Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zakończyła się czwarta edycja projektu Wschód Kultury
4 września w Białymstoku koncertem zespołu Dagadana oraz muzyków z Chin, Mongolii, Ukrainy i Polski zakończył się Wschód Kultury / Inny Wymiar, była to ostatnia z trzech odsłon projektu. W ramach Wschodu Kultury w czerwcu odbył w Rzeszowie festiwal Wschód Kultury / Europejski Stadionu Kultury, zaś w lipcu w Lublinie festiwal Wschód Kultury / Inne Brzmienia.
Wschód Kultury to przedsięwzięcie integrujące środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej oraz artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku projekt odbył się po raz czwarty, stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.
W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów, podczas trzech festiwali odbyło się ponad 140 wydarzeń kulturalnych w których uczestniczyło ponad 100 tyś gości. Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury był bezpłatny – impreza objęta była patronatem programu NCK Kultura Dostępna.
Tematem przewodnim tegorocznego Wschodu Kultury była Ukraina i rocznica wydarzeń na Majdanie, znalazła ona swoje odbicie w programie Innego Wymiaru. Do tej pory każda edycja Festiwalu poświęcona była innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu, w tym roku taka społeczność nie została wyróżniona. Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku powiedział, że tym razem organizatorzy postawili na różnorodność, bo chcieli pokazać, że Białystok jest miejscem, gdzie przecinają się szlaki bardzo różnych kultur. Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, koordynatora Innego Wymiaru podkreśliła, że jest on pomostem łączącym historię i przyszłość, bardzo mocno zarazem osadzonym w teraźniejszości.
Wydarzenia festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar odbyły się w wielu miejscach Białegostoku, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej, Auli Magna Pałacu Branickich i w Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, głównie na Rynku Kościuszki. Odbyło się ponad 30 wydarzeń, podczas których zaprezentowało się ponad 200 artystów z siedmiu krajów.
Dużym powodzeniem cieszyły się projekty w ramach Innego Wymiaru Muzyki, goście mogli posłuchać koncertów Asian Dub Foundation i Neozbiljni Pesimisti, Dagadana i Przyjaciele, Nino Katamadze, Katarzyny Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego, Oli Bilińskiej, koncertu oratoryjnego „Różne języki – jedna muzyka” w Pałacu Branickich, Taste The East, Hycz Orkiestry oraz koncertu powstałego we współpracy z TV Biełsat - „Narodny Albom 20 lat później” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W ramach Innego Wymiaru Sztuki białostocka Galeria Arsenał pokazała cztery wystawy: „Kości się przemieszały” Nikity Kadana z Ukrainy, „O marionetkach i ludziach” Cipriana Mureşana z Rumunii, „Praktyki podporządkowania” Sergeya Shabohina z Białorusi oraz „Przezwyciężając chaos” Sergeya Kiryuschenko, Maxima Tyminko, Alexeia Luneva i Andreia Savitsky'ego z Białorusi. Widzowie mogli zobaczyć również instalacje, m.in.: „Nothing common, nothing personal” ukraińskiego artysty Daniila Galkina oraz „lot of connections” znanego lubelskiego artysty Jarosława Koziary.
Inny Wymiar Teatru obfitował w premiery, Teatr Papahema pokazał „Poskromienie złośnicy”, Teatr Latarnia i Teatr Klepisko spektakl „Władcy”, Teatr Czrevo – monodram „Ksenia”, zaś Białostocki Teatr Lalek zaprosił widzów na premierowe czytanie performatywne dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera przez aktorów Białostockiego Teatru Lalek z muzyką Karbido i Półowa Zero-85.
W Białostockim Ośrodku Kultury pokazano film „Ludzie bez jutra” z 1919 roku z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego i Sebastiana Wypycha, a także „Hollywood nad Dnieprem” w reż. Olega Chorny’ego. Na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, w ramach Innego Wymiaru Mody zaprezentowane zostały kolekcje projektantów z Polski i Ukrainy. W ramach Innego Wymiaru Społeczności odbyły się spacery edukacyjne i questing śladami kultury niemieckiej.
Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury
Katarzyna Połeć
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |