Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Start-up, czyli nowe, odkrywcze pomysły
600 startupów z całej Polski zgłosiło się do konkursu „Startup na Start”. 8 najlepszych walczy o zaangażowanie finansowe inwestora.
Start Start-up, to konkurs na nowe, odkrywcze projekty, których pomysłodawcy walczą dofinansowanie ich projektów. Konkurs został zorganizowany przez Park Naukowo-Technologiczny oraz funduszu należącego do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych TRIGON i firmę doradczą Controlling-Online.
Dostęp do wiedzy, specjalistów i rozwiązań IT
Dzięki nawiązaniu współpracy Opolszczyzna uzyskała bezpośredni dostęp do najnowszej wiedzy, specjalistów, rozwiązań IT oraz finansowania dla innowacyjnych pomysłów. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnego projektu. To też początek szerszego programy, którego celem jest budowa profesjonalnego ekosystemu startupowego polegającego na wsparciu merytorycznym pomysłów biznesowych w celu przygotowania ich do zaprezentowania się przed inwestorem.
Łączenie potencjałów
Udział w ekosystemie pozwoli połączyć dostępny potencjał (uczelnie, IOB, środki z RPO) z inwestorami (Grupa Trigon oraz kilka innych funduszy VC mają na inwestycje na terenie Polski 300 mln. zł w ciągu najbliższych 5 lat) i zdynamizuje rozwój innowacji i przedsiębiorczości w regionie. Współpraca w ramach ekosystemu rozpoczyna się od wspólnego konkursu „Start Start-Up”. Konkurs ma też pozwolić na nawiązanie praktycznej współpracy Uczelni i IOB w ramach budowy ekosystemu.
Ósemka w elicie
Konkurs wystartował na początku lutego 2016 roku, wpłynęło ponad 600 formularzy zgłoszeniowych, podzielony został na trzy etapy. Do finału (prezentacja przed inwestorem) wybranych zostało (komisyjnie) osiem najlepszych zespołów,
W sumie przeznaczono:
198 godzin zegarowych (Controling online) na indywidualne spotkania w celu opracowania dokumentacji biznesowej pomysłów oraz przygotowania pomysłów do zaprezentowania się przed inwestorem,
32 godziny zegarowe coachingu biznesowego (ze współpracą z ICF Polska) dla finalistów konkursu (osiem zespołów po cztery godziny każdy),
niezliczona ilość czasu organizacji i koordynacji działań.
Zasady finału:
Zaprezentowanie swojego pomysłu biznesowego przed inwestorem w celu pozyskania wsparcia finansowego oraz biznesowego. Inwestor wchodzi kapitałowo w wybrane przez siebie projekty. Dla zespołów, którym inwestor nie zaproponuje wsparcia przewidziano dalszą ścieżkę wsparcia w postaci udostępnienia listy funduszy inwestycyjnych działających na terenie Polski, ze wcześniejszym poinformowaniu funduszy o prowadzonym przez Park konkursie.
Opisy pomysłów finalistów konkursu: Start Startup w PNT w Opolu
Wg. Kolejności prezentowania się na finale (nr zgłoszenia, imię i nazwisko zgłaszającego, opis)
1. 266 Grzegorz Wałowski; Pomysł biznesowy oparty jest na wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia i metody do oceny jakości gazoprzepuszczalności materiałów porowatych o sztywnej-szkieletowej strukturze. Biznesowy Model Canvas pozwolił na dokonanie weryfikacji wdrożenia pomysłu na rynek w skali globalnej. Urządzenie i metoda znajdują zastosowanie w branży agro-energetycznej, odnawialnych źródeł energii, koksowniczej, hutniczej oraz dziedzinie Czystych Technologii Węglowych.
2. 597 Marzena Chaczko; Resport – system zarządzania i rezerwacji lekcji sportowych online. Ma na celu usprawnienie pracy szkółek różnych dyscyplin sportowych oraz ułatwienie klientowi rezerwacje lekcji.
3. 333 Maciej Nowak; Głównym celem naszego pomysłu biznesowego jest rozwiązanie problemu braku atrakcyjnych i praktycznych przewodników po ścieżkach rowerowych w Polsce. Nasz przewodnik nie ma nic wspólnego z papierowym folderem. Chcemy go oprzeć na najnowszych technologiach, m.in. wirtualnej rzeczywistości.
4. 510 Radosław Hipnarowicz; agrofarming – system do monitorowania i zarządzania gospodarstwem rolnym za pomocą zdjęć satelitarnych i danych meteorologicznych. Rozwiązuje problem jakim jest brak wiedzy rolników o stanie uprawy na całym polu, dzięki niemu rolnik zaoszczędzi czas i pieniądze a my jako społeczeństwo otrzymamy zdrową żywność.
5. 499 Marcin Mróz, Waldemar Fedak, Lucjan Król; Komercjalizacja unikalnej technologii klejenia i obróbki drewna służąca do produkcji armatury łazienkowej z wykorzystaniem robotów przemysłowych.
6. 509 Dawid Cichy; Scriber to Start-Up który tworzy asystenta ucznia. Aplikacja mobilna oraz społeczność uczniów, która ma na celu prowadzić ucznia świadomie przez rok szkolny oraz pomagać w koncentracji, motywować i wymieniać się wiedzą. Asystent stając się mentorem łączy rozrywkę i rywalizację z edukacją i w naturalny sposób dopinguje uczniów.
7. 551 Małgorzata Olkuska; Pomysłem jest damska torebka, która może kolorystycznie pasować do każdej stylizacji, pomysł został już zgłoszony w Urzędzie Patentowym. Będzie to innowacja pozwalająca kobietom oszczędzić czas, mieć zawsze modny gadżet w kolorze dobranym do stylizacji i nigdy niczego nie zapomnieć z innej torebki.
8. 599 Paweł Kot; samotłumaczące się menu w restauracjach wykorzystujące technologię nfc.
źródło: opole.pl
Komentarze społecznościowe |