Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
4 trendy, które zdominują IT w 2017
Branża technologii informacyjnych z roku na rok zmienia się bardzo dynamicznie. Firmy muszą na bieżąco reagować na potrzeby rynku i swoich klientów. Zdaniem managerów białostockich spółek IT w obecnym roku największy wpływ na branżę IT będzie miał m.in. rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, uczenie maszynowe, Internet rzeczy oraz cyberbezpieczeństwo.
Virtual Reality i Augmented Reality
Rzeczywistość wirtualna, która pozwala użytkownikowi ze świata realnego na interakcję z symulowanym komputerowo światem, oraz rzeczywistość rozszerzona, która łączy oba te światy, będą w 2017 roku podbijać rynek IT i to nie tylko rynek gier. Spółka Solution4Labs w ramach prac badawczo – rozwojowych pracuje nad integracją gogli HoloLens firmy Microsoft z systemem klasy LIMS, czyli systemem do zarządzania informacją w laboratoriach. Za sprawą systemów klasy LIMS w placówkach naukowych znika papierowa dokumentacja, ogromne ilości danych są na bieżąco systematyzowane, kontrolowane i analizowane. Po integracji z goglami HoloLens system dodatkowo unowocześni pracę badaczy, którzy na przykład patrząc na konkretną probówkę, będą widzieli w goglach dokładny opis jej zawartości. – tłumaczy dr inż. Waldemar Birk, prezes spółki Solution4Labs. Nowe rozwiązanie zaoszczędzi czas i pieniądze, a także będzie miało pozytywny wpływ na środowisko. Pojawienie się VR i AR w systemach klasy LIMS jest kolejnym krokiem wprowadzania nowoczesnych technologii w laboratoriach.
Machine Learning
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie zaawansowane systemy informatyczne, które nie korzystałyby z dobrodziejstw uczenia maszynowego (ang. Machine learning), wykorzystywanego już nawet w codziennym prognozowaniu pogody. Dowodem na istnienie potężnego potencjału tego zagadnienia jest wprowadzanie coraz większej liczby usług oferowanych przez takich gigantów, jak Microsoft czy Google. Ułatwiają oni tworzenie systemów w znacznej mierze bazujących na uczeniu maszynowym. Biorąc na warsztat np. rozpoznawanie obrazów, kiedyś programiści musieli implementować różnego rodzaju algorytmy z tym związane, przez co wytworzenie konkretnego oprogramowania rozwiązującego określone problemy biznesowe zajmowało o wiele więcej czasu. Obecnie wystarczy skorzystać z gotowych usług chmurowych związanych z wykorzystaniem uczenia maszynowego. W konsekwencji klient szybciej otrzyma rozwiązanie spełniające jego potrzeby – mówi Marcin Bartoszuk, Business Development Manager w QBurst Poland. Machine Learning w związku ze swoim szerokim wykorzystaniem z pewnością będzie jednym z głównych trendów IT w 2017 roku.
Internet rzeczy (IoT)
Bez uczenia maszynowego ciężko jest też sobie wyobrazić szeroko pojęty świat Internetu rzeczy (ang. Internet of Things). Elektroniczne urządzenia gromadzące dane, przetwarzające je i wymieniające się nimi za pośrednictwem sieci Internet zyskują coraz większe zainteresowanie. Rozpoczynamy właśnie pracę nad wdrożeniem systemu SmartDom, czyli połączeniem komunikujących się ze sobą inteligentnych urządzeń, których głównym celem jest zarządzanie funkcjami domu: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i chłodzeniem, sterowanie oknami, roletami czy wentylacją, automatyczne otwieranie bramy garażowej, włączanie oświetlenia zewnętrznego w momencie wjazdu gospodarza na posesję i wiele, wiele innych – opowiada Robert Matyszewski, wiceprezes ds. sprzedaży w SoftwareHut. Zastosowane rozwiązania IoT w inteligentnym domu pozwolą na informowanie właściciela o awariach typu zalanie lub zadymienie oraz na integrację z systemem alarmowym i z beaconami (rozpoznawanie użytkownika i dostosowywanie ustawień domu na tej podstawie). SmartDom pozwoli również na prezentację i analizę danych tj. rejestrację zużycia energii elektrycznej, rejestrację zużycia opału, udostępnienie przeglądu historii temperatur. Szacunki Gartnera mówią, że w 2020 roku 26 mld urządzeń będzie podłączonych do sieci. Wśród głównych korzyści z wykorzystania Internetu rzeczy w mieszkaniach wymienić można oszczędność czasu i pieniędzy, wzrost komfortu życia i poprawę bezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo
Rozwijający się Internet rzeczy wymaga intensywnych prac nad cyberbezpieczeństwem, ponieważ zbyt wielka ilość zgromadzonych danych na temat użytkowników zagraża ich prywatności. W wielu organizacjach z branży technologii informacyjnych strategiczne stają się działania poświęcone cybersecurity. Rok 2017 na pewno będzie rokiem, w którym będziemy słyszeli coraz częściej o cyberbezpieczeństwie, hakerskich atakach i o wyciekach danych z powodu braku zabezpieczeń w firmach. Hakerzy dostają się do systemów w różny sposób. Czasem znajdują błąd programisty i przez ten błąd wykradają dane, ale jeszcze częściej wykorzystują naiwność użytkowników. Pracownik firmy, który w sposób trywialny wybiera hasło dostępowe do systemu, który nie dba o bezpieczeństwo swojego komputera, może być osobą, która spowoduje wyciek danych – mówi Robert Strzelecki, wiceprezes grupy TenderHut. Zagrożeniem związanym z cyberbezpieczeństwem może być też brak wykwalifikowanych specjalistów. Miejsc pracy w tym segmencie wciąż przybywa, co nie jest niestety wprost proporcjonalne z pojawianiem się nowych pracowników.
Paweł Sobczak
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |