Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Centrum Kultury Fama na Psim Polu – niedługo otwarcie. Zajęcia dla młodzieży już ruszyły
Szaro – żółte wnętrza CBK Fama powoli zapełniają się sprzętami, biblioteczne półki uginają się pod książkami. Nowe miejsce dla kultury na Psim Polu oficjalnie otworzy się 16 listopada, ale zajęcia dla dzieci i młodzieży w pracowniach tematycznych już ruszyły.
Centrum Biblioteczno-Kulturalne przy ul. Krzywoustego 286 powstało na Psim Polu, w miejscu dawnego kina Fama, po którym odziedziczyło nazwę i neon. Zawisł on na parterze budynku, zaraz przy wejściu, uratowany przez pasjonata neonów Tomasza Kosmalskiego, szefa fundacji Neon Side Wrocław. Zostanie włączony podczas oficjalnego otwarcia centrum.
Do Famy w kapciach
- Zapraszamy mieszkańców, by przychodzili do nas w przysłowiowych kapciach. Chcemy, żeby w Famie poczuli się jak u siebie, swobodnie i dobrze – mówi Olga Chrebor, kierownik CKB Fama, animatorka kultury. Wcześniej pracowała w CK Agora, była zaangażowana w organizację Miesiąca Lwowskiego ESK, jest prezesem Fundacji Kalejdoskop Kultur. – Wychodzimy do mieszkańców, pytamy o ich potrzeby, czkamy też na ich pomysły. Fama ma korzenie kinowe, jest także biblioteką dlatego będziemy organizować wydarzenia literackie, filmowe. Flirtujemy też z cyrkiem i zapraszamy na zajęcia z teatru ruchu, preformansu, nowego cyrku, a nawet żonglowania. Te zajęcia prowadzą artyści z Kejos The-At-Er – wymienia Olga Chrebor.
Mediateka i studio nagrań
Nowoczesny budynek Famy zaprojektował Rafał Sokołowski, architekt z pracowni Enone Architektura i Design z Pabianic. Nowy dom kultury ma cztery kondygnacje, elewację wykonaną z betonu architektonicznego i olbrzymie przeszklone okna. Z ulicy można zaglądać do wnętrza biblioteki. Przeprowadziły się do niej dwie filie MBP z ulicy Inflanckiej i Sycowskiej.
- Z powodu przeprowadzki czytelnicy mogą liczyć na amnestię. Nie będziemy naliczać kar za przetrzymywanie książek – mówi Anna Mróz, bibliotekarka. Szaro – żółte wnętrze biblioteki zaprojektowane przez architektów z Grupy Synergia wypełniają już książki. W ustawianiu ich na półkach pomagają wolontariusze. Kącik dla dzieci czeka już na małych czytelników. Biblioteka jest typem nowoczesnej mediateki, jest skomputeryzowana i wyposażona w bramki alarmowe, chroniące księgozbiór.
Na wyższych piętrach mieszczą się sala widowiskowa i garderoby dla artystów. – W Sali zmieści się w 200 osób, ale nie instalujemy w niej na stałe krzesełek, bo może pełnić różne funkcje, nie tylko kinową i teatralną – tłumaczy Olga Chrebor.
Na kolejnych piętrach miejsce znalazły pracownie: plastyczna, baletowa oraz muzyczna ze studiem nagrań. Budynek wyposażony jest też w kilka tarasów, na których będą organizowane zajęcia i wydarzanie w plenerze.
Ruszyły zapisy do laboratoriów
Zapisy do pracowni, nazywanych laboratoriami, trwają już od początku października. W Famie będą odbywać się zajęcia plastyczne, kabaretowe, teatralne, cyrkowe, rytmiczne dla dzieci, taneczne, rękodzielnicze, muzyczne. Będzie można nauczyć się żonglerki, tańca z ogniem, a nawet poćwiczyć sztuki walki jak capoeira, aikido w wydaniu scenicznym. Chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach konstrukcyjno-manualnych lub literacko-komputerowych. Pierwsze zajęcia zaczną się 2 listopada, udział w nich jest płatny. Miesięczny koszt dla jednej osoby wynosi od 50 zł do 100 zł w zależności od wybranych zajęć.
CKB Fama otwarte będzie przez cały tydzień prócz niedzieli: w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10-19, w środy w godz. 12-16 oraz w soboty w godz. 10-15.
Budowa i otwarcie Famy jest częścią programu rewitalizacji Psiego Pola, wpisuje się też w program ESK Wrocław 2016. Oficjalne otwarcie nastąpi 16 listopada. Wtedy to każdy będzie mógł zajrzeć do wszystkich pracowni, poznać instruktorów, wziąć udział w zajęciach. – Na „Parapetówkę” zapraszamy wszystkich mieszkańców Psiego Pola, mamy dla nich niespodzianki – mówi Olga Chrebor.
źródło: wroclaw.pl
fot. Tomasz Walków
Zobacz galerię (24) |
Komentarze społecznościowe |