem się fundatorów nowe ławki zastępować będą te obecnie zamontowane na terenie parku. Koszt ławki to 4500 zł. W zamian za tę kwotę fundator zyskuje nie tylko ławkę, ale również certyfikat i miniaturkę parkowego mebla, którą może zabrać ze sobą.
- Takie ławki stoją w parkach w wielu miastach na Zachodzie i są tamtejszą atrakcją. Widziałem podobne w jednym z bremeńskich parków i byłem zaskoczony, jak ciekawe opowieści można w ten sposób uwieczniać. Widziałem tam ławki ślubne, ławki z dedykacjami, ale również takie z podpisami „tu pocałowaliśmy się po raz pierwszy” – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Myślę, że warto podobny pomysł zaproponować gdańszczanom. Mieszkańcy naszego miasta kochają oliwski park, a teraz – za sprawą ławek – mają obywatelską szansę, by współuczestniczyć w jego upiększaniu. Żeby nie być gołosłownym pierwszą ławkę kupiłem sam - dla moich ukochanych dziewczyn: żony Magdaleny i córek Antoniny i Tereski – dodaje prezydent.
Prezydencka ławka stanęła w tzw. Ogrodzie Francuskim pomiędzy stawem, a Pałacem Opatów. Wkrótce – jak zapowiada Paweł Buczyński – pojawią się koło niej kolejne.
Szczegółowe informacje o mecenacie znaleźć można na specjalnej stronie dedykowanej Parkowi Oliwskiemu – www.parkoliwski.gdansk.pl. Nowa strona to również sposób na to, by o parku, jego historii i o tym, co się w nim dzieje, dowiedzieć się bez wychodzenia z domu.
- Stronę stworzyliśmy z myślą o wszystkich miłośnikach parku. Jest tu sporo ciekawostek, ale myślę, że szczególnie spodobać się może wirtualny spacer alejkami, którym możemy odbyć w internecie. Oczywiście strona będzie aktualizowana na bieżąco – zapowiada Ewelina Latoszewska - Kierownik Działu Utrzymania Zieleni ZDiZ
Warto przypomnieć, że od dłuższego czasu oliwski park przechodzi niezwykłą metamorfozę: we wrześniu 2014 roku powiększył się o ok. 0.9 ha. W nowej części (położonej między ogrodem botanicznym a ul. Opacką) odwiedzający mogą spacerować po przepięknym ogrodzie barokowym z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna, a także po ogrodzie z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego.
Jeszcze w tym roku – zgodnie z wolą mieszkańców - gotowy będzie projekt nowej palmiarni. W 2017 r. obiekt zostanie przebudowany i zrekonstruowany. W ramach przebudowy zbudowana zostanie nowa, wyższa rotunda. W 2017 r. powstanie też nowa oranżeria. Po przebudowie budynek Palmiarni będzie dostępny cały rok. Taka możliwość zwiększa atrakcyjność obiektu dla osób odwiedzających, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Trwają też przygotowania do remontu Groty Szeptów i zabezpieczenia roślinności w istniejącej rotundzie przed nadchodzącą zimą. Niedawno ZDiZ zakończył też przebudowę trzech kładek na terenie parku. Najnowszą niespodzianką i atrakcją dla spacerowiczów są złote rybki, którymi zarybiono tzw. Łabędzi Staw.
W Wieloletnim Planie Przedsięwzięć Inwestycyjnych na lata 2016 – 2023 na zadanie „Rewaloryzacja Parku Oliwskiego” zaplanowano jako środki własne kwotę do 28 mln zł.
Michał Piotrowski
Komentarze społecznościowe |